fbpx

Akıllı Lens mi Lazer Göz Ameliyatı mı?

Gözlük ya da kontakt lens kullanmanız gerekiyor, ancak bu durumdan mutlu değil misiniz. Gözlükleri sürekli yanınızda taşımaktan ve kaybetmekten yoruldunuz. Kontakt lensleri ise takıp-çıkarmak zor geliyor ya da bazen yatarken çıkarmayı unutuyorsunuz ve bu nedenle sürekli sorun yaşıyorsunuz. Bu durumun çaresi olarak bazen lazeri bazen de mercek ameliyatını duydunuz. Peki hangi yöntem size daha uygun? Akıllı Lens mi Lazer mi? Her iki yöntem de herkes için ideal yöntem midir? Elbette Hayır!

Excimer lazer ya da lazer göz ameliyatı ile gözümüzün ön kısmında bulunan kornea tabakası lazer ile şekillendirilerek kırma gücü değiştirilir ve kişinin gözlük sorunundan kurtulması sağlanır. Excimer lazer göz yüzeyinde yapılan bir operasyondur, yani gözün içerisine bu operasyonda girilmez.  Excimer lazer operasyonunun PRK, LASİK ve No-Touch adı ile bilinen yöntemleri vardır. 

Lens değişimi ameliyatında ise doğuştan gözümüzde bulunan doğal lens alınıp yerine saydam bir şekilde üretilmiş yapay mercekler konularak gözlük kusuru düzeltilir. Göz içi mercekler genellikle akrilikten ya da silikon materyallerden üretilmiş merceklerdir. 

Akıllı Lens mi, lazer mi

Size Hangisi Uygun? Akıllı lens mi Lazer mi?

Her iki yöntem birbirinin yerine her zaman uygulanabilir yöntemler değildir. Daha doğru ifade etmek gerekirse her iki yöntemin her hastada kullanılması doğru değildir.Hangi yöntemin hangi hastada kullanılabileceğine hastanın yaşı, göz muayenesi, gözlük numarası ve hastanın beklentilerinin iyi bir şekilde hekim tarafından değerlendirilerek karar verilmesi uygundur. Bu nedenle akıllı lens mi lazer mi? sorusunun cevabı kişiden kişiye değişecektir. Aşağıda birkaç örnekle açıklamaya çalıştım.

Örnek 1. 60 yaşındasınız, kataraktınız da az veya çok var ve göz numaranız -5.00 dpt miyopi veya +5.00 dpt hipermetropi olsun. Bu durumda size uygun olan yöntem (başka bir kriter olmadığı düşünüldüğünde) elbette mercek ameliyatı olacaktır. Böyle bir durumda kişiye excimer lazer uygulamak kesinlikle uygun olmayacaktır. 

Örnek 2. 24 yaşında, 3 derece miyopisi olan bir hastada başka bir sorun yokluğunda göz yapısı uygunsa excimer lazer tedavisi (lazer göz operasyonu) daha uygundur. 

Örnek 3. 50 yaşında 2 derece hipermetropisi olan ve yakın görme sorunları başlamış ve başkaca bir göz sorunu olmayan bir kişide excimer lazer tedavisi de akıllı lens tedavisi de uygun olacaktır.

Örnek 4. 28 yaşında 18 derece miyopisi veya hipermetropisi olan bir bireyde kalıcı lens (akıllı lens) daha uygundur.  

Örnek 5. Keratokonus hastalığınız var, düzenli ve yüksek astigmatınız var ve yüksek astigmatın düzeltilmesi ile görme seviyeniz belirgin derecede artıyor ise akıllı lenslerin torik olanlarının kullanımı sizin için daha uygun olacaktır. Astigmatı olan keratokonus hastalarında akıllı lens kullanımı ile çok güzel sonuçlar aldığımız hastalarımız çok sayıdadır. 

Verdiğim bu örnekler genel fikir vermesi açısından önemlidir. Ancak tedavi yöntemi kararı verirken yukarıda bahsettiğim parametreler dışında başka değişkenler de uygulanacak yöntem üzerinde etkili olabilir.  Bu nedenle sizi muayene eden hekiminizin tavsiyesi daha önemlidir. En önemli olan konu ise etik prensiplere riayet eden, cerrahi yeteneği iyi ve güvenebileceğiniz bir doktora gözlerinizi emanet etmenizdir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top