fbpx

Excimer Lazer Konusunda Merak Ettikleriniz

Bu yazıda excimer lazer konusunda merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalıştım. Eğer aşağıdaki yazıda merak ettiğiniz konuyla ilgili açıklama bulamaz iseniz Doç.Dr. Fatih Çakır Gündoğan’a doğrudan sormak için burayı tıklayabilirsiniz.

1. Excimer Lazer Nedir?

Excimer lazer gözün en ön kısmında olan kornea tabakasının şeklinin lazerle düzenlenerek kişinin göz kusurunun (miyopi, hipermetropi, astigmatizma) düzeltilmesidir. Kornea hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

2. Kör Olma İhtimali Var mı?

Körlük bir gözün görmesinin 0.1 ve daha az olması şeklinde tanımlanmaktadır. Kişisel deneyimim olarak excimer lazer sonucunda kör olan hiçbir hastam olmadı. Çin’de 1009 kişinin Femto-LASİK sonuçlarını değerlendiren bir çalışmada hiçbir hastada görmeyi tehdit eden bir istenmeyen sonuçla karşılaşılmadığı rapor edilmiştir. Aynı şekilde lazer yapılan hastalarımızda küçük sorunların yaşanma riski de oldukça düşüktür. Bu anlamda excimer lazer etkinliği ve güvenliği oldukça yüksek bir cerrahi işlemdir.

3. Gözün görme seviyesi daha kötü olur mu?

Lazer çoğu göze uygun olsa da her göze uygun değildir ve belirli limitleri vardır. Bu sınırlara dikkat edildiği takdirde uygun bir cerrahi ile gözün numarasının daha kötü olma durumu hemen hemen hiç yoktur. Lazer işlemini deney,ml bir doktorun yapması çok önemlidir. Çünkü lazer işlemi aslında cerrahi anlamda hekimin üstün el yeteneğine sahip olmasını gerektiren bir işlem değildir. Bu nedenle lazer cerrahisi bu konuda yeterli teorik altyapıya sahip olmayan hekimler tarafından da yapılabilmektedir. Lazer cerrahisi teorik altyapı olarak ciddi birikim ve deneyim gerektirmektedir. Eğer gözün kornea tabakasının özelliklerine riayet etmeden lazer yapılacak olursa bazı durumlarda birkaç yıl sonra kişinin gözünde başka sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle hekim tercihi çok önemlidir.

4. Excimer Lazer sonrasında göz numarası artar mı?

Lazer’in 18 yaş üzerinde yapılması gerekmektedir. Bunun nedeni 18 yaşından sonra kişilerin göz numarasında değişikliklerin genellikle olmaması veya çok az olmasıdır. Ancak bu durum kural değildir. Yani 18 yaşından sonra da göz numarası artabilir. Bu nedenle lazer yapıldıktan sonra da kişinin göz numarasında değişiklikler ortaya çıkabilir. Bunun için 18 yaşına gelen bir kişide göz numarasının son 1 yıl içerisinde ne kadar değiştiğine bakılır. Eğer 0.75 veya daha az değişiklik olmuşsa excimer lazer yapılabilir. Daha fazla değişiklik olmuşsa numaradaki değişikliğin durmasına kadar beklenebilir. Ancak bu bekleme durumu da zorunlu değildir. Yani kişinin göz numarası yüksekse her halükarda excimer lazer uygulanabilir. Sonradan numaranızda az değişiklik olsa bile bu durum sizi genellikle rahatsız etmez. Bu konuda kişi bazında karar vermek uygundur ve herkes için geçerli kesin ifadeler doğru değildir.

5. Kaç tip excimer lazer yöntemi vardır?

Excimer Lazer yöntemleri çoktur ama bunları genellikle iki başlık altında gruplayabiliriz. Bunlardan birincisi PRK diğer ise LASİK’tir. Bunların dışında daha az uygulanan no touch yöntemi ve smile lazer yöntemleri de mevcuttur. Ancak bu yöntemler daha nadiren uygulanmaktadır.

6. PRK ve LASİK arasında ne gibi farklar vardır?

PRK yönteminde lazer işleminden sonra 2-3 gün süren gözde batma, yanma, sulanma şikayetleri olur. Bu durumun şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte 3. gün ortadan kaybolur. PRK yönteminde lazer işleminden sonra göze doktor tarafından kontakt lens yerleştirilir ve 5. gün kontrol muayenesinde alınır. Hastanın görmesinde netlik ilk 1-2 ay süresince artmaya devam eder. Ancak lazerden sonra hasta her halükarda daha iyi görür, ilk 1-2 ayda bahsettiğimiz artma göreceli bir iyileşmedir.

LASİK yönteminde ise PRK’da görülen batma-yanma şikayetleri ya hiç olmaz ya da kişiyi rahatsız etmeyecek kadar az olur. LASİK yönteminde de PRK’da olduğu gibi lazer işleminden sonra göze kontakt lens konulur ve 1 gün sonra muayenede geri alınır. LASİK işleminde görme netliği oluşması için PRK gibi bir-iki ay beklemeye gerek kalmaz, görme netliği 1 gün içerisinde ortaya çıkar.

7. PRK ya da LASİK yapılmasına neye göre karar verilir?

Bir kişiye PRK mı yoksa LASİK mi yapılacağı kişinin göz numarasına, gözünde lazer işlemi uygulanacak olan kornea tabakasının kalınlığına ve bazen kişinin tercihine bağlıdır. Gözün numarası, kornea kalınlığı gibi faktörler değerlendirildiğinde bazı kişilerde PRK yapmak zorunludur, bazı kişlerde ise LASİK uygulamak daha iyi sonuçlar verir. Bazı kişilerde ise her iki yöntem de uygundur.

8. Excimer Lazer Ücretleri Nasıldır ve Neden Ciddi Fiyat Farkları Mevcuttur?

Excimer Lazer ücretleri kullanılan cihaza ve kullanılan yönteme göre değişmektedir. Bunun yanında excimer lazer’i uygulayan hekimin de konu ile ilgili tecrübe ve bilgisi çok önemlidir. Excimer lazer cihazları 1980’li yıllardan bu yana kullanılmaktadır ve zaman içinde ciddi teknolojik gelişmeler sonucunda evrimleşmiştir. Eski nesil excimer lazer cihazının 25-30 saniyede yaptığı işlemi yeni excimer lazer cihazları 7-8 saniyede yapabilmektedir. Ayrıca excimer lazer uygulamasının teknik boyutlarında da değişiklikler ortaya çıkmıştır. Kullanılan excimer lazer cihazı ne kadar yeni teknoloji ise fiyatlar da o kadar yüksektir. LASİK yönteminin fiyatı PRK yöntemine göre daha yüksektir. Bu nedenlerle daha ucuz bir PRK ya da LASİK işlemi aynı kalitede olmayabilir.

9. LASİK yöntemi neden daha pahalıdır?

LASİK yöntemi iki basamaktan oluşmaktadır. İlk kısmında kornea yüzeyinden flep adı verilen bir katman ayrılır ve excimer lazer uygulanır. Bu katman kaldırma işlemi mikrokeratom adı verilen mikrohassasiyete sahip bıçaklarla ya da femtosaniye lazer adı verilen bir lazerle yapılabilir. Femtosaniye lazerle katman kaldırma işlemi daha güvenli ve sonuçları daha iyidir. Femto-LASİK adı verilen bu yöntemde iki farklı lazer kullanılması maliyeti artıran bir faktördür.

LASİK

10. PRK yöntemi Nasıl Yapılır?

PRK yönteminde LASİK’te olduğu gibi katman (flep) kaldırılmaz. Korneanın yüzeyinde bulunan hücre tabakası ya mekanik yöntemle ya da alkol kullanılarak alınır ve excimer lazer uygulanır. Burada LASİK’te olduğu gibi ikinci bir lazer cihazı kullanılmadığı için fiyatı daha düşüktür.

PRK Excimer Lazer

 

11. Göz doktorlarının lazer yaptırmadığı doğru mu?

Excimer lazer yaptıran göz doktorları vardır. Excimer lazer zorunlu bir tedavi yöntemi değildir. Bir kişi eğer gözlük ve kontakt lens kullanmak istemiyorsa excimer lazer yaptırmak istemeyebilir. Yani excimer lazer bir tercihtir.

12. Excimer lazer güvenli bir yöntem midir?

Excimer lazer ABD’de FDA adı verilen (Food and Drug Administration) ve ilaçların ve tedavi yöntemlerinin güvenliği ve güvenilirliğini denetleyen kurumun onayını almış bir tedavi yöntemidir. Tüm dünyada en fazla uygulanılan cerrahi yöntemlerden biridir ve sonuçları uygun hastalarda mükemmeldir.

13. Sosyal Güvenli Kurumu Tedaviyi Karşılıyor mu?

Sosyal Güvenlik Kurumları Excimer Lazer tedavisini ödememektedir. Tüm ücret kişi tarafından ödenmektedir.

14. Akıllı Mercek mi Lazer mi daha iyidir?

Gözde kırma kusurlarının tedavisi akıllı merceklerle de yapılmaktadır. Ancak her iki yöntemin uygun olduğu hasta grupları farklıdır. Bu konuda daha fazla bilgi almak için burayı tıklayınız.

15. Hekim Tercihi Önemli midir?

Hekim tercihi her cerrahi işlem için çok önemlidir. Excimer lazer için de bu durum aynıdır. Göz Hastalıkları içinde her hekim tüm konularda aynı derecede iyi olamaz. Excimer lazer konusu ile daha yakından ilgilenen ve bu konu ile ilgili bilgi ve tecrübesi fazla olan hekimleri tercih etmeniz önerilir. Bu her cerrahi işlem için geçerlidir.

16. Şu anda Excimer Lazer Ücreti Ne Kadardır?

Doç.Dr. Fatih Çakır Gündoğan tarafından PRK lazer 5000 TRY, Femto-LASİK ise 7000 TRY ücretindedir.

2 thoughts on “Excimer Lazer Konusunda Merak Ettikleriniz”

  1. Geri bildirim: Astigmat Nedir? | Doç. Dr. Fatih Ç. Gündoğan | Kayseri Maya Göz

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top
Kayseri Göz Doktoru, Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan
Bültenime Abone Olun