Akıllı Lens mi Lazer Göz Ameliyatı mı?

Gözlük ya da kontakt lens kullanmanız gerekiyor, ancak bu durumdan mutlu değil misiniz. Gözlükleri sürekli yanınızda taşımaktan ve kaybetmekten yoruldunuz. Kontakt lensleri ise takıp-çıkarmak zor geliyor ya da bazen yatarken çıkarmayı unutuyorsunuz ve bu nedenle sürekli sorun yaşıyorsunuz. Ya da kontakt lensler sizde göz kuruluğuna neden oluyor olabilir. Bu durumun çaresi olarak bazen lazeri bazen de mercek ameliyatını duydunuz. Peki hangi yöntem size daha uygun? Kalıcı Lens mi Lazer göz ameliyatı mı? Her iki yöntem de herkes için ideal yöntem midir? Elbette Hayır!

Göz Çizdirme Operasyonu

Excimer lazer ya da lazer göz ameliyatı ile gözümüzün ön kısmında bulunan kornea tabakası lazer ile şekillendirilerek kırma gücü değiştirilir ve kişinin gözlük sorunundan kurtulması sağlanır. Excimer lazer göz yüzeyinde yapılan bir operasyondur, yani gözün içerisine bu operasyonda girilmez.  Excimer lazer operasyonunun PRK, LASİK ve No-Touch adı ile bilinen yöntemleri vardır. 

Kalıcı Lens (Akıllı Lens, Trifokal Lens) Ameliyatı

Multifokal-Lens-Akıllı-Lens-Akıllı-Mercek-Trifokal Lens
Multifokal-Lens-Akıllı-Lens-Akıllı-Mercek-Trifokal Lens

Lens değişimi ameliyatında ise doğuştan gözümüzde bulunan doğal lens alınıp yerine saydam bir şekilde üretilmiş yapay mercekler konularak gözlük kusuru düzeltilir. Göz içi mercekler genellikle akrilikten ya da silikon materyallerden üretilmiş merceklerdir. 

Size Hangisi Uygun? Akıllı lens mi Lazer mi?

Her iki yöntem birbirinin yerine her zaman uygulanabilir yöntemler değildir. Daha doğru ifade etmek gerekirse her iki yöntemin her hastada kullanılması doğru değildir. Hangi yöntemin hangi hastada kullanılabileceğine hastanın yaşı, göz muayenesi, gözlük numarası ve hastanın beklentilerinin iyi bir şekilde hekim tarafından değerlendirilerek karar verilmesi uygundur. Bu nedenle akıllı lens mi lazer mi? sorusunun cevabı kişiden kişiye değişecektir. Aşağıda birkaç örnekle açıklamaya çalıştım.

Örnek 1. 60 yaşındasınız, kataraktınız da az veya çok var ve göz numaranız -5.00 dpt miyopi veya +5.00 dpt hipermetropi olsun. Bu durumda size uygun olan yöntem (başka bir kriter olmadığı düşünüldüğünde) elbette mercek ameliyatı olacaktır. Böyle bir durumda kişiye excimer lazer (lazer göz ameliyatı) uygulamak uygun olmayacaktır. 

Örnek 2. 24 yaşında, 3 derece miyopisi olan bir hastada başka bir sorun yokluğunda göz yapısı uygunsa excimer lazer tedavisi (lazer göz operasyonu) daha uygundur. 

Örnek 3. 50 yaşında 2 derece hipermetropisi olan ve yakın görme sorunları başlamış ve başkaca bir göz sorunu olmayan bir kişide excimer lazer tedavisi de akıllı lens tedavisi de uygun olacaktır. Ancak akıllı lensin ya da standart monofokal lenslerin daha uygun olacağını değerlendiriyorum.

Örnek 4. 28 yaşında 18 derece miyopisi veya hipermetropisi olan bir bireyde kalıcı lens daha uygundur.  Miyop olan hastada fakik IOL daha uygun iken hipermetrop olan hastada monofokal lens uygulaması muhtemelen daha uygun olabilir.

Örnek 5. Keratokonus hastalığınız var, nisbeten düzenli ve yüksek astigmatınız var ve yüksek astigmatın düzeltilmesi ile görme seviyeniz belirgin derecede artıyor ise torik kalıcı lenslerin kullanımı sizin için daha uygun olacaktır. Astigmatı olan keratokonus hastalarında lens ameliyatı ile çok güzel sonuçlar aldığımız hastalarımız çok sayıdadır. 

Verdiğim bu örnekler genel fikir vermesi açısından önemlidir. Ancak tedavi yöntemi kararı verirken yukarıda bahsettiğim parametreler dışında başka değişkenler de uygulanacak yöntem üzerinde etkili olabilir.  Bu nedenle sizi muayene eden hekiminizin tavsiyesi daha önemlidir. En önemli olan konu ise etik prensiplere riayet eden, cerrahi yeteneği iyi ve güvenebileceğiniz bir doktora gözlerinizi emanet etmenizdir.

Akıllı Lens mi Lazer Göz Ameliyatı mı? hakkında 4 yorum yapıldı.

  1. Merhabalar
    Ismim Jazgul. Yaşim 36. Bende miyopi -3,5 ,- 3,25 sıkıntim var. Femto lasikle ameliyat yaptirmayi duşunuyorum.Laserle yapildiktan sonra 40 yaştan sonra yakini göremedigin zaman, laserle yapildigi için sen akilli lens yaptiramazsin ileride dediler, o dogrumu? Ikinci sorum, ben laser yerine akilli lens taktirsam daha uygun, dogrumu olur ne dersiniz? Teşekku ederim

  2. Selamlar goz ameliyeti icin 4 kisilik grubum var fakat bu akilli lenz amaliyeti icin bilgi almak icin size yaziyorum fiat ve yer hakkinde bilgi almak istiyorum istanbul tercihimizdit

  3. Hocam benim gözlerim miyop-astigmat sağ ve sol göz her ikisi de Sferik eksi 10, Silendirik eksi 0,75, AKS Sağ 10 Sol 170 kornea kalınlığım 600 lerde.Femtosecond wavefront Laser olmayı düşünüyorum acaba laserden sonra geceleri hareler ve aşrı göz kuruluğu olur mu
    göz içi lensten retina dekolmanı riskinden korkuyorum.retinamda bir sorun yok kontrol ettirdim sadece yüksek miyopiden gözün ön arka eksen uzamasından ya da vitrevius dekolmanı olabilir bilmiyorum 10-15 senedi gözümün içinde örümcek ağları, gözümü aniden sağa sola çevirdiğimde ışık patlamaları oluyor göz içi lens bana uygun olmaz sanırım.Teşekür ederim.

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.