fbpx

Akıllı Mercekler

‘Akıllı Mercekler’ ya da ‘multifokal mercekler’ ışığı birden fazla noktaya odaklayabilen çok odaklı mercekleri tanımlamak için kullanılan terimlerdir. Akıllı mercek kullanımının amacı kişiyi hem uzak hem de yakın gözlük ihtiyacından kurtarmaktır. Akıllı merceklerin genel olarak iki kullanım alanı mevcuttur. Bunlardan birincisi katarakt ameliyatı, ikincisi ise göz numaraları excimer lazer ile ortadan kaldırılması teknik olarak mümkün olmayan hastalardır. Akıllı Mercek tanımlaması bir tıbbi tanım değildir. Tıbbi ifadesi ‘multifokal göz içi lens’tir. 

Katarakt ameliyatı geçiren kişilerde kullanılan standart mercekler (tek odaklı mercekler) ile kişiler uzağı net görmekte fakat yakın görme sorunu devam etmektedir. Ya da eğer hastanın gözü yakını görecek şekilde bir tek odaklı mercek kullanılmışsa bu durumda da uzağı bulanık görmektedirler. Akıllı merceklerin kullanım alanı tam da burasıdır.

Aşağıda tek odaklı ve akıllı mercek şekilleri görünmektedir.

Tek Odaklı Mercek
Akıllı Mercek (Çok Odaklı Mercek)

Akıllı Mercekler Kimler İçin Uygundur?

Akıllı Merceklerin kullanımı için kişinin göz sağlığının iyi olması gerekmektedir. Özellikle kataraktı ilerlemiş olan hastalar ile yüksek numaralı miyopisi ya da yüksek derecede hipermetropisi olan hastalar akıllı mercek kullanılması sonucunda mutlu olmaktadırlar.

Akıllı Mercek (Multifokal Mercek)
Akıllı Mercek (Multifokal Mercek)

Akıllı Mercekler Kimler için Uygun Değildir?

İleri derecede göz kuruluğu olan, ileri derecede göz tansiyonu, sarı-nokta hastalığı ya da ciddi retina hastalığı olan kişiler akıllı mercekler açısından uygun adaylar değildirler. Ancak bu durumun göz hekiminiz tarafından kararlaştırılması önemlidir. 

Burada önemli bir noktadan bahsetmek gerekmektedir. Bazı hastalarımız uzak göz numaraları sıfır derecede olmasına rağmen sadece yakını göremedikleri için akıllı mercek taktırmak istemektedirler. Yakın görme bozukluğu (presbiyopi) 44-45 yaş sonrasında kendini gösteren fizyolojik bir süreçtir, yani tıbben doğal yaşlanma sürecinde ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde miyopisi ya da hipermetropisi olmayan hastalara sadece yakın görme bozukluğunu gidermek amacıyla akıllı mercek takıldığında bu hastalar yakını da görmekte ve fakat bazen mutsuz olabilmektedirler. Ancak akıllı mercek taktırmak için başvuran hastalarımızın çoğunda ileri derece miyopi ve hipermetropi de bulunduğundan akıllı mercek operasyonlarından hasta memnuniyeti oldukça yüksektir.

Akıllı Mercekler Mükemmel Midir?

 

Öncelikle belirtmek gerekir ki hiçbir mercek mükemmel değildir ve mercek yapıları ve kırıcılıkları açısından mükemmeli üretme çalışmaları ilgili firmalar tarafından üzerinde çalışılan bir durumdur.

Akıllı Mercekler göze gelen ışığı uzak-orta ve yakın mesafeye dağıtarak retina üzerine odaklamaktadırlar. Bu durum kişinin uzağı ve yakını aynı anda görmesini sağlamaktadır. Ancak ışık uzak ve yakın arasında dağıtıldığı için görüntü parlaklığında bazen azalma hissedilmektedir. Bu durum her kişi tarafından hissedilen bir durum değildir. Bu nedenle akıllı mercek herkese uygun bir tedavi değildir. Ancak göz doktorunuz muayene ile göz yapınızın akıllı mercek açısından uygun olup olmadığına karar verebilir.

İster katarakt ameliyatı sonrasında isterse göz kusurlarının düzeltilmesi amacı ile olsun mercek takılan hastalarda ışıkların etrafında renkli hale ve ışık yansımaları görmek birçok hastada ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu özellikle ameliyattan sonra kısa sürede ortaya çıkan ve genellikle 6. aya kadar birçok kişide kaybolan bir durumdur. Renkli hale ve ışık yansımaları birçok kişide ciddi bir soruna neden olmadan atlatılabilmektedir.

Akıllı Mercekler ve Bir Hastamız

Akıllı Mercekler yüksek göz numarasına sahip uygun hastalarda kullanıldığında yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Fotoğraftaki hastamızın yaklaşık 10 derece hipermetrop astigmatizması var idi. Özellikle yakın çalışmalarında ileri derecede gözde ağrı ve huzursuzluk şikayetleri var idi. Akıllı Mercekler ile şimdi çok mutlu.

Akıllı merceklerin gözlük kullanan her kişide kullanımı uygun değildir. Göz yapısının ve başka faktörlerin bir arada değerlendirilmesi sonucunda hasta-hekim işbirliği ile yapılmasına karar verilmesi gereken bir durumdur. (Fotoğraf kullanımı için izin alınmıştır)

Çok Odaklı Mercek ile Hayata Merhaba Diyen Hastamız
Akıllı Mercekler ile Hayata Tekrar Merhaba Diyen Hastamız...
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
Call Now Button
Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan
Bültenime Abone Olun