fbpx

No Touch Lazer

No Touch Lazer (Dokunmadan Lazer) Nedir?

‘No touch lazer’ ifadesinin Türkçe karşılığı ‘dokunmadan lazer’dir. ‘No touch lazer’ ifadesi kullanılan yöntemi anlatan bir tanımdır.  Bu işlemde göz üzerinde hekimin herhangi bir mekanik uygulaması olmaksızın excimer lazer uygulanmaktadır. Bu yöntemin bilimsel adı transepithelyal PRK (transPRK)’dır. No-touch lazeri ya da transPRK işlemini anlayabilmek için önce klasik PRK işlemine bir göz atalım. Önce gelin lazer işlemini uyguladığımız kornea tabakasının yapısını inceleyelim.

Korneanın Yapısı

Excimer lazer işlemi gözümüzün ışığı kıran ilk tabakası olan kornea tabakasına uygulanmaktadır. Kornea gözümüzün en ön kısmında yer alan şeffaf tabakadır. Normal bir insan korneasının kalınlığı ortalama 560±35 mikron kadardır. Yani bir milimetrenin yarısı kadardır.  Aşağıdaki şekilde korneanın gözümüzdeki yeri ve ayrıca kornea tabakasının katmanları görülmektedir.  Gözün Yapısı Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Burayı Tıklayınız.

Kornea Anatomisi
Korneanın Gözdeki Yeri ve Korneanın Yapısı

Şekilden de anlaşılacağı şekilde korneanın en üstteki tabakası epitel tabakası olarak isimlendirilir. Epitel tabakasının hemen altındaki tabaka ise stroma tabakası yer almaktadır. Excimer Lazer stroma tabakasına uygulanmaktadır. Açıktır ki stroma tabakasına ulaşmak ve excimer lazer uygulamak için öncelikle epitel tabakasının uzaklaştırılması gerekmektedir. İşte lazer uygulanmadan önce stroma tabasına ulaşma tekniklerine göre excimer lazer yönteminin adı değişmektedir.

Klasik PRK Nedir?

PRK işleminde epitel tabakası iki şekilde uzaklaştırılabilmektedir. Birincisi mekanik yöntem olup özel üretilmiş birtakım cerrahi malzemeler kullanılmaktadır. İkinci yöntemde ise kornea epitel tabakası üzerine alkol temas ettirilir ve epitel tabakası gevşetilip yine bir takım cerrahi aletlerle epitel  tabakası uzaklaştırılır. Daha sonra ortaya çıkan stroma tabakasına excimer lazer uygulanır. İşlem sonrasında korneanın epitel hücreleri kendisini hızla yenileyerek açıklığı kapatırlar ve bu süre genellikle 2-3 gün sürmektedir. Bu süre içerisinde gözde yanma, batma, kızarıklık, sulanma gibi şikayetler olmaktadır. Bu şikayetlerin daha az olması için PRK işlemi sonrasında kornea üzerine kontakt lensler konulur ve işlemden 4-5 gün sonra muayenede alınır.

TransPRK (No Touch Lazer) Nedir?

No touch lazer (transPRK) işleminde ise epitel tabakasının ortadan kaldırılma işlemi de excimer lazer ile yapılmaktadır.  Yani epitel tabakası lazer ile ortadan kaldırılır ve daha sonra ortaya çıkan stromaya yine excimer lazer uygulanır. Bu şekilde korneaya hekim hemen hiç dokunmadan excimer lazer işlemi yapılmış olmaktadır. 

Trans-PRK (No-Touch Lazer) işleminden sonra da epitel hücreleri aynı şekilde yaklaşık 2-3 gün içinde yenilenmektedir. Bu süre içinde klasik PRK’da olduğu gibi gözde yanma, batma ve sulanma olabilmektedir. İşlemden sonra hastaların 1 ay kadar göz damlası kullanmaları gerekmektedir. 

2 Yorum

Yorum Yazın

Call Now Button
Kayseri Göz Doktoru, Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan
Bültenime Abone Olun