No Touch Lazer

‘No touch lazer’ kelimesinin Türkçe karşılığı ‘dokunmadan lazer’dir. Göze hiç dokunulmadan yapılması reklam anlamında üzerinde fazlaca durulmaya neden olmuştur. Diğer yöntemlerde neden göze dokunuluyor da no touch yönteminde göze dokunulmamaktadır? Bu sorunun cevabı için önce gözümüzde lazerin uygulandığı tabaka olan korneaya göz atalım. 

No Touch Lazer Uygulanan Göz Tabakası: Kornea

Tüm göz lazer ameliyatı işlemi gözümüzün ışığı kıran ilk tabakası olan kornea tabakasına uygulanmaktadır. Kornea gözümüzün en ön kısmında yer alan şeffaf tabakadır. Normal bir insan korneasının kalınlığı ortalama 560 ± 35 mikron kadardır. Yani yaklaşık olarak bir milimetrenin yarısı kadardır.  Aşağıdaki şekilde korneanın gözümüzdeki yeri ve ayrıca kornea tabakasının katmanları görülmektedir.  Gözün Yapısı Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Burayı Tıklayınız.

Şekilden de anlaşılacağı şekilde korneanın en üstteki tabakası epitel tabakası olarak isimlendirilir. Epitel tabakasının hemen altındaki tabaka ise stroma tabakası yer almaktadır. Tüm lazer göz operasyonu yöntemleri stroma tabakasına uygulanmaktadır. Açıktır ki stroma tabakasına ulaşmak ve excimer lazer uygulamak için öncelikle epitel tabakasının uzaklaştırılması gerekmektedir. İşte lazer uygulanmadan önce stroma tabasına ulaşma tekniklerine göre lazer göz  ameliyatı yönteminin adı değişmektedir. Bu lazer yöntemine olan rağbetin anlamı bu noktada ortaya çıkmaktadır. 

No Touch Lazer ve Klasik PRK Lazer Yöntemi

Kornea epitel hücreleri korneanın en üst kısmından 2 farklı şekilde uzaklaştırılabilir. Bunlardan ilkinde göz yüzeyine alkol temas ettirilir ve alkol epitel hücrelerini gevşetir. Bu gevşeme sonucunda epitel hücrelerinin alttaki stroma tabakasına olan bağları gevşer. Gevşeyen epitel hücreleri bir takım cerrahi aletlerle göz yüzeyinden uzaklaştırılır . Böylece lazer uygulanacak olan stroma tabakası ortaya çıkmış olur. Bu yöntem klasik PRK yöntemi olarak bilinmektedir.

Kornea Yapısı
Kornea Yapısı

No touch yönteminde ise göze herhangi bir madde ile temas edilmez. Epitel hücreleri tabakası da bir lazer işlemi ile buharlaştırılır. Örneğin epitel hücre tabakasının kalınlığı 50 mikron ise bu kalınlıktaki bir tabakayı ortadan kaldıracak kadar lazer uygulanır. Bu şekilde asıl göz numarasını ortadan kaldırmak için yapılan excimer lazer uygulaması açığa çıkan stroma tabakasına uygulanır. 

No Touch lazer sonrası nasıl olur?

No touch yöntemi ile epitel hücre tabakası ortadan kaldırılır. Açığa çıkan stroma dokusuna göz derecesini ortadan kaldıracak olan excimer lazer uygulanır.  En son ise kornea üzerine kontakt lens yerleştirilir.

No touch lazerinin uygulanmasından sonra uzaklaştırılan epitel hücreleri bölünerek çoğalır ve açıkta kalan kornea kısmı 2-3 gün içinde epitel hücreleri ile kapanır. İşte bu 2-3 gün sürede kişinin gözünde batma, yanma gibi şikayetler olur. Bu şikayetler genellikle ilk günden sonra önemli oranda azalır ve  2. gün hasta önemli oranda rahatlamış olur.

No Touch Lazer Sonrası Damla Kullanımı

Lazer işlemi sonrasında epitel hücre hücre tabakası kapanana kadar antibiyotikli damla damlatılır. Ayrıca göz yüzeyindeki reaksiyonu azaltmak için kortizol içeren damla verilir. İyileşmeyi hızlandırmak için yapay gözyaşları verilir. Bu damlaların kaç gün damlatılacağı konusunda farklı yaklaşımlar vardır. Ancak genelde ilk günlerde daha sık damlatılır, ilerleyen günlerde damla damlatma sıklığı azaltılır.

No Touch Lazer Fiyatları

No touch lazer fiyatları değişkendir. Operasyonu yapan hekim, operasyon yapılan hastane gibi faktörler ücret üzerinde etkilidir. 

Lazer göz operasyonları hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan birçok kişi no touch hakkında en iyi lazer yöntemi olduğu konusunda ifadelerde bulunmaktadır. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayınız.

No Touch Lazer hakkında 6 yorum yapıldı.

  1. fatih bey no touch lazer yönteminde gözde ince tabakayı çizikle kaldırma işlemide olmuyor değilmi? yani hiç bir şelikde göze temas yada vakumlama olmuyor? bu konuda biraz aydınlatabilirmisiniz.

  2. Hocam merhaba
    Kornea kalınlığım 468-478
    Göz derecesi 2.5-4.5 miyop nontouch olabilirmiyim?

  3. Geri bildirim: Excimer Lazer - Sık Sorula Sorular | Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan | Kayseri

  4. Geri bildirim: En İyi Göz Lazer Yöntemi Hangisidir? | Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan

  5. Hocam iyi günler keratakonusta 475 olan kornea kalınlığı 50 mikron düzeltilerek kaç dere düzelme olacağını nasıl hesaplıyoruz genelde buna takılıyorum

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top
lazer göz ameliyatı kayseri
LAZER OPERASYONLARINDA
% 15 İNDİRİM

30 KASIM 2023 TARİHİNE KADAR GEÇERLİDİR!

DOÇ. DR. FATİH ÇAKIR GÜNDOĞAN

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.