fbpx

Miyopi Nedir? İnsanlar Neden Miyop Olur?

Miyopi 40 yaş altında az görmenin en sık nedenidir. Bununla birlikte son yıllarda toplumda miyopi sıklığı alarm verecek hızda artmaktadır. Dünya çapında yapılan sıklık araştırmalarında 2000 yılında miyopi sıklığı %25 civarlarında iken 2050 yıllarında %50 seviyelerine çıkacaktır. 

Miyop olmak ne demektir? Bir kişi neden miyop olur? Miyopinin tedavisi var mıdır?

Miyop Kişilerin Görme Durumu

Miyop bireyler tipik olarak uzağı göremezler. Yakını görmeleri uzağa göre daha iyidir. Miyop bir erişkinin tipik olarak araba kullanırken yol işaretlerini görememe ya da otobüs beklerken yaklaşan otobüs üzerindeki yazıları okuyamama gibi şikayetleri vardır. Miyop çocuklar ise okulda yazı tahtasını okumakta zorluk çekerler ya da hiç okuyamazlar. Bunların tersine olarak miyop kişilerin yakını görmesi daha iyidir. Genellikle bilgisayar ekranını görmede ve kitap okumada zorluk çekmezler. Miyop kişiler genellikle gözlerini kısarak bakarlar, gözlerinde zorlanma hissi olabilir ve baş ağrısı çekebilirler. 

Miyopi Nedenleri

Kişilerin miyop olması genelde iki faktöre bağlıdır. 

  1. Aile Hikayesi. Anne-babasında ya da daha önceki soy ağacında miyop olanlarda miyopi ortaya çıkma ihtimali daha fazladır.
  2. Yakın Çalışma. Bilgisayar karşısında uzun süre çalışanlarda, uzun süre kitap okuyanlarda miyopi daha sık görülmektedir. 

Miyopik Gözün Özellikleri

Göze giren ışınların retina üzerine değil de retinanın önünde bir yere odaklanması durumu miyopiyi ifade etmektedir. Peki ışınlar neden retinanın önüne odaklanır. Bunun iki sebebi olabilir. Gözün ön-arka çapı ya normalden uzundur ya da gözün kırıcı ortamlarının kırıcılığı normale göre daha yüksektir. Yani gözün ön-arka çapı ile gözün kırıcı ortamlarının toplam kırıcılığı arasındaki ilişki sonucunda göze giren ışınlar retina üzerine değil de retinanın önünde odaklanıyorsa bu durum o kişinin miyop olduğu anlamına gelmektedir. Şimdi gözün ön-arka çap uzunluğu konusuna değinelim.

Gözün Ön-Arka Çap uzunluğu

Normal bir gözün anatomik yapısını aşağıda görmekteyiz. Normal populasyonda gözün ön-arka çapı yaklaşık olarak 22-23 mm kadardır. Gözün ön-arka çapı ne kadar fazla ise kişinin miyop olma ihtimali o derecede fazladır. Örneğin, gözünün ön-arka çapı 26 mm olan bir kişi çok büyük ihtimalle miyoptur.Burada konumuz olmamakla birlikte gözün ön-arka çapı 20 mm olan bir kişi ise büyük ihtimalle hipermetroptur. Burada ‘çok büyük ihtimalle’ bahsediyorum, çünkü gözün kırıcı ortamlarının (kornea ve lens) kırma miktarı da etkendir.

Miyopi

Gözün Kırıcı Ortamları

Gözün en ön kısmında ışığın üzerine düştüğü kornea tabakası yer alır. Korneayı geçen ışık gözün iç kısmına girer ve daha sonra lensten geçer ve retina üzerine odaklanması gerekir. İşte kornea ve lens gözün kırıcı ortamlarıdır ve kişinin miyop ya da hipermetrop olup olmayacağı üzerinde etkilidir. Korneanın kırıcılığı normal toplumda 42-44 derece, lensin kırıcılığı ise yaklaşık olarak 20 derecedir. İşte kornea ya da lensin kırıcılığını etkileyebilen keratokonus, katarakt gibi bazı hastalıklar kişinin miyop olmasına neden olabilmektedir. Ancak günlük hayatta miyop olma durumundan bahsedilirken genellikle bu hastalıklara bağlı olan miyopi kast edilmez. 

Miyopi Kaç Yaşında Ortaya Çıkar?

Miyopi istisnaları olmakla birlikte genellikle çocukluk yaşlarında ortaya çıkar ve erken yetişkinlik dönemlerine kadar miyopi derecesi artar. Genellikle 18 yaşından sonra miyopinin artması durmaktadır. Ancak bu kural değildir ve bazı kişilerde uzun yıllar artmaya devam edebilir. Bu nedenlerle herhangi bir şikayeti olmasa bile her çocuğun okul öncesinde mutlaka muayene edilmesi gerekir. Miyopi tespit edilirse 6 ay aralıklarla kontrol edilmesi uygun olacaktır.

Miyopi Tedavisi?

Miyop genellikle gözlük ve kontakt lenslerle başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Bunun yanında excimer lazer yöntemleri ile PRK ve LASİK yöntemleri ile miyopi kalıcı bir şekilde başarıyla tedavi edilmektedir. PRK ve LASİK yöntemleri ile miyopinin tedavisinde hastaların memnuniyet oranı çok yüksektir. PRK ve LASİK hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
Call Now Button
Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan
Bültenime Abone Olun

Open chat