fbpx

Astigmat ve Tedavisi

Astigmat Nedir?

Astigmatizma göze her yönden giren ışığın tamamının retina üzerindeki aynı noktaya odaklanmaması anlamına gelmektedir. Anlamayı kolaylaştırmak için bunu biraz daha basitleştirelim. Göze giren ışığın yönlerini bir saat kadranına uygun olarak düşünelim. Örneğin saat 12 hizasından göze giren ışınlar saat 3 hizasından giren ışınlarla aynı nokta üzerinde odaklanmıyorsa bu durumda astigmatizmadan bahsedilmektedir. Peki göze giren ışınlar neden farklı noktalara odaklanmaktadır. Bunu anlamak için gözün ışık kıran ortamlarını kısaca inceleyelim. Gözün anatomik yapısı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Astigmat ve Tedavisi

Gözün Işık Kıran Ortamları: Kornea ve Lens

Göze dış dünyadan gelen ışık önce gözün en ön tabakası olan korneada kırılır ve göz içine girer.  Daha sonra ise lensten (mercek) geçerek retina üzerine odaklanır.
İşte kornea ve lensin farklı kısımlarının kırıcılıkları arasında fark var ise bu durumda astigmatizma ortaya çıkmaktadır. Bu durum daha çok korneanın farklı kısımlarının farklı kırıcılıklarına bağlıdır. Lense bağlı astigmatizma çok nadir görülmektedir. Şimdi kısa bir örnek verelim ve daha iyi anlayalım.

Kornea ve Astigmat

Örneğin bir kişinin korneasının yatay eksendeki kırıcılığı 43 derece, dikey eksendeki kırıcılığı 45 derece olsun. Bu durumda aradaki 2 derecelik fark astigmat ortaya çıkaracaktır. Bu durum genellikle doğuştan itibaren mevcuttur ancak doğduktan sonra büyüme aşamasında astigmat derecesi değişebilir ve doğumda olmayan bir astigmat çocuğun gelişim aşamasında ortaya çıkmaktadır. 

Astigmatizma Nedenleri

Buraya kadar olan kısımda astigmatın birçok kişide doğuştan gelen bir özellik olduğunu ve fakat sonradan da astigmat ortaya çıkabileceği ve doğuştan gelen astigmatın derecesinin değişebileceğini anlamış olduk. Bunun yanında bazı göz hastalıkları da astigmat ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Keratokonus hastalığı buna örnek olarak verilebilir. Bu hastalıkta kornea dokusu zayıftır ve korneanın iç sağlamlığı azalmıştır. Bu da korneanın öne doğru bombeleşmesine ve farklı kısımlarının kırıcılık şiddetinin değişmesine neden olabilir.  Bu durum yüksek astigmat derecelerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun yanında kornea tabakasının bir travmaya maruz kalması da astigmat ortaya çıkmasına neden olabilir. Lense bağlı astigmatlar nadiren ortaya çıkar ve bu durum da yine bazı nadir görülen hastalıklara bağlıdır.

Astigmat Tedavisi

Astigmat toplumda genellikle gözlüklerle tedavi edilmektedir. Hastaların tercihine bağlı olarak kontakt lens ile de astigmat düzeltilebilir. Bunun yanında excimer lazer ile de astigmat tamamen ortadan kaldırılabilir. Bu tedavilerin hepsi her hasta için uygun olmayabilir. Hekiminiz ayrıntılı bir muayene sonucunda sizin için en uygun tedavi yöntemini belirleyebilecektir.

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
Call Now Button
Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan
Bültenime Abone Olun

Open chat