fbpx

Göz Felci

Göz felci beyinden çıkan ve göz çevresinde bulunan kaslara gelen sinirlerin herhangi bir nedenle hasarlanması sonucunda ortaya çıkan göz hareket bozukluğudur. Doğrudan beyinden çıkan ve görme, koklama, tat alma ve diğer bazı …

Göz Felci Devamı »

Göz Migreni (Oküler Migren)

Göz Migreni ya da Oküler Migren görme alanında küçük bir nokta olarak başlayan ve dakikalar içinde büyüyerek görme alanını sınırlayan ve genellikle bir saat içinde normale dönen geçici bir görme kaybıdır.

Kolobom

Kolobom, anne karnında fetusun gelişim aşamasında (gebeliğin ikinci ayında) ortaya çıkan bir sorun nedeniyle gözün bazı kısımlarının oluşumundaki bir defekttir.

Astigmat Nedir?

Astigmat (astigmatizma) göze her yönden giren ışığın tamamının retina üzerindeki aynı noktaya odaklanmaması anlamına gelmektedir. Anlamayı kolaylaştırmak için bunu biraz daha basitleştirelim.

Vitreus Dejenerasyonu

Vitreus Dejenerasyonu-gözde uçuşmalar-gözümüzün iç kısmındaki vitreus adı verilen jel kıvamındaki maddenin yapısının bozulmasından kaynaklanmaktadır.

Renk Körlüğü

Renk Körlüğü genellikle doğuştan gelen ve sıklıkla erkeklerde görülen bir sorundur. Nadiren başka hastalıklara ikincil olarak ta görülebilir.

Üveit

Üveit genel olarak göz içinde ortaya çıkan iltihaplanmalara verilen genel bir isimdir. Ön üveit, orta üveit ve arka üveit şeklinde ortaya çıkabilir.

Gözün Yapısı

Bu yazıda gözün yapısı ve görme işlevinde gözün farklı kısımlarının nasıl çalıştığı hakkında kısa ve öz bilgi verilmektedir.

Call Now Button Scroll to Top
Kayseri Göz Doktoru, Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan
Bültenime Abone Olun