Mikroftalmi ve Anoftalmi Nedir?

Mikroftalmi ve Anoftalmi Nedir?

Mikroftalmi ve anoftalmi doğumsal göz defektleridir. Mikroftalmi doğuştan gözün tam olarak gelişememesi iken anoftalmi durumunda göz hiç gelişmemiştir. Mikroftalmi ve anoftalmi durumunda gözde ya hiç görmez ya da kısıtlı bir görmeye sahip olabilmektedir.

Mikroftalmi durumunda göz normalden küçüktür. Anoftalmi durumunda ise göz hemen hemen yoktur.

Mikroftalmi ve anoftalmi tek başlarına ortaya çıkabilir. Bazen de başka bulgularla birlikte sendromların bir parçası olarak da görülebilmektedir.

Mikroftalmi-Anoftalmi

Anoftalmi ve Mikroftalmi Sıklığı Nedir?

Ülkemizde anoftalmi ve mikroftalmi sıklığını belirten bir çalışmaya rastlamadık. Ancak Amerika Birleşik Devletlerinde 5200 doğumdan bir tanesinde mikroftalmi ya da anoftalmi saptanmaktadır.

Mikroftalmi ve Anoftalmi Nedeni Nedir?

Çoğu bebekte mikroftalmi ve anoftalmi’nin tam nedeni ortaya konulamamaktadır. Bazı çocuklarda bu durum genetiktir. Bunun yanında gebelik döneminde bazı ilaç kullanımı sonucunda da mikroftalmi ve anoftalmi ortaya çıkabilir.

Tanı

Mikroftalmi ve anoftalmi tanısı genellikle doğum sonrasında dikkati çeken bir durumdur. Ancak bazen doğum öncesinde ultrasonografi ile de tanı konulabilmesi mümkündür.

Tedavi

Mikroftalmi ve anoftalmi nedeniyle mevcut görme kaybını tamamen normale döndürecek etkili bir tedavi yoktur.

Gözün içinde bulunduğu kemik duvarın çevrelediği alana göz soketi adı verilmektedir. Göz soketinin normal bir büyüklükte olması normal bir yüz gelişimi için gereklidir. Bu nedenle yetersiz büyüklükte bir göz küçük bir sokete neden olur ve bu da o yüz bölgesinin daha az gelişmesine ve yüz asimetrisine neden olur. Bu nedenle konformer adı verilen aparatlar kullanılabilir.

Doğuştan gelen ve genetik kökenli göz hastalıkları konusunda bilgi almak için tıklayınız.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.