fbpx

Katarakt Nedir, Katarakt Ameliyatı Ücretleri

Bu yazıda katarakt ve katarakt ameliyatı hakkında aradığınız tüm bilgileri bulacaksınız. Doç.Dr. Fatih Çakır Gündoğan sizler için yazdı.

Katarakt Nedir?

Gözümüzün iç kısmında doğuştan saydam bir mercek ya da lens bulunmaktadır. Bu doğal lensin (merceğin) saydamlığını kaybederek ışığı az geçirir bir hale gelmesi durumuna katarakt adı verilmektedir. 

Katarakt ortaya çıktığında göze gelen ışık lensten geçip gözün arka kısmına rahatça geçemeyeceği için kişinin görmesinin bozulmasına neden olur. Bu durum ancak ameliyat ile etkili bir şekilde tedavi edilmektedir.

katarakt

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

 1. Perdelenmiş, bulanık görme
 2. Gece görme seviyesinin azalması
 3. Işıklardan rahatsızlık duyulması
 4. Okuma ve diğer bazı aktivitelerde daha parlak ışığa ihtiyaç duyulması
 5. Işıkların etrafında halo (ışıklardan yansıyan ve ışınların etrafında olan renk halkası)
 6. Gözlük numaralarının ya da kontakt lens numaralarında sık sık değişiklik olması
 7. Renklerin soluk görülmesi
 8. Tek gözle çift görme şikayetinin başlaması

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde kataraktın kesin tedavi şekli ameliyat ile olmaktadır. Kataraktın ameliyat dışında günümüzde etkili bir tedavisi bulunmamaktadır. Katarakt ameliyatında saydamlığını kaybetmiş olan lens modern fako cerrahisi ile göz dışına alınır ve yerine yapay, üretilmiş göz içi mercekleri yerleştirilir. Bazı hastalarımız ‘ben mercek yerleştirilmesini istemiyorum’ şeklinde ifadelerde bulunmaktadır. Katarakt ameliyatlarında göze mercek yerleştirilmesi zorunludur.

katarakt ameliyatı
Katarakt Ameliyatında göz içinde saydamlığını kaybetmiş olan lens alınır. Yerine yapay mercekler yerleştirilir.

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyatın süresi hekimin tecrübesine, yeteneğine ve kataraktın yoğunluğuna bağlıdır. Tecrübeli ve deneyimli hekimlerin ellerinde katarakt ameliyatı yaklaşık 10 dakika kadar sürmektedir. Ancak katarakt çok yoğunsa ve ilerlemişse bu durumda süre birkaç dakika kadar artabilir. Bu süreler deneyimli hekimlerdeki sürelerdir.

Katarakt ameliyatının bazı durumlarda 1 saat-1.5 saat kadar sürdüğü de olmaktadır. Ancak bu durum genellikle yeteri kadar tecrübe sahibi olunmayan durumlarda karşılaşılmaktadır. Bu nedenle ameliyat süresi oldukça önemli bir parametre olup genellikle hekimin yetkinliği ile ilişkilidir. Hastalarımızın katarakt ameliyatı olmadan önce ameliyat olacağı hekim konusunda araştırma yapmalarını tavsiye ediyorum.

Katarakt Ameliyatında Kullanılan Mercekler

Ameliyatta saydamlığını kaybetmiş olan doğal mercek alındıktan sonra yerine konulan göz içi merceklerin bazı çeşitleri bulunmaktadır. Göze yerleştirilen merceklerin tipi kişinin gözünde astigmat olup olmadığına göre ya da kişinin aynı anda hem uzağı hem de yakını görme hedefine bağlı olarak değişmektedir. Son yıllarda katarakt ameliyatından sonra kişinin hem yakını hem de uzağı net görmesini sağlayan akıllı mercekler kullanıma girmiştir. 

Katarakt Ameliyatı Riskli Midir?

Evet, risklidir! Ameliyatın mutlaka tecrübeli bir göz hekimi tarafından yapılması önemlidir. Tecrübeli bir hekimin elinde çok büyük oranda sorunsuz yapılabilmektedir. Ancak bazı durumlar vardır ki bu durumlarda ameliyatta karşılaşılabilecek sorunların ihtimali artabilir. Örneğin hasta çok fazla beklemişse ve katarakt çok sertleşmişse bu durumda ameliyat riski normal ameliyatlara göre biraz daha fazladır. Bu risk artışı hekimle ilişkili olmayıp, doğrudan gözle ilgili bir risktir. 

Bunun yanında daha önceden gözüne darbe gelmiş bir kişide ortaya çıkan katarakt durumunda darbeye bağlı olarak bazı riskler olabilmektedir. Bütün bu risklerin hekim tarafından hastaya anlatılması gerekmektedir. Ancak bütün bu risklere rağmen tecrübeli bir cerrahın elinde genellikle sorunsuz olarak bitmektedir.

Katarakt Ameliyatı Ücretleri 2021

Katarakt ameliyatı ücreti ameliyatı yapan hekim, ameliyatın yapıldığı hastane ve kullanılan göz içi mercek ve diğer malzemelere göre önemli miktarda değişiklik göstermektedir. Ayrıca sağlık hizmetinin metalaşmaması adına somut ücret bilgisini internet ortamında vermeyi uygun görmüyoruz. 

Katarakt Ameliyatından Sonra Göz Ne Kadar Kapalı Kalır?

Katarakt ameliyatından sonra gözün ne kadar kapalı kalacağı konusunda hekimler arasında uygulama farklılıkları vardır. Ancak Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan ameliyat yaptığı hastaların eve gidene kadar (yaklaşık 1.5-2 saat)  gözünün kapalı kalmasını, eve gittikten sonra gözlerini açmalarını tavsiye etmektedir. Hasta gözünü açtıktan sonra damlalara başlamakta ve tekrar gözünü kapamamaktadır. 

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Katarakt ameliyatından sonra hasta 1. günde görmeye başlar. Ameliyatın olduğu gün puslu görmek normaldir. Eğer katarakt çok ilerlememişse bu durumda genellikle 1. günde kişi iyi görmeye başlar. 2. ve 3. gün daha net görme olmaktadır. Eğer ameliyat edilen katarakt sert ise-yani hasta ameliyat olmak için çok fazla beklemişse-bu durumda ameliyattan sonra kornea ödemi dediğimiz bir tablo ortaya çıkabilmekte ve ödemin çözülmesi bazen 1 hafta-10 gün kadar sürmektedir. Ancak bu nadir görülen bir durumdur.

Katarakt Ameliyatında Acı Hissedilir mi?

Katarakt ameliyatı genellikle lokal anestezi altında yapılmaktadır. Gözü uyuşturmak için göz damlası kullanılmaktadır. Göze damlatılan anestezik damlalar ile gözdeki ağrı hissi kaybolmakta ve ameliyat süresince hastanın ağrı hissetmemesine neden olmaktadır. Ayrıca göz içine ameliyata başladıktan sonra enjekte edilen ağrı kesicilerle de göz içinde fazladan anestezi yapılabilmektedir. Katarakt ameliyatlarında hastanın ağrı ve acı hissetmediğini kolaylıkla söyleyebiliriz. 

Akıllı Mercekleri ve Katarakt Ameliyatını SGK Karşılıyor mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) katarakt ameliyatlarında kullanılan mercekler için ekstra bir ödeme yapmamaktadır. SGK’nın katarakt ameliyatları için ödediği paket ücret vardır ve bu ücret oldukça kısıtlıdır. Bunun yanı sıra akıllı mercekleri SGK karşılamamaktadır. Özel hastaneler ve Tıp Merkezleri’nin katarakt ameliyatlarında ödediği ücretin 2 katını hastadan tahsil edebilme hakkına sahiptirler. 

Katarakt Çeşitleri Nelerdir?

Katarakt genel olarak nedenlerine göre 3 ana grup altında incelenebilir:

 • Yaşa bağlı: Doğal yaşlanma sürecinde gözümüzde bulunan lensin su içeriği azalır ve katarakt ortaya çıkar. 

 • Doğumsal nedenler: Kalıtımsal olarak bebeğe aktarılan bazı metabolik hastalıklara bağlı olarak yenidoğanda ve bebeklerde görülmektedir. Örneğin galaktozemi adı verilen kalıtımsal bir hastalık doğumsal katarakta neden olabilmektedir.

 • İkincil Nedenler: Bazı ilaçların uzun süreli kullanımı (kortizon gibi), göze gelen darbeler, metabolik hastalıklar (diyabet gibi) sonucunda oluşan kataraktlardır.

ilerlemiş katarakt
Şekilde Son Evre Katarakt Görülmektedir. Ameliyat Olmak İçin Fazla Beklemek Riskleri Artırmaktadır.

Katarakta Neden Olan Risk Faktörleri Nelerdir?

 1. Yaş
 2. Şeker hastalığı (Diyabet)
 3. Güneş Işığına Fazla Maruziyet
 4. Sigara Kullanma
 5. Hipertansiyon
 6. Obezite
 7. Daha önce göz travması geçirmiş olma
 8. Daha önce göz ameliyatı olmuş olmak
 9. Kortizol içeren göz damlası ya da ilaçların kullanımı
 10. Aşırı alkol tüketimi

Katarakt Oluşumu Önlenebilir mi?

Günümüze kadar hiçbir bilimsel çalışma kataraktın kesin bir şekilde önlenebileceğini göstermemiştir. Bununla birlikte aşağıdaki önlemlerin etkili olabileceği düşünülmektedir.

 1. Düzenli göz muayenesi olun. Düzenli göz muayenesi sonucunda doktorunuz sizde katarakt oluşumunu hızlandıran bir durumu tespit edebilir ve bu konuda size bilgi verebilir.
 2. Sigarayı bırakın
 3. Şeker hastalığı, hipertansiyon gibi sistemik sağlık sorunlarını kontrol altına almanızın faydası olacaktır.
 4. Sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenmeye geçin. Renkli meyve ve sebzeleri diyetinize eklediğinizde vitamin ve diğer besleyici maddeleri eklemiş oluruz. Bu da vücudumuza bol miktarda antioksidan ve vitamin aldığımız anlamına gelir. Günümüze kadar bilimsel çalışmalar antioksidan maddelerin katarakt oluşumunu azalttığını ispatlayamamıştır. Ancak yapılan büyük bir çalışma vitamin ve mineralden zengin bir beslenmenin katarakt oluşum hızını azalttığını göstermiştir. Meyve, sebzeler, vitamin ve mineral alımını artıran en etkili yoldur.
 5. Güneş gözlüğü kullanın. UV-B ışığını geçirmeyen güneş gözlüklerini kullanmak etkili olabilir.
 6. Alkol alımını azaltın.

Katarakt Tehlikeli Midir?

Katarakt tehlikeli bir hastalık değildir. Bunu hayati risk oluşturmayacağı anlamında ifade ediyoruz. Ancak kataraktın kişinin görmesi anlamında riske soktuğu durumlar vardır. Örneğin ameliyat olmak için çok uzun süre beklemek ameliyatı zorlaştırabilir. Bunun yanında göz tansiyonu olan bir gözde kataraktın varlığı da özellikli bir durumdur. İşte bu durumda ”katarakt tehlikeli mi?” sorusu anlam kazanmaktadır. 

Modern Ameliyatı Yöntemi

Kataraktın ilaçla veya gözlükle tedavisi mümkün olmayıp ilerlemesini de durdurabilecek etkili bir yöntem bulunabilmiş değildir. Tek tedavisi ameliyattır. Ameliyatta şeffaflığını kaybetmiş olan göz merceğinin alınıp yerine yeni bir göz merceğinin yerleştirilmesi sistemine dayanmaktadır.

En güncel olan ameliyatı yöntemi fako ameliyatıdır. Fako ameliyatı günümüzde halk arasında lazerle katarakt ameliyatı olarak bilinmektedir. Aslında fako ameliyatında lazer kullanılmaz ancak dikişsiz bir ameliyat olduğu için halk arasında lazer katarakt ameliyatı olarak bilinmektedir.

Modern katarakt ameliyatının ortaya çıkması ameliyat tekniğinde önemli bir iyileşmeye neden olmuştur. Daha küçük kesiden ameliyat mümkün hale gelmiştir. Ameliyat sonrasında dikiş ihtiyacı ortadan kalkmıştır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Yapılan İşlemler

Hasta ameliyat olduktan sonra hastanede yarım saat-1 saat dinlendikten sonra evine gitmektedir. Ameliyat yapan ekip tarafından hastanın gözüne antibiyotikli göz kremi sürülerek ve göz kapama bantları ile kapatılarak evine gönderilir. Hasta evine gittiğinde 2-3 saat sonra gözünü göze bastırmadan açar. 

Ameliyat sonrasında hastaya kullanması için 3-4 adet göz damlası reçete edilir. Hastaya bu damlaları nasıl damlatılacağı anlatılır ve ayrıca bununla ilgili matbu bir bilgilendirme formu verilir. Ameliyat sonrasında bu damlalar genellikle 3-4 hafta kadar damlatılır. Bu damlalar ameliyatın hemen sonrasındaki 3-4 gün daha sık damlatılmakta, sonra ise damlatma sıklığı azaltılmaktadır. 

Ameliyat sonrasında birinci gün hasta göz hekimi tarafından kontrol edilir. Kontrol sonrasında diğer gözde de katarakt var ise o gözün ameliyatı da yapılabilir.

Katarakt Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Katarakt ameliyatı sağlıkla ilgili bazı televizyon programlarında bahsedildiği gibi basit bir ameliyat değildir. Bu ameliyatın birçok riski bulunmaktadır. Ancak genel olarak bahsetmek gerekirse bu risklerin bir çoğu tecrübeli bir hekimin elinde sorun çıkarmamaktadır.  Katarakt ameliyatında karşılaşılması muhtemel riskleri şu şekilde sıralayabiliriz. 

 • Ameliyat esnasında lensin gözün arka kısmına düşmesi,
 • Ameliyattan sonra göz içi dokuların enfekte olması,
 • Gözün ön ve arka kısımlarında kanama olması,
 • Göz içi dokuların hasar görmesi

Ameliyatın Zamanlaması

Modern katarakt cerrahisinde eski teknikte olduğu gibi kataraktın yoğunluğunun artmasının beklenmesi ameliyatta komplikasyon riskini artıran bir durumdur. Çok beklemiş bir kataraktta ameliyat süresi uzamaktadır. Ameliyat süresinin uzaması ve ayrıca bazı başka risklerin artmasından dolayı katarakt yoğunluğu makul bir dereceye gelince alınması gerekir ve gereğinden uzun süre beklenmesi uygun değildir.

Görme Azlığının Derecesi ve Katarakt Ameliyatı Zamanlaması

Ameliyat yapılması için hastanın görme seviyesi ne kadar etkilenmiş olmalıdır? Bu durum kataraktın tipine ve hastanın şikayetlerine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin, arka subkapsüler katarakt adını verdiğimiz bir katarakt tipinde hastanın merkezi görmesi yüzde 100 olsa bile ameliyat edilebilir. Çünkü bu tarz kataraktta kişide ışık rahatsızlığı çok fazla olur ve ışıklı ortamlara girince kişinin görme seviyesi azalır. Ancak nükleer katarakt durumunda hastanın görme seviyesinin 0.7 ya da altına düştüğü zaman ameliyat edilmesi genel bir yaklaşımdır. Bunlar genel prensipler olmakla birlikte ameliyat zamanlamasının her hasta özelinde değerlendirilmesi en uygun yaklaşımdır.

Bebeklerde görülen kataraktlarda ise çok acil ameliyat yapılması göz tembelliğinin önlenmesi açısından çok önemlidir.

Lazer Göz Operasyonu Sonrası Katarakt Ameliyatı Yapılabilir Mi?

Göz çizdirme ameliyatı olarak bilinen excimer lazer operasyonu ile ilgili halk arasında bilinen çok sayıda yanlış bilgi mevcuttur. Bunlardan biri de excimer lazer operasyonu yapılan kişilere daha sonra katarakt ortaya çıktığında katarakt ameliyatı yapılamayacağı ile ilgilidir. Bu bilgi yanlıştır. Excimer lazer olan kişilere daha sonra katarakt ameliyatı yapılabilir. Peki bu yanlış bilginin kaynağı nedir? Kısaca bundan bahsetmek istiyorum.

Sorun Ne İdi?

Katarakt ameliyatlarında gözümüzün iç kısmında olan mercek alınır ve yerine yapay bir mercek konulur. Ameliyattan önce ise bir mercek ölçümü işlemi yapılır. Mercek ölçümü denilen ve bazı cihazlar kullanılarak yapılan bu işlemde göz içine yerleştirilecek olan yapay merceğin gücü hesaplanır. Bu hesaplamada gözün kornea tabakasının kırıcılığı ve gözün ön-arka uzunluğu önemli parametrelerdir. 

Lazer operasyonu ile bu önemli parametrelerden biri olan kornea kırıcılığı değişmektedir. İşte temel sorun bu konudur. Bu konu lazer operasyonu çıktıktan sonra bir süre mercek ölçümü konusunda sorun çıkarmıştır. Ancak son yıllarda ortaya çıkan bazı yenilikler bu sorunun üstesinden gelmemizi sağlamıştır. Günümüzde daha önce lazer operasyonu olmuş olan kişilere katarakt ameliyatı yapılmasında herhangi bir sorun yoktur. Bu yanlış bilgi 20-30 yıl öncesinden bugüne kadar toplum hafızasında kalmış yanlış bir bilgidir. 

Katarakt Ameliyatı Sonrasında Tekrar Katarakt Ortaya Çıkar mı?

Katarakt ameliyatı sonrasında ‘arka kapsül kesafeti (AKK)’ adı ile bilinen durum sanki tekrar katarakt oluşmuşçasına görmenin azalmasına neden olabilir. Ancak bu durum hızlı, ağrısız ve hastaneye yatış işlemi gerektirmeyecek şekilde lazer tedavisi ile çözülebilmektedir. Bir kere lazer tedavisi olduktan sonra ise aynı duruma bağlı olarak görme tekrar ömür boyu bozulmayacaktır. 

arka-kapsül-kesafeti

Katarakt Ameliyatı Sonrasında Görme Neden Bulanıklaşır?

Katarakt göz içindeki lensin saydamlığını kaybederek opaklaşması ve ışığı az geçirir hale gelmesidir. Katarakt normal yaşlanma sürecinde ortaya çıkan bir durumdur. Bunun yanında başka hastalıklara bağlı olarak bebekler de dahil olmak üzere her yaş grubunda görülebilmektedir.

Katarakt ameliyatı esnasında saydamlığını kaybetmiş olan doğal lens göz içerisinden alınır ve yerine saydam üretilmiş lensler konulur. Bu yeni yapay lens, ‘lens kapsülü’ adı verilen bir cep içerisine yerleştirilir. Lens kapsülü saydamdır ve katarakt ameliyatı sonrasında da normal şartlarda saydamlığını sürdürür.

Arka kapsül kesafeti (AKK) katarakt ameliyatı esnasında lens kapsülü üzerinde kalabilen hücrelerin çoğalarak lens kapsülünü kalınlaştırması ve ışığa saydam olan halinin opaklaşmasına neden olur. Bu da kalınlaşan lens kapsülünün daha az ışık geçirir hale gelmesi ve görmeyi azaltmasına neden olur. Arka kapsül kesafeti aynı zamanda ışıklı ortamlarda rahatsızlığa ve ışık saçılmalarına neden olabilmektedir.

AKK’nin etkileri kataraktın gözde ilk ortaya çıkmasına benzer bulgulara neden olmaktadır. Her iki gözden katarakt ameliyatı olmuşsanız AKK her iki gözde de ortaya çıkabilir, ancak farklı zamanlarda görülebilir.

AKK neden bazı insanlarda ortaya çıkar?

AKK çok sık görülen bir durumdur, ancak bazı durumlarda ortaya çıkma ihtimaller daha fazladır. Katarakt ameliyatını ne kadar genç yaşta olmuş iseniz AKK ortaya çıkma ihtimali o derece fazladır. AKK ayrıca göz içinde üveit adı verilen yangı durumlarında ve retinitis pigmentoza adı verilen bazı genetik hastalıklarda daha sık görülmektedir. Ancak bu durumlar olmasa da AKK her yönüyle sağlıklı kişilerde de katarakt ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilmektedir.

Lazer Tedavisinde Ne Yapılır?

AKK çok düşük riskli, hızlı ve ağrısız bir işlemdir. Ayaktan bir uygulamadır, yani ameliyathanede yapılmayan ve hastaneye yatış işlemi gerekmeyen bir işlemdir. Aynı günde iki göze lazer uygulaması yapılabilir.

Lazer tedavisinden önce göz bebekleri damlalarla büyütülür. Bu işlem görmenin hafifçe azalmasına neden olabilir ve geçici ve normal bir durumdur. Lazer tedavisi esnasında göz doktorunuz bazen bir lens kullanarak işlemi gerçekleştirebilmektedir, bu durumda gözü uyuşturmak için ikinci bir damla da damlatılabilmektedir.

Göz bebeği genişletildikten sonra göz muayenesi oluyormuş gibi oturmanız ve başınızı lazer cihazının baş bölümüne yerleştirmeniz istenecektir. Başınız bu şekilde sabitlendikten sonra göz doktorunuz gözünüze lazer ışınlarını odaklayacak ve AKK’ni ortadan kaldıracak şekilde lazer atışlarını gerçekleştirecektir. Bu işlem genellikle 10 dakikayı geçmemektedir ve ağrısız bir işlemdir. 

AKK tedavisinde kullanılan lazer insanların göremeyeceği dalga boyuna sahip bir lazerdir. Ancak lazer esnasında doktorunuz sizin bakmanız için kırmızı bir ışık kullanabilir ve bu ışığa bakmanızı isteyebilir. Siz kırmızı ışığa bakarken doktorunuz lazer atışlarını gerçekleştirecektir. Lazer atışları esnasında kapsülden ortaya çıkan sesler bazen duyulabilmektedir.

Lazer Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

AKK tedavisinde kullanılan Nd:YAG lazer tedavisi çok güvenli bir işlemdir. Her tıbbi işlemin riski elbette vardır ama AKK amacıyla Nd:YAG lazer uygulamasının ciddi yan etkisi çok ama çok nadirdir.

AKK tedavisinde kullanılan YAG lazerde çok düşük enerji kullanılmaktadır. Nd:YAG lazer tedavisi ile arka kapsülde ortaya çıkan saydamlığını kaybetmiş bölge ortadan kaldırılır. Lazer ışınları gözün kornea tabakasında hasar bırakmadan ilerleyebildiğinden enfeksiyon riski de yoktur.

Eğer işlem esnasında kontakt lens kullanılmışsa lazerden sonra gözde bir süre küntlük hissedilebilmektedir. Bu göze damlatılan anestezik damladan kaynaklanmaktadır ve yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir.

AKK nedeni le yapılan lazer işleminde bazı nedenlerden dolayı göz içi basıncı artabilmektedir. Göz içi basıncı artsa da bu durum geçicidir. Ancak zaten göz tansiyonu hastası iseniz doktorunuz göz tansiyonunuzu işlemden sonra bir süre yakından takip etmek isteyebilir ve tedavinizde geçici değişiklikler yapabilmektedir.

Çok nadir olarak Nd:YAG tedavisinden günler, haftalar ya da aylar sonra retina dekolmanı adı verilen sorun ortaya çıkabilmektedir. Eğer yüksek miyopik iseniz bu durum ihtimali biraz daha yüksektir.  Ancak bu makalenin yazarı Doç.Dr. Fatih Çakır Gündoğan’ın meslek hayatı boyunca Nd:YAG lazer sonrasında retina dekolmanı ortaya çıkan hastası olmamıştır. Bu durum ortaya çıkarsa retina ameliyatı ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir.

Şunu vurgulamak gerekir ki bu riskler lazer tedavisi sonrasında çok nadirdir. Hastaların çok büyük kısmında lazer tedavisi sonrasında görme seviyesinde çok ciddi artışlar olmaktadır ve herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır.

Lazer Tedavisinden Sonra Görme Seviyem Nasıl Olacaktır?

Lazer tedavisi sonrasında görme artışı hemen ortaya çıkacaktır, ancak görme seviyesinin tamamen düzelmesi birkaç gün alabilmektedir. Lazer işlemi sonrasında bazen göz ününde uçuşmalar ortaya çıkmaktadır. Uçuşmalar zararı olmayan hücre kümelerinden kaynaklanmaktadır. Uçuşmalara, nokta, daire, çizgiler, sinek uçuşmaları ya da ağ şeklinde görülebilmektedir. Zamanla bu uçuşmalar azalacaktır ve daha az fark edilir hale gelecektir.

Lazer işleminde herhangi bir dikiş ya da kesi yapılmadığı için günlük aktivitelere hemen dönebilirsiniz. Ancak lazerden hemen sonra göz bebeğinin küçülerek normal halini alması birkaç saat alabileceğinden bu süre içinde araba kullanma gibi dikkat gerektiren işler yapılmaması uygun olacaktır.

Lazer tedavisi sonrasında aşağıdaki durumlar ortaya çıktığında bunlar retina dekolmanının bulgusu olabileceğinden doktorunuza görünmeniz uygun olacaktır.

 • Yeni ortaya çıkan uçuşmalar
 • Işık çakmaları
 • yukarı-aşağı hareket eden perde şeklinde görülemeyen bir alanın ortaya çıkması

Retina dekolmanı ortaya çıkarsa bu durumda retinanın hemen yatıştırılması gerekecek ve bu da ameliyatla yapılacaktır.

Lazer tedavisinden sonra görme seviyeniz katarakt ameliyatından hemen sonraki görme seviyeniz kadar olacaktır. Ancak katarakt ameliyatınız sonrasında sizin farkında olmadığınız sarı nokta hastalığı, şeker hastalığına bağlı göz sorunları gibi durumlar ortaya çıkmış ise bu durumlar görme seviyenizi elbette etkileyebilecektir.

Arka Kapsül Kesafeti Yeniden Ortaya Çıkar mı?

AKK nedeniyle lazer tedavisi sadece bir kez gerekmektedir. Opaklaşan kapsül ortadan kaldırıldığı için yerine tekrar kapsül oluşması olmamaktadır. Çok nadiren arka kapsül bölgesinde kalabilen bazı hücreler çoğalıp büzüşerek yeni bir kesafet ortaya çıkarabilir ancak bu metnin yazarı Doç.Dr. Fatih Çakır Gündoğan 20 yıllık meslek hayatından böyle bir durumla karşılaşmamıştır.

Muayenehane Bilgileri ve Konumu

Katarakt Ameliyatı Hakkında Toplum Hafızasındaki Yanlık Bilgi

Günümüzde halk arasında lazer göz operasyonuna geçmişte yapılan bir yöntem olan göz çizdirme operasyonu adı verilmektedir ve yaygın olarak göz çizdirme terimi kullanılmaktadır. Göz çizdirme terimi halk arasında nasıl ki değişmeden kalmış ve günümüzde lazer operasyonlarını anlatmak için kullanılmaktadır. Aynen bunun gibi lazer operasyonu olanlara katarakt ameliyatı yapılamayacağı düşüncesi de eskilerden kalmış bir yanlış bilgidir. Kaldı ki eskiden de katarakt ameliyatının hepten yapılamayacağı gibi bir durum söz konusu değildi. Sorun olan mercek gücünün hesaplanmasındaki bazı sorunlar idi. Günümüzde bu sorunun üstesinden gelinmiştir.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

11 thoughts on “Katarakt Nedir, Katarakt Ameliyatı Ücretleri”

 1. BİLGİLENDİRİCİ BİR GÖRSEL VE AÇIKLAMA YAPILMIŞ. GERÇEKTEN YENİ FAKO TEKNOLOJİSİ DE ÇOK İYİ VE FAZLA ZORLANMA DAN İYİLEŞME SAĞLAMAKTADIR. TEŞEKKÜR EDERİM.

 2. MAYA GÖZ KAYSERİ HASTANESİNDE GÖREV YAPAN DOÇENT DR. FATİH ÇAKIR GÜNDOĞAN’A ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

 3. MAYA GÖZ KAYSERİ HASTANESİNDE GÖREV YAPAN DOÇENT DR. FATİH ÇAKIR GÜNDOĞAN’A ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

 4. BİLGİLENDİRİCİ BİR GÖRSEL VE AÇIKLAMA YAPILMIŞ. GERÇEKTEN YENİ FAKO TEKNOLOJİSİ DE ÇOK İYİ VE FAZLA ZORLANMA DAN İYİLEŞME SAĞLAMAKTADIR. TEŞEKKÜR EDERİM.

 5. Hocam iyi günler,

  Ben yaklaşık 2 ay önce Ankara’da bir göz hastanesinde katarakt ameliyatı oldum, akıllı mercek takıldı her iki gözümede. Ancak sol gözüm uzak görmede çok iyiyken sağ gözümle net değil çift görme var. Bu durum zamanla düzelecek birşey midir yoksa bir problem mi var demektir? Bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.

 6. Seçkin karakaya

  İyi aksamlar hocam
  49 yasindayim son 3 yildir gözlük numaram hızlı bir şekilde büyüyor.bilgisayar başında ve telefonla isim gereği çok zaman geciriyorum.2019 temmuzda 2.25 olan gözüm 13 ayda 3.25 oldu böyle hızlı ilerlemesi normalmi ne yapmam gerekir.gözümü kapattig zaman küçük cisimler nokta ve serit halinde cisimlerin kaydığını görüyorum bu durum katarakt başlangıcımı
  Cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim

 7. katarakt bir göz yüzde 50 görmüyor diğer göz ise yüzde 10 gibi az bir kayba sahip ise ikisi de ameliyat edlmeli mi. yoksa iyi olan göz daha sonraya bırakılabilir mi sakıncası var mı.teşekkürler

 8. katarakt bir göz yüzde 50 görmüyor diğer göz ise yüzde 10 gibi az bir kayba sahip ise ikisi de ameliyat edimeli mi. yoksa iyi olan göz daha sonraya bırakılabilir mi sakıncası var mı.teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top