fbpx

Excimer Lazer mi, Mercek mi?

Gözlük ya da lens kullanmanız gerekiyor, ancak bu durumdan mutlu değilsiniz. Gözlükleri sürekli yanınızda taşımaktan ve kaybetmekten yoruldunuz. Kontakt lensleri ise takıp çıkarmak zor geliyor ya da bazen yatarken çıkarmayı unutuyorsunuz ve bu nedenle sürekli sorun yaşıyorsunuz. Bu durumun çaresi olarak bazen lazeri bazen de mercek ameliyatını duydunuz. Peki hangi yöntem size daha uygun? Her iki yöntem de herken için ideal yöntem midir? Elbette Hayır!

Excimer Lazer

Excimer lazer ile gözümüzün ön kısmında bulunan kornea tabakası lazer ile şekillendirilerek kırma gücü değiştirilir ve kişinin gözlük sorunundan kurtulması sağlanır. Kornea tabakası hakkında daha fazla bilgi almak için burayı tıklayınız.

Excimer Lazer
Excimer Lazer

Mercek Ameliyatı

Mercek değişimi ameliyatında ise doğuştan gözümüzde bulunan doğal lens alınıp yerine saydam bir şekilde üretilmiş yapay mercekler konularak gözlük kusuru düzeltilir. Göz içi mercekler genellikle akrilikten ya da silikon materyallerden üretilmiş yapılardır. Mercekler hakkında daha fazla bilgi almak için burayı tıklayınız.

Akıllı Mercek (Çok Odaklı Mercek)
Göz İçi Mercek

Kime, Hangi Yöntem?

Her iki yöntem birbirinin yerine her zaman uygulanabilir yöntemler değildir. Daha doğru ifade etmek gerekirse her iki yöntemin her hastada kullanılması doğru değildir.Hangi yöntemin hangi hastada kullanılabileceğine hastanın yaşı, göz muayenesi, gözlük numarası ve hastanın beklentilerinin iyi bir şekilde hekim tarafından değerlendirilerek karar verilmesi uygundur.

Örnek 1. 60 yaşındasınız, kataraktınız da az veya çok var ve göz numaranız -5.00 dpt miyopi veya -5.00 dpt hipermetropi olsun. Bu durumda size uygun olan yöntem (başka bir kriter olmadığı düşünüldüğünde) elbette mercek ameliyatı olacaktır. Böyle bir durumda kişiye excimer lazer uygulamak kesinlikle uygun olmayacaktır. 

Örnek 2. 24 yaşında, 3 dpt miyopisi olan bir hastada başka bir sorun yokluğunda göz yapısı müsaitse excimer lazer tedavisi daha uygundur. 

Örnek 3. 40 yaşında 2 dpt hipermetropisi olan ve yakın görme sorunları başlamış ve başkaca bir göz sorunu olmayan bir kişide excimer lazer tedavisi daha uygun olacaktır.

Örnek 4. 28 yaşında 18 derece miyopisi veya hipermetropisi olan bir bireyde mercek ameliyatı daha uygundur.  

Verdiğim bu örnekler genel fikir vermesi açısından önemlidir. Ancak tedavi yöntemi kararı verirken yukarıda bahsettiğim parametreler dışında başka değişkenler de uygulanacak yöntem üzerinde etkilidir. Bu nedenle sizi muayene eden hekiminizin tavsiyesi daha önemlidir. 

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
Call Now Button
Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan
Bültenime Abone Olun

Open chat