Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Yaşlanmaya bağlı olarak gelişebilen sarı nokta hastalığı ileri yaştaki birçok insanda kronik, ilerleyen ve geri dönüşümsüz olarak görme kaybına neden olan bir hastalıktır. 

Görme merkezinin yaşa bağlı olarak bozulması, görme merkezinin bulanmasına neden olan bir hastalıktır. Bulanma, gözün arkasındaki küçük bir bölge olan makulanın zarar görmesinden dolayı olur. Makula, gözlerinizin odaklandığı noktadaki ince detayları görmenize yardımcı olur.

Sarı Nokta Hastalığının Risk Faktörleri Nelerdir?

Sarı Nokta Hastalığı genellikle 50 yaştan sonra ortaya çıkar ancak daha genç insanları da etkileyebilir. Hastalıkta genetik özellikler, beslenme şekli, çevresel faktörler, uzun süre güneş ışığına maruz kalma, şişmanlık, sigara ve hipertansiyon etkin rol üstlenmektedir. 

Sarı Nokta Hastalığı'na Bağlı Retina Kanaması Görülmektedir.

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

70 yaş üstü popülasyonun yaklaşık yüzde 1/3’ünü etkileyen sarı nokta hastalığı tamamen körlük yapmasa da kişinin yaşam kalitesini oldukça etkilemektedir. Yavaş ilerleyen hastalık, görmede bulanıklık, renklerde bozulma, bakılan alanın ortasında sis görülmesiyle ve çizgileri eğri ve çarpık görmeyle ortaya çıkıyor. 

Sarı Nokta Hastalığı olan kişiler tek başına sokağa çıkamadıkları gibi baktığı noktayı göremedikleri için araba, bilgisayar ve telefon kullanamaz, televizyon izleyemezler. Yani karşısında duran bir kişinin yüzünü göremez ama kolunu bacağını görebilirler. Bazı işleri yapmada başkalarından yardım almak zorunda kalabilirler. Göremedikleri için okuyamaz ve yazamazlar. 

Sarı Nokta Hastalığı olan kişiler bakarken odaklandıkları yerleri göremezler, etrafını görürler. Bu nedenle odaklanmak istedikleri yerin kenarlarına bakarlar ve görmek istedikleri yeri bulanık olarak bu şekilde görebilirler. Sarı Nokta Hastalığının İlerleyen Dönemlerinde Ağır Görme Kayıpları Ortaya Çıkabilmektedir.

Sarı Nokta Hastalığının Tipleri Nelerdir?

Hastalığın kuru ve yaş olmak üzere iki tipi bulunmaktadır. Kuru tip, bu tür hastaların %90‘ında görülür ve görme yavaş ve yıllar süren bir periyotta azalır. Bu hastalara tedavi olarak koruyucu, antioksidan haplar önerilir. Yaş tipi sarı nokta hastalığı ise kanamalı seyretmekte ve hızlı bir şekilde kişinin görmesinin kaybolmasına neden olabilmektedir.

Sarı nokta hastalığında yaş tipinin tehlikeli olup, hastalığın erken dönemde teşhis edilmesi için 50 yaşın üzerindeki kişilerde göz dibi muayenesi önemlidir.

Sarı Nokta Hastalığı'nın Kuru ve Yaş Tip olmak üzere iki tipi bulunmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığının Teşhisi Nasıl Koyulur?

Rutin göz muayenesinin yanı sıra, OCT (Optik Koherans Tomografisi) ve FFA (Retina Anjiopatisi) ile konur. Tetkikler tedavi kararında son derece etkilidir.

Makula Dejeneresansı (Sarı Nokta Hastalığı), makulanın gözün keskin, merkezi ve renkli görmesinden sorumlu olan kısmının hastalığıdır. Genellikle iki gözü etkiler.

Sarı Nokta Hastalığının Teşhisinde Sıklıkla Kullanılan FFA Cihazı

Sarı Nokta Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide amaç, mevcut görmenin korunması ve kısmen görmede artış sağlanmasıdır.

  1. Göz İçi İlaç Enjeksiyonu: Yaş tipte kullanılan yöntemdir. Aylık kontrol sırasında eğer lezyonun hala aktif olduğu düşünülürse gerektikçe tekrar enjeksiyon yapılır. 

  2. Fotodinamik Tedavi (PDT): Özel makula dejeneransı tipinde tercih edilir. Laser sonrası 48 saat süreyle güneş ışığı ve şiddetli ışıklardan kaçınılmalıdır. Tekrarlayan tedaviler gerekebilir. 

  3. Laser fotokoagülasyon eskiden eldeki tek tedavi yöntemiydi. Diğer tedaviler gündeme geldikten sonra çok az kullanılıyor.

Sarı Nokta Hastalığı'nın Yaş Tipinde Göze Enjeksiyon Tedavisi Uygulanılmaktadır. Enjeksiyon Tedavisi Hastalığı Tamamen Ortadan Kaldırmamaktadır. Ancak Görme Seviyesinin Artmasına ya da Bozulmasına engel olabilmektedir.

Sarı Nokta Hastalığından Korunma Yolları

Hastalığın kuru tipinde koruyucu amaçlı olarak A, C, E vitaminleri, çinko, selenyum, lutein, zeaksantin ve omega 3 kullanılmaktadır. Kuru tipte koruyucu tedavi, yaş tipte ise göz içine iğne tedavisi ve fotodinamik tedavi uygulanır. Koruyucu tedavide anti-oksidan A, C, E vitaminleri, lutein ve çinko kullanılır. Göz içine iğne tedavisi yöntemi damla ile uyuşturularak yapılır. Bu uygulama sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Fotodinamik tedavide ise önce toplardamardan özel bileşimde ilaç verilerek, düşük şiddette bir lazer uygulanır. 

Yaşlılığa bağlı görme problemlerinde en önemli destek vitaminli yiyeceklerdir. Domates, havuç, kara lahana, ıspanak, kabak, portakal, avakado ve kivide bol miktarda yine de sağlıklı ve hareketli bir yaşam, sigara içilmemesi, omega3’den zengin Akdeniz diyeti, bol balık ve koyu yeşil sebzelerden zengin diyet alınması, hipertansiyon, diyabet gibi damar hastalıklarının iyi kontrol altına alınmış olması ve güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunması da dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Sarı Nokta Hastalığından Korunmak için sağlıklı beslenin, tansiyonunuzu kontrol edin, güneş gözlüğü kullanın, düzenli egzersiz yapın.
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır