TES Tedavisi (Oküvizyon) Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

TES tedavisi ‘retinitis pigmentoza’ ya da ‘tavuk karası’ hastaları tarafından kullanılan cihazın ticari ismi dolayısıyla ‘oküvizyon’ tedavisi olarak da bilinmektedir. ‘Okuvizyon tedavisi’ Kayseri Maya Göz Hastanesi’nde Doç.Dr. Fatih Çakır Gündoğan rehberliğinde uygulanmaktadır.

Elektriğin bazı hastalıkların tedavisinde kullanılması düşüncesi elektriğin icadı kadar eskidir. Son yıllarda retinal implantlar alanında yapılan bazı temel araştırmalar sonucunda retinanın elektriksel uyarısı ile  bazı faydalar sağlanabileceği düşüncesi ortaya çıkmıştır. Retinanın elektriksel uyarısı sonucunda bazı büyüme faktörlerinin retinadan salgılandığı ve bunun sonucunda da retinadaki dejeneratif (hasar verici) değişikliklerin önlenebileceği ortaya atılmıştır.

Almanya’da Tuebingen üniversitesinde yapılan bir araştırmada elektrik uyarım sonucunda görme alanında ve görme ile ilgili başka parametrelerde düzelmeler ortaya çıktığı görülmüş ve uygun bir tedavi şekli geliştirilmiştir.

Okuvizyon Cihazı

TES Tedavisi Nasıl Yapılır?

TES tedavisinde öncelikle her bir hastaya verilecek elektriksel uyarı şiddeti belirlenir. Hastaya gözlük şeklinde bir aparat takılır ve hastanın gözünde kornea kısmına temas edecek şekilde elektrotlar yerleştirilir. Daha sonra belirlenen elektriksel uyarı 30 dk boyunca korneaya verilir. 

TES Tedavisi Protokolü

TES tedavisine başlanmadan önce hastanın mevcut görme seviyesi muayene ve bazı tetkikler yoluyla belirlenir. Daha sonra haftada 1 kez olmak üzere 30 dk süre ile TES tedavisi uygulanır. Belirli haftalarda hastaların görme seviyesini takip etmek amacıyla yapılan muayene ve tetkikler tekrarlanır. 8. haftadan sonra hastaların isteğine bağlı olmak üzere kendileri evde tedaviye devam edip 2 ayda 1 kez kontrol muayenelerine gelebilirler ya da tedaviye belirli aralıklarla hastanede devam edebilirler.  

Bizim Tedavi Protokolümüz

Hastanemizde TES tedavisi protokolü en güncel bilimsel bilgilere bağlı olarak kanıta-dayalı tıp prensiplerine uygun şekilde yürütülmektedir. ​​​

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır