fbpx

Allerjik Konjunktivit

Allerjik Konjunktivit Nedir?

Allerjik Konjunktivit gözümüzde konjunktiva adı verilen göz yüzeyinde bulunan ince zar bir tabakada ortaya çıkan bir iltihabi durumdur. Konjunktiva hem alt ve üst göz kapaklarının göze bakan iç kısmında hem de gözün kendisinin üzerinde bulunan ve saydam olan bir tabakadır. Gözlerinizde yaz aylarında ya da tüm yıl boyunca devam eden ‘kaşıntı’ şikayetiniz varsa allerjik konjunktivitiniz olabilir. Bu durum bazen vücudumuzdaki alerjik astım gibi rahatsızlıklarla birlikte bulunur, bazen ise tek başına bir kişide ortaya çıkabilir. Bir kişinin alerjik bir bünyeye sahip olup olmadığı daha çok genetik yapısıyla ilişkili bir durumdur.

Konjunktivanın bulunduğu bölge ile ilgili daha fazla bilgi almak için burayı tıklayınız.

Allerjik Konjunktivit

Nasıl Ortaya Çıkar?

Konjunktiva dış ortamdaki hava ile temas halinde olduğundan hayatımız boyunca birçok yabancı madde ile temas etmektedir. Bu yabancı maddeler bakteriler, virüsler, başka organik maddeler ve kimyasal maddeler vs olabilir. Bu yabancı maddelerden bakteriler ve virüsler konjunktivada mikrobik iltihaplanmalar (mikrobik konjunktivit) oluştururken polen, küf mantarları, toz akarları, tozlar, çimen, bazı yabani otlar gibi bazıları ise alerjik reaksiyona neden olarak alerjik konjunktivit oluştururlar. Aşağıda bir toz akarının fotoğrafı görülmektedir.

toz-akari

Allerjik Konjunktivit Tipleri

Allerjik konjunktivit mevsimsel allerjik konjunktivit ve devamlı allerjik konjunktivit olmak üzere iki başlık altında incelenebilir.

Mevsimsel allerjik konjunktivite bahar aylarında genellikle ağaç polenleri, yaz aylarında çimen polenleri, sonbaharda ise yaban ot polenleri neden olmaktadır. Kişi kış aylarında ve soğuk iklime sahip bölgelerde genellikle rahattır. Bunun nedeni soğuk havada hava yolu ile taşınan polenlerin taşınmasındaki yavaşlıktır. Mevsimsel allerjik konjunktivit kendisini polen mevsiminde gözde rahatsızlık hissi ile de gösterebilmektedir. mevsimsel allerjik konjunktivitin kornea üzerinde bulunan gözyaşı tabakasının stabilitesini bozması ve göz kuruluğu bulgularına yol açmasıdır. Bir çalışmada  polen mevsimi dışında allerjik göz rahatsızlığında gözyaşı film tabakasının etkilenmediğini ortaya koymuştur.

Devamlı allerjik konjunktivitte ise hastada tüm yıl boyunce allerjik göz rahatsızlığı bulguları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle devamlı allerjik konjunktivitlerin ortaya çıkmasında mevsimsel allerjenlerin rolü olabilse de tamamen bu allerjenlere bağlı olarak ortaya çıktığı söylenemez. Devamlı allerjik konjunktivitin ortaya çıkmasında ev ortamında bulunan toz akarı, sigara, küf ve evcil hayvanların atık maddelerinin etkili olduğu bilinmektedir.

Bulgular ve Hasta Şikayetleri

Allerjik konjunktivitte klasik olarak gözde kızarıklık, konjunktivada ve göz kapağında ödem (şişkinlik) ortaya çıkmaktadır. Allerjik konjunktivitte hastanın ailesinde ya da kendisinde sıklıkla allerjik rinit (allerjik burun mukozası ilitihabı), astım ve allerjik ekzema gibi başka allerjik rahatsızlar da bulunur. Hastanın şikayetleri açısında öne çıkan en önemli bulgu kaşıntıdır. Kaşıntı olmadan allerjik konjunktivit tanısı her zaman şüphelidir.

Allerjik Konjunktivit Tedavisi

Her allerjide olduğu gibi en önemli koruyucu değişiklik ilgili allerjenden temastan kaçınmaktır.

Allerjik konjunktivit ortaya çıktığında ise bir grup ilaçlarla tedavi edilmektedir. Bu ilaçlar şu lekilde sıralanabilir.

  1. Yapay Gözyaşı
  2. Antihistaminikler
  3. Vazokonstriktörler
  4. Mast hücre stabilize eden ilaçlar
  5. Nonsteroid anti-inflamatuvar ilaçlar
  6. Kortikosteroidler (Kortizol vs): Bu grup damlalar sadece hekim gözetiminde kullanılmalıdır. Bu damlalar genellikle hastaların kaşıntı şikayetini önemli derecede kontrol etmektedir. Bazı hastalar da bu nedenle bu damlaları süreli kullanmaktadır. Kortikosterodli damlalar uzun süre kullanıldığında katarakt ve göz tansiyonuna neden olabilen damlalardır. Damla formlarının dışında ağızdan alınan kortizol içeren ilaçlar da katarakt ve göz tansiyonuna ve hipertansiyon ve kan şekerinde anormalliklere neden olmaktadır. Bu nedenle bu grup ilaçların kesinlikle hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir.
  7. İmmünoterapi. Halk arasında aşı tedavisi olarak da bilinmektedir.Geleneksel olarak bu tedavi cilt altı yolla uygulanmaktadır. Ancak dil altı tedavi yöntemi günümüzde bazı allerji uzmanları arasında popülarite kazanmaktadır. Bu konudaki ilk çalışmalar cilt altı aşılama yönteminin allerjik konjunktivit bulgularını ve hasta şikayetlerini önemli oranda azalttığını göstermiştir.

Yorum Yazın

Call Now Button
Kayseri Göz Doktoru, Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan
Bültenime Abone Olun