Lazer Göz Ameliyatı Sonrası Katarakt Ameliyatı Yapılabilir mi?

Lazer göz operasyonu sonrasında katarakt ameliyatı yapılamayacağı konusunda bazı hastalarımızdan sorular alıyoruz.  Bu durumlarda katarakt ameliyatı yapılabilmektedir. Öyleyse bu konu neden gerek internette gerekse bazen halk arasında gündeme gelmektedir. Hemen açıklayalım. 

Lazer Göz Operasyonu Sonrası Katarakt Ameliyatı Yapılabilir Mi?

Göz çizdirme ameliyatı olarak bilinen excimer lazer operasyonu ile ilgili halk arasında bilinen çok sayıda yanlış bilgi mevcuttur. Bunlardan biri de lazer göz operasyonu sonrası katarakt ameliyatı yapılıp/yapılamayacağı konusundadır. Bu bilgi yanlıştır. Yani lazer göz operasyonu sonrası katarakt ameliyatı yapılabilmektedir. 

Lazer Göz Operasyonu ve Katarakt Ameliyatı

Katarakt ameliyatlarında gözümüzün iç kısmında olan mercek alınır ve yerine yapay bir mercek konulur. Ameliyattan önce ise bir mercek ölçümü işlemi yapılır. Mercek ölçümü denilen ve bazı cihazlar kullanılarak yapılan bu işlemde göz içine yerleştirilecek olan yapay merceğin gücü hesaplanır. Bu hesaplamada gözün kornea tabakasının kırıcılığı ve gözün ön-arka uzunluğu önemli parametrelerdir. 

Lazer operasyonu ile bu önemli parametrelerden biri olan kornea kırıcılığı değişmektedir. İşte temel sorun bu konudur. Bu konu lazer operasyonu çıktıktan sonra bir süre mercek ölçümü konusunda sorun çıkarmıştır. Ancak son yıllarda ortaya çıkan bazı yenilikler bu sorunun üstesinden gelmemizi sağlamıştır. Günümüzde daha önce lazer operasyonu olmuş olan kişilere katarakt ameliyatı yapılmasında herhangi bir sorun yoktur. Bu yanlış bilgi 20-30 yıl öncesinden bugüne kadar toplum hafızasında kalmış yanlış bir bilgidir. 

Muayenehane Bilgileri ve Konumu

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.