fbpx

Keratokonus Tedavisi, Nedeni ve Bulguları

Keratokonus gözün en ön kısmında olan korneanın ilerleyici bir hastalığıdır. Bu hastalıkta kornea incelir ve öne doğru sivrileşerek koni şekline benzer bir hale gelir. Bu nedenle kerato (kornea)-konus (koni) hastalığı adını almaktadır. Korneanın koni şekline girmesi sonucunda göze gelen ışık demetleri düzgün bir şekilde kırılmak yerine saçılır ve retina üzerine ışığın düzgün bir şekilde odaklanmadan düşmesine neden olur. Bu da görüntülerde şekil bozukluğuna ve görmede azalmaya neden olur.

Keratokonüs tek ya da her iki gözde ortaya çıkabilir ve sıklıkla 15-25 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır.

Keratokonus
Keratokonüs ve Normal Göz

Keratokonüs Bulguları ve Hasta Şikayetleri

Korneanın şekli düzensizleştikçe ilerleyen derece miyop astigmatizma ortaya çıkmaktadır. Bu da bulanık görme yanında ayrıca ışığa hassasiyete neden olmaktadır.

Keratokonik hastalar her göz doktoruna muayene oluşlarında göz numaralarında artan derecede miyopi ve astigmatizma olduğunun farkına varırlar. 

Yapılan son araştırmalar korneada bulunan enzimlerde mevcut olan dengenin bozulması sonucunda keratokonüs rahatsızlığının ortaya çıktığını göstermişlerdir. Enzimlerdeki dengesizlik sonucunda kornea serbest oksijen radikalleri gibi oksidatif hasara duyarlı hale gelir ve bu da kornea dokusunun zayıflamasına neden olur.

Keratokonüs ayrıca güneşteki ultraviyole ışığına maruziyet, göz ovuşturma, kontakt lenslere uyumsuzluk hikayesi ve kronik göz irritasyonu ile ilişkili bulunmuştur.

Keratokonüs Tedavisi

Keratokonüsün başlangıç dönemlerinde gözlük ve kontakt lensler yardımcı olabilir. Ancak hastalık ilerledikçe ve kornea inceldikçe ortaya çıkan kornea şekil bozukluğu sonucunda gözlük ve standart yumuşak kontakt lensler yeterli bir görme sağlayamamaktadır.

KeratokonüsKeratokonus
Keratokonüslü bir Gözdeki Sivrileşme

Keratokonüste Mevcut Tedavi Yöntemleri

  • Cross-linking (Korneal çapraz bağlama)

  • Kişiye Özel Yumuşak Kontakt Lensler

  • Gaz-geçirgen kontakt lensler

  • ‘Piggybacking’ kontakt lensler

  • Hibrid kontakt lensler

  • Skleral ve yarı-skleral lensler

  • Prostetik kontakt lensler

  • Intacs (halka)

  • Topografi eşliğinde keratoplasty

  • Kornea nakli

Korneal Cross-Linking (Çapraz Bağlama) Tedavisi

Korneal cross-linking ile (CXL) kornea dokusunun sertleşmesi sağlanarak korneanın öne doğru konikleşmesinin ve yapısının bozulmasının durdurulması sağlanmaktadır.

Keratokonus ve Korneal Cross Linking (Çapraz Bağlama) Tedavisi
Şekilde korneal cross-linjking tedavisi sonrasında korneadaki kollajen molekülleri arasındaki çapraz bağların sayısının arttığı izlenmektedir.

İki çeşit korneal cross linking yöntemi mevcuttur. Epitel-off ve epitel-on

Korneal cross-linking ilk defa 2003 yılında Dr. Brian Boxer Wachler tarafından denenmiş ve kayak sporu yapan Steve Holcomb üzerinde mükemmel sonuçlar alınmış ve 2010 Kış Olimpiyatlarında takımının altın madalya almasında etkili olmuştur.

Korneal cross-linking keratokonüs hastalarında kornea nakli gereksinimini önemli derecede azaltmıştır.

Keratokonus Hastalarına Excimer Lazer Yapılabilir mi?

Bu sorunun cevabı kısmen evet’tir. Her keratokonus hastasının durumu birbirinden farklıdır. Hastalık şiddetleri, görme seviyeleri, görme seviyelerinin gözlükle ne kadar düzelebildiği, kornea kalınlıkları, hastanın yaşı, lazer operasyonundan beklentileri gibi durumlar bu hastalara lazer uygulanıp uygulanamayacağını belirlemektedir.

Bazı hastalarda ileri derecede keratokonus vardır ve bu hastalara excimer lazer asla uygulanmamalıdır. Bazı hastalara excimer lazer, korneal cross-linking adı verilen keratokonus operasyonu ile birlikte uygulanabilir. Bazı hafif seyirli keratokonus hastaları excimer lazerden ciddi anlamda fayda görebilirler. Bazı keratokonus hastalarının gözlük dereceleri sıfırlanamasa bile excimer lazerle hem daha iyi bir görme seviyesine kavuşabilirler hem de daha düşük dereceli gözlük kullanabilirler. Dolayısıyla keratokonus hastalarında excimer lazer uygulanması konusunda herkes için geçerli standartlar yoktur, hasta özelinde karar verilmesi gereken bir durumdur.

Kişiye Özel Yumuşak Kontakt Lensler

Son dönemlerde kontakt lens üreticileri hafif-orta derecedeki keratokonüs hastalarında kullanılmak üzere kişiye özel kontakt lenslerin tanıtımını yapmışlardır. Bu lensler keratokonik gözün ayrıntılı ölçümleri esasına dayalı olarak üretilen lenslerdir ve gaz-geçirgen ya da hibrid kontakt lenslerden daha konforlu bir kullanıma sahip olabilmektedirler.

Kişiye özel yumuşak kontakt lensler KeraSoft (Bausch + Lomb) ve NovaKone (Bausch + Lomb) markaları adı altında üretilmektedir. Bu kontakt lenslerin çapı stabilite açısından daba büyüktür.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top