fbpx

Okuvizyon Tedavisi ve Gece Körlüğü

Elektriğin bazı hastalıkların tedavisinde kullanılması düşüncesi elektriğin icadı kadar eskidir. Son yıllarda retinal implantlar alanında yapılan bazı temel araştırmalar sonucunda retinanın elektriksel uyarısı ile  bazı faydalar sağlanabileceği düşüncesi ortaya çıkmıştır. Retinanın elektriksel uyarısı sonucunda bazı büyüme faktörlerinin retinadan salgılandığı ve bunun sonucunda da retinadaki dejeneratif (hasar verici) değişikliklerin önlenebileceği ortaya atılmıştır. Okuvizyon tedavisi retinitis pigmentosa hastalığında öncelikli olarak görmeyi korumak için yapılan bir tedavidir. Bu tedavinin retinadan nöroprotektif (sinir hücrelerini koruyucu) büyüme faktörlerinin salgılanmasını artırdığı ve retinadaki hücreleri koruduğu düşünülmektedir.

okuvizyon cihazı
Okuvizyon Cihazı

Okuvizyon tedavisinin etkinliği yapılan insan çalışmalarında kanıtlanmıştır. Oküvizyon cihazı Almanya’da üretilmektedir. Almanya’da ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yapılan çalışmalarda cihazın retinitis pigmentoza hastalığında göze gelen kan akımını artırdığı, görme alanınında ve retinadan elde edilen elektrofizyolojik yanıtlarda ortaya çıkan kayıpları azalttığı ve önlediği gösterilmiştir.

Tedavide kullanılan Okuvizyon cihazı ile retinaya zayıf elektriksel uyarılar gönderilir. Uygulama sırasında başın iki tarafına ve topikal anestezi sonrasında göze elektrotlar yerleştirilir. Göze yerleştirilen elektrotlar hastanın yüzüne ve gözüne göre ayarlanır. Her hasta için göze takılan elektrotlar değiştirilir. Elektrotlar ayarlandıktan sonra her hasta için elektriksel uyarı dozu belirlenerek kaydedilir. Doz ayarlaması sonrası 30 dakika süreyle göze uyarı verilir. Tedavinin bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Okuvizyon seansı sonrasında birkaç gün gözlerde batma, kızarıklık ya da yabancı cisim hissi olabilir. Tedavi sonrasında bu şikayetleriniz için suni gözyaşı damlaları verilecektir.

Almanya’da Tuebingen üniversitesinde yapılan bir araştırmada elektrik uyarım sonucunda görme alanında ve görme ile ilgili başka parametrelerde düzelmeler ortaya çıktığı görülmüş ve uygun bir tedavi şekli geliştirilmiştir.

Retinitis Pigmenoza hastalığı ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Oküvizyon Tedavi Protokolü

TES tedavisinde öncelikle her bir hastaya verilecek elektriksel uyarı şiddeti belirlenir. Hastaya gözlük şeklinde bir aparat takılır ve hastanın gözünde kornea kısmına temas edecek şekilde elektrotlar yerleştirilir. Daha sonra belirlenen elektriksel uyarı 30 dk boyunca korneaya verilir. 

Başlangıç haftası: Duyarlılık+ERG+mfERG+OCT+TES+Görme keskinliği

1.hafta: TES

2.hafta: TES

3.hafta: TES

4.hafta: TES+Görme alanı+ERG+mfERG+OCT+Görme alanı+Görme Keskinliği

5.hafta: TES

6.hafta: TES

8.hafta: TES

12.hafta: Görme alanı+Kontrast Duyarlılık+ERG+mfERG+OCT+TES+Görme Keskinliği

TES Tedavisi Nasıl Yapılır?

TES tedavisinde öncelikle her bir hastaya verilecek elektriksel uyarı şiddeti belirlenir. Hastaya gözlük şeklinde bir aparat takılır ve hastanın gözünde kornea kısmına temas edecek şekilde elektrotlar yerleştirilir. Daha sonra belirlenen elektriksel uyarı 30 dk boyunca korneaya verilir. 

TES Tedavisi Protokolü

TES tedavisine başlanmadan önce hastanın mevcut görme seviyesi muayene ve bazı tetkikler yoluyla belirlenir. Daha sonra haftada 1 kez olmak üzere 30 dk süre ile TES tedavisi uygulanır. Belirli haftalarda hastaların görme seviyesini takip etmek amacıyla yapılan muayene ve tetkikler tekrarlanır. 8. haftadan sonra hastaların isteğine bağlı olmak üzere kendileri evde tedaviye devam edip 2 ayda 1 kez kontrol muayenelerine gelebilirler ya da tedaviye belirli aralıklarla hastanede devam edebilirler.  

Bizim Tedavi Protokolümüz

Kliniğimizde TES tedavisi protokolü en güncel bilimsel bilgilere bağlı olarak kanıta-dayalı tıp prensiplerine uygun şekilde yürütülmektedir. 

3 thoughts on “Okuvizyon Tedavisi ve Gece Körlüğü”

  1. ERHAN GÜRLEYEN

    Merhaba,
    Tübilgen üniversitesinden ilgili doktor ismi ve bölüm bilgisi paylaşabilir misiniz.

  2. Merhaba ,retinitis pigmentoza hastalığına sahibim, acaba son dönemlerde bu hastalıkla ilgili okuvizyon tedavisi gören var mı, sonuç nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top
Kayseri Göz Doktoru, Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan
Bültenime Abone Olun