fbpx

Ozon Tedavisi

Ozon tedavisi ozon gazının bazı hastalıkları ve yaraları iyileştirmek amacıyla vücut içerisine herhangi bir yolla verilmesini ifade etmektedir. Oldukça etkili ve yan etkileri açısından güvenilir bir tedavi yöntemidir.

Ozon Terapi

Ozon Nasıl Üretilir?

Ozon gazı 3 tane oksijen atomunun birleşmesinden oluşmaktadır. Saf oksijen gazı yüksek elektrik akımından geçirildiğinde ozon gazı ortaya çıkar. Ancak ortaya çıkan gazın tamamı ozon gazından oluşmamaktadır. Tam tersine ortaya çıkan gazın çok büyük kısmı yine oksijen gazıdır ve çok küçük miktarlarda ozon gazı üretilmiş olur. Zaten bu çok az miktardaki ozon gazı hastaların tedavisi için yeterli olup yüksek dozlarda zararlı etkileri ortaya çıkmaktadır. Ancak tıbbi amaçlarla kullanılan ozon jeneratörü adı verilen ozon cihazları bahsedilen derecede yoğun ozon gazını üretmemektedir. Bu nedenlerle tıbbi ozon gazı kullanımı sonucunda istenmeyen durumların ortaya çıkma ihtimali çok düşüktür.

ozon tedavisi

İnsan Vücuduna Nasıl Verilir?

Ozon gazı insan vücuduna kan, rektal yol, doğrudan cilt üzerine, kas içerisine enjeksiyon tarzında, burun içerisine, kulak içerisine verilebilmektedir. En sık uygulanan yöntem kişiden yaklaşık 100 cc kan alınıp alınan kanın ozonla karıştırılması ve tekrar aynı damar yolundan vücuda geri verilmesidir. İkinci bir yöntem olarak ‘rektal yol’ yani makattan ozon gazının bir kanül aracılığıyla verilmesidir. Rektal yol daha kolay bir yoldur ve etkinliği kan yolu ile ozon verilmesi ile aynıdır. Bunun dışında kişinin kanı ozon gazı ile karıştırılıp enjeksiyon tarzında vücuda verilebilir. Gribal enfeksiyon geçirenlerde burun içerisine, dış kulak yolu iltihabı olanlarda  kulak yolu içerisine doğrudan ozon gazı püskürtülebilir.

Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Ozon gazının kullanım alanı çok geniştir. Kronik yorgunluk sendromu olan kişilerde, şeker hastalarında, her  türlü damarsal hastalıkta, kanser hastalarında, derideki enfeksiyonlar ve ülserlerde, estetik amaçlı olarak yüzde ve boyunda, enfeksiyon hastalıklarında, gözde bazı retina hastalıklarda ve birçok başka durumda kullanılmaktadır.

Ozon Tedavisinin Yan Etkisi Var Mıdır?

Ozon tedavisi oldukça etkili ve güvenilir bir tedavi yöntemidir. En sık görülen yan etkisi birkaç saat süren yorgunluk hissidir. Ancak bu herkeste ortaya çıkan bir durum değildir ve birkaç gün içinde genellikle kendini tam tersi bir şekilde enerjik bir ruh haline bırakır.

Call Now Button Scroll to Top