fbpx

Katarakt Nedir ve Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gözümüzün iç kısmında doğuştan saydam bir mercek ya da lens bulunmaktadır. Bu doğal lensin (merceğin) saydamlığını kaybederek ışığı az geçirir bir hale gelmesi sonucunda katarakt ortaya çıkmaktadır. Katarakt ortaya çıktığında göze gelen ışık lensten geçip gözün arka kısmına rahatça geçemeyeceği için kişinin görmesinin bozulmasına neden olur. Katarakt ameliyatı ile etkili bir şekilde tedavi edilmektedir.

katarakt

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

 1. Perdelenmiş, bulanık görme
 2. Gece görme seviyesinin azalması
 3. Işıklardan rahatsızlık duyulması
 4. Okuma ve diğer bazı aktivitelerde daha parlak ışığa ihtiyaç duyulması
 5. Işıkların etrafında halo (ışıklardan yansıyan ve ışınların etrafında olan renk halkası)
 6. Gözlük numaralarının ya da kontakt lens numaralarında sık sık değişiklik olması
 7. Renklerin soluk görülmesi
 8. Tek gözle çift görme şikayetinin başlaması

Katarakt Çeşitleri Nelerdir?

Katarakt genel olarak nedenlerine göre 3 ana grup altında incelenebilir:

 • Yaşa bağlı katarakt: Doğal yaşlanma sürecinde gözümüzde bulunan lensin su içeriği azalır ve katarakt ortaya çıkar. 

 • Doğumsal nedenler: Kalıtımsal olarak bebeğe aktarılan bazı metabolik hastalıklara bağlı olarak yenidoğanda ve bebeklerde görülmektedir. Örneğin galaktozemi adı verilen kalıtımsal bir hastalık doğumsal katarakta neden olabilmektedir.

 • İkincil Nedenler: Bazı ilaçların uzun süreli kullanımı (kortizon gibi), göze gelen darbeler, metabolik hastalıklar (diyabet gibi) sonucunda oluşan kataraktlardır.

İlerlemiş Katarakt
Şekilde Son Evre Katarakt Görülmektedir. Ameliyat Olmak İçin Fazla Beklemek Riskleri Artırmaktadır.

Katarakta Neden Olan Risk Faktörleri Nelerdir?

Katarakt oluşumunu hızlandıran risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz. 

 1. Yaş
 2. Şeker hastalığı (Diyabet)
 3. Güneş Işığına Fazla Maruziyet
 4. Sigara Kullanma
 5. Hipertansiyon
 6. Obezite
 7. Daha önce göz travması geçirmiş olma
 8. Daha önce göz ameliyatı olmuş olmak
 9. Kortizol içeren göz damlası ya da ilaçların kullanımı
 10. Aşırı alkol tüketimi

Katarakt Oluşumu Önlenebilir mi?

Günümüze kadar hiçbir bilimsel çalışma kataraktın kesin bir şekilde önlenebileceğini göstermemiştir. Bununla birlikte aşağıdaki önlemlerin etkili olabileceği düşünülmektedir.

 1. Düzenli göz muayenesi olun. Düzenli göz muayenesi sonucunda doktorunuz sizde katarakt oluşumunu hızlandıran bir durumu tespit edebilir ve bu konuda size bilgi verebilir.
 2. Sigarayı bırakın
 3. Diğer sağlık sorunları kontrol altına alın. Şeker hastalığı, hipertansiyon gibi sistemik sağlık sorunlarını kontrol altına almanız oluşumunu yavaşlatabilir.
 4. Sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenmeye geçin. Renkli meyve ve sebzeleri diyetinize eklediğinizde vitamin ve diğer besleyici maddeleri eklemiş oluruz. Bu da vücudumuza bol miktarda antioksidan ve vitamin aldığımız anlamına gelir. Günümüze kadar bilimsel çalışmalar antioksidan maddelerin katarakt oluşumunu azalttığını ispatlayamamıştır. Ancak yapılan büyük bir çalışma vitamin ve mineralden zengin bir beslenmenin katarakt oluşum hızını azalttığını göstermiştir. Meyve sebzeler vitamin ve mineral alımını artıran en etkili yoldur.
 5. Güneş gözlüğü kullanın. UV-B ışığını geçirmeyen güneş gözlüklerini kullanmak etkili olabilir.
 6. Alkol alımını azaltın

Katarakt Tehlikeli Midir?

Katarakt tehlikeli bir hastalık değildir. Bunu kataraktın hayati risk oluşturmayacağı anlamında ifade ediyoruz. Ancak kataraktın kişinin görmesi anlamında riske soktuğu durumlar vardır. Örneğin katarakt ameliyatı olmak için çok usun süre beklemek ameliyatı zorlaştırabilir. Bunun yanında göz tansiyonu olan bir gözde kataraktın varlığı da özellikli bir durumdur. İşte bu durumda ”katarakt tehlikeli mi?” sorusu anlam kazanmaktadır. 

Modern Katarakt Ameliyatı Yöntemi

Kataraktın ilaçla veya gözlükle tedavisi mümkün olmayıp ilerlemesini de durdurabilecek etkili bir yöntem bulunabilmiş değildir. Tek tedavisi ameliyattır. Ameliyatta şeffaflığını kaybetmiş olan göz merceğinin alınıp yerine yeni bir göz merceğinin yerleştirilmesi sistemine dayanmaktadır.

En güncel olan ameliyatı yöntemi Fako ameliyatıdır. Fako ameliyatı günümüzde halk arasında lazerle katarakt ameliyatı olarak bilinmektedir. Aslında fako ameliyatında lazer kullanılmaz ancak dikişsiz bir ameliyat olduğu için halk arasında lazer katarakt ameliyatı olarak bilinmektedir.

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Katarakt ameliyatı tecrübeli bir hekimin elinde yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Ancak bu durum katarakt ameliyatının risksiz bir ameliyat olduğu anlamına gelmemektedir. Katarakt ameliyatı süresi hekimden hekime çok değişkenlik göstermektedir. Özellikle tecrübesiz ellerde katarakt ameliyatının 1.5-2 saat sürdüğü de bilinmektedir. Bu nedenle her ameliyat gibi katarakt ameliyatı olmadan önce hastaların katarakt ameliyatları konusunda tecrübeli bir hekim araştırmasına girmesi uygun olacaktır. 

Mercek Çeşitleri

Ameliyatta saydamlığını kaybetmiş olan doğal mercek alındıktan sonra yerine konulan göz içi merceklerin bazı çeşitleri bulunmaktadır. Göze yerleştirilen merceklerin tipi kişinin gözünde astigmat olup olmadığına göre ya da kişinin aynı anda hem uzağı hem de yakını görme hedefine bağlı olarak değişmektedir. 

Katarakt Ameliyatı Sonrası Hareket Tarzı

Hasta katarakt ameliyatı olduktan sonra hastanede yarım saat-1 saat dinlendikten sonra evine gitmektedir. Ameliyat yapan ekip tarafından hastanın gözüne antibiyotikli göz kremi sürülerek ve göz kapama bantları ile kapatılarak evine gönderilir. Hasta evine gittiğinde 2-3 saat sonra gözünü göze bastırmadan açar. Ameliyat sonrasında hastaya kullanması için 3-4 adet göz damlası reçete edilir. Hastaya bu damlaları nasıl damlatılacağı anlatılır ve ayrıca bununla ilgili matbu bir bilgilendirme formu verilir. Ameliyat sonrasında bu damlalar genellikle 3-4 hafta kadar damlatılır. Bu damlalar ameliyatın hemen sonrasındaki 3-4 gün daha sık damlatılmakta, sonra ise damlatma sıklığı azaltılmaktadır. 

Ameliyat sonrasında birinci gün hasta göz hekimi tarafından kontrol edilir. Kontrol sonrasında diğer gözde de katarakt var ise o gözün ameliyatı da yapılabilir.

Katarakt Ameliyatı Kolay Bir Ameliyat Mıdır?

Katarakt ameliyatının mutlaka tecrübeli bir göz hekimi tarafından yapılması önemlidir. Tecrübeli bir hekimin elinde çok büyük oranda sorunsuz yapılabilmektedir. Ancak bazı durumlar vardır ki bu durumlarda ameliyatta karşılaşılabilecek sorunların ihtimali artabilir. Örneğin hasta çok fazla beklemişse ve katarakt çok sertleşmişse bu durumda ameliyat riski normal ameliyatlara göre biraz daha fazladır. Bu risk artışı hekimle ilişkili olmayıp, doğrudan gözle ilgili bir risktir. 

Bunun yanında daha önceden gözüne darbe gelmiş bir kişide ortaya çıkan katarakt ameliyatlarında da darbeye bağlı olarak bazı riskler olabilmektedir. Bütün bu risklerin hekim tarafından hastaya anlatılması gerekmektedir. Ancak bütün bu risklere rağmen tecrübeli bir cerrahın elinde katarakt ameliyatları genellikle sorunsuz olarak bitmektedir.

Katarakt Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Katarakt ameliyatı sağlıkla ilgili bazı televizyon programlarında bahsedildiği gibi basit bir ameliyat değildir. Katarakt ameliyatının birçok riski bulunmaktadır. Ancak genel olarak bahsetmek gerekirse bu risklerin bir çoğu tecrübeli bir hekimin elinde sorun çıkarmamaktadır.  Katarakt ameliyatında karşılaşılması muhtemel riskleri şu şekilde sıralayabiliriz. 

 • Ameliyat esnasında lensin gözün arka kısmına düşmesi,
 • Ameliyattan sonra göz içi dokuların enfekte olması,
 • Gözün ön ve arka kısımlarında kanama olması,
 • Göz içi dokuların hasar görmesi

Ameliyat Zamanlaması

Modern katarakt ameliyatının ortaya çıkması katarakt ameliyatı tekniğinde önemli bir iyileşmeye neden olmuştur. Daha küçük kesilerden katarakt ameliyatı mümkün hale gelmiştir. Ameliyat sonrasında dikiş ihtiyacı ortadan kalkmıştır.

Modern katarakt cerrahisinde eski teknikte olduğu gibi kataraktın yoğunluğunun artmasının beklenmesi ameliyatta komplikasyon riskini artıran bir durumdur. Çok beklemiş bir kataraktta ameliyat süresi uzamaktadır. Ameliyat süresinin uzaması ve ayrıca bazı başka risklerin artmasından dolayı katarakt yoğunluğu makul bir dereceye gelince alınması gerekir ve gereğinden uzun süre beklenmesi uygun değildir.

Lazer Göz Operasyonu Sonrası Katarakt Ameliyatı Yapılabilir Mi?

Göz çizdirme ameliyatı olarak bilinen excimer lazer operasyonu ile ilgili halk arasında bilinen çok sayıda yanlış bilgi mevcuttur. Bunlardan biri de excimer lazer operasyonu yapılan kişilere daha sonra katarakt ortaya çıktığında katarakt ameliyatı yapılamayacağı ile ilgilidir.Bu bilgi yanlıştır. Excimer lazer olan kişilere daha sonra katarakt ameliyatı yapılabilir. Peki bu yanlış bilginin kaynağı nedir? Kısaca bundan bahsetmek istiyorum.

Katarakt ameliyatlarında gözümüzün iç kısmında olan mercek alınır ve yerine yapay bir mercek konulur. Ameliyattan önce ise bir mercek ölçümü işlemi yapılır. Mercek ölçümü denilen ve bazı cihazlar kullanılarak yapılan bu işlemde göz içine yerleştirilecek olan yapay merceğin gücü hesaplanır. Bu hesaplamada gözün kornea tabakasının kırıcılığı ve gözün ön-arka uzunluğu önemli parametrelerdir. Lazer operasyonu ile bu önemli parametrelerden biri olan kornea kırıcılığı değişmektedir. İşte temel sorun bu konudur. Bu konu lazer operasyonu çıktıktan sonra bir süre mercek ölçümü konusunda sorun çıkarmıştır. Ancak son yıllarda ortaya çıkan bazı yenilikler bu sorunun üstesinden gelmemizi sağlamıştır. Günümüzde daha önce lazer operasyonu olmuş olan kişilere katarakt ameliyatı yapılmasında herhangi bir sorun yoktur. Bu yanlış bilgi 20-30 yıl öncesinden bugüne kadar toplum hafızasında kalmış yanlış bir bilgidir. 

Günümüzde halk arasında lazer göz operasyonuna geçmişte yapılan bir yöntem olan göz çizdirme operasyonu adı verilmektedir ve yaygın olarak göz çizdirme terimi kullanılmaktadır. Göz çizdirme terimi halk arasında nasıl ki değişmeden kalmış ve günümüzde lazer operasyonlarını anlatmak için kullanılmaktadır. Aynen bunun gibi lazer operasyonu olanlara katarakt ameliyatı yapılamayacağı düşüncesi de eskilerden kalmış bir yanlış bilgidir. Kaldı ki eskiden de katarakt ameliyatının hepten yapılamayacağı gibi bir durum söz konusu değildi. Sorun olan mercek gücünün hesaplanmasındaki bazı sorunlar idi. Günümüzde bu sorunun üstesinden gelinmiştir.

Katarakt Ameliyatı Ücretleri

Katarakt ameliyatı ücretleri ameliyatı yapan hekime, ameliyatın yapıldığı hastaneye ve ameliyatta kullanılacak merceğin tipine göre yüksek değişkenlik göstermektedir. Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan’ın katarakt ameliyatı ücretleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki whatsapp butonuna tıklayınız. 

9 thoughts on “Katarakt Nedir ve Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?”

 1. BİLGİLENDİRİCİ BİR GÖRSEL VE AÇIKLAMA YAPILMIŞ. GERÇEKTEN YENİ FAKO TEKNOLOJİSİ DE ÇOK İYİ VE FAZLA ZORLANMA DAN İYİLEŞME SAĞLAMAKTADIR. TEŞEKKÜR EDERİM.

 2. MAYA GÖZ KAYSERİ HASTANESİNDE GÖREV YAPAN DOÇENT DR. FATİH ÇAKIR GÜNDOĞAN’A ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

 3. MAYA GÖZ KAYSERİ HASTANESİNDE GÖREV YAPAN DOÇENT DR. FATİH ÇAKIR GÜNDOĞAN’A ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

 4. BİLGİLENDİRİCİ BİR GÖRSEL VE AÇIKLAMA YAPILMIŞ. GERÇEKTEN YENİ FAKO TEKNOLOJİSİ DE ÇOK İYİ VE FAZLA ZORLANMA DAN İYİLEŞME SAĞLAMAKTADIR. TEŞEKKÜR EDERİM.

 5. Hocam iyi günler,

  Ben yaklaşık 2 ay önce Ankara’da bir göz hastanesinde katarakt ameliyatı oldum, akıllı mercek takıldı her iki gözümede. Ancak sol gözüm uzak görmede çok iyiyken sağ gözümle net değil çift görme var. Bu durum zamanla düzelecek birşey midir yoksa bir problem mi var demektir? Bu konuda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.

 6. Seçkin karakaya

  İyi aksamlar hocam
  49 yasindayim son 3 yildir gözlük numaram hızlı bir şekilde büyüyor.bilgisayar başında ve telefonla isim gereği çok zaman geciriyorum.2019 temmuzda 2.25 olan gözüm 13 ayda 3.25 oldu böyle hızlı ilerlemesi normalmi ne yapmam gerekir.gözümü kapattig zaman küçük cisimler nokta ve serit halinde cisimlerin kaydığını görüyorum bu durum katarakt başlangıcımı
  Cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top