Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

Alt ve Üst Göz Kapaklarımızda, göz kapaklarının seviyesini belirleyen kaslar bulunmaktadır. Bu kasların çalışmasında soruna neden olan herhangi bir problem göz kapağı düşmesine neden olabilmektedir. Göz Kapağı düşüklüğü her yaşta görülebilmektedir. En sık görülen tipi yaşlılarda ortaya çıkan ve göz kapaklarının doğal yaşlanma sürecinde görülen bir tiptir. Buna yaşlılığa bağlı göz kapağı düşüklüğü ya da tıbbi adıyla ‘senil pitozis’ adı verilmektedir. Bununla birlikte göz kapak düşüklüğü yenidoğan bebeklerde doğuştan da ortaya çıkabilmektedir. Bu tabloya ise ‘konjenital pitozis’ ya da ‘doğumsal göz kapak düşüklüğü’ adı verilmektedir. Nadir olarak ise bası kas hastalıklarında da göz kapak düşüklüğü görülebilmektedir. Bu tip göz kapak hastalıklarında göz kapak düşüklüğünün şiddeti gün içerisinde değişebilmektedir. Bu nednele özellikle gençlerde ortaya çıkan pitozis hastalarında tanının iyi konulması yanlış tedavilerden korunmada çok önemlidir. 

Aşağıdaki fotoğraflarda yaşa bağlı ve doğumsal göz kapak düşüklüğü görülmektedir.

Yaşa Bağlı Göz Kapak Düşüklüğü (senil pitozis)
Yaşa Bağlı Göz Kapak Düşüklüğü (senil pitozis)
Doğumsal Göz Kapak Düşüklüğü (Konjenital Pitosis)
Doğumsal Göz Kapak Düşüklüğü (Konjenital Pitosis)

Bebeklerde Göz Kapağı Düşüklüğü ve Önemi

Göz kapağı düşüklüğünün oldukça önemli olduğu birkaç nokta vardır. Bunlardan birincisi doğumsal göz kapak düşüklüğüdür. Kapak düşüklüğü eğer göz bebeğini kapatıyorsa bu durumda o göze ışık girmesi engellenmiş olur. Bu da o gözün tembelleşmesine neden olur. Bu nedenle göz bebeğini kapatan doğumsal göz kapak düşüklüğü acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bunun dışındaki durumlarda tedavi acil değildir, daha çok kozmetik bir sorundur ve hemen ameliyatı edilmesi zorunlu değildir. Bu anlamda bebeğin büyümesini beklemek daha uygun olabilir. Yukarıdaki doğumsal göz kapak düşüklüğünü gösteren fotoğraftaki bebekte sol göz bebeğinin önemli derecede kapandığı izlenmektedir.

Gençlerde Göz Kapak Düşüklüğü ve Önemi

Göz Kapak düşüklüğünün önemli olduğu bir nokta ise myastenia gravis adı verilen bir kas hastalığında ortaya çıktığı durumdur. Myastenia Gravis Hastalığı genellikle gençlerde ortaya çıkar ve günün ilerleyen saatlerinde kişinin kaslarının zayıflaması ile kendini gösterir. Bu hastalıkta ortaya çıkan göz kapak düşüklüğü gün içerisinde değişiklikler gösterir. Bu nedenle genç bir hastada yeni başlayan ve şiddeti gün içerisinde değişiklikler gösteren hastalarda altta yatan bir kas hastalığının varlığını araştırmak son derece önemli bir durumdur.

Gençlerde ortaya çıkan göz kapak düşüklüğü beyinde yer tutan kitlelere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda hastada genellikle görmede bozulma, baş ağrısı, bulantı vs gibi başka bulgular da eşlik edebilmektedir.

Yaşlılarda Göz Kapak Düşüklüğü ve Önemi

Yaşa Bağlı Göz Kapak Düşüklüğü sıklıkla dokuların yaşlanmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak bazen hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi damar sorunlarına neden olan hastalıklarda göz kapağını kaldırmaya yarayan sinirlerde ortaya çıkan felç durumlarında da göz kapak düşüklüğü ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu durumun tanısı zor değildir. Çünkü ani bir şekilde ortaya çıkar ve beraberinde gözde kayma da ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda eğer sorunun hipertansiyon ya da şeker hastalığına bağlı olduğu değerlendirilirse bu durumda 3-6 ay içinde sorun genellikle kendiliğinden düzelmektedir. Yeteri kadar düzelme olmayan hastalarda ameliyatla sorun giderilebilmektedir.

Önemli Bir Nokta!

Burada önemli bir noktadan bahsetmekte fayda bulunmaktadır. Bazen hastalar üst göz kapaklarındaki cilt fazlalığını ve cilt gevşekliğini göz kapak düşüklüğü olarak değerlendirmektedirler. Bu durumlarda üst göz kapağında yıllar içerisinde ortaya çıkan gevşeklik ve cilt fazlalığından dolayı kapak cildi aşağıya doğru sarkmakta ve yanlışlıkla göz kapak düşüklüğü olarak ifade edilmektedir. Bu sorunun tedavisi tamamen farklıdır ve blefaroplasti adı verilen bir ameliyatla estetik olarak düzeltilmektedir. Şekilde bu durumdaki bir hastamız izlenmektedir. 

Göz Kapak Estetiği Ameliyatı öncesi ve sonrası
Üst Göz Kapak Gevşekliği-Ameliyat Öncesi ve Sonrası Görüntüler
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır