Vitreus Dejenerasyonu

Vitreus Dejenerasyonu Nedir?

Birçok kişi sıklıkla gözlerinin önünde ‘uçuşan şeyler’ olduğundan ya da ‘gözde uçuşmalar’dan bahsederler. Gözde uçuşmalar şeklinde anlatılan bu durum hastalar tarafından genellikle gözün önünde görülen siyah-gri renkli benekler, iplikçikler, sinek uçuşmaları ya da örümcek ağı şeklinde tarif edilmektedir. Kişi tarafından bizzat kendilerine bakılmak istendiğinde ise genellikle gözle birlikte hareket etmektedirler. Bu durumun tıbbi adı vitreus dejenerasyonudur.

Çoğu defa gözdeki uçuşmalar yaşa bağlı normal bir durumdur. Gözümüzün içerisinde bulunan jel kıvamındaki vitreus adı verilen yapı doğumda tamamen şeffaf ve homojen bir yapıya sahiptir. Vitreusun %98’i su, kalan %2’si ise kollajen ve hiyalüronik asit adı verilen protenlerden oluşmaktadır. Yeni doğan bir bebekte bu proteinler vitreusdaki su içeriği içinde homojen ve pürüzsüz bir şekilde dağılmıştır.

Vitreus Dejenerasyonu-Gözde Uçuşmalar-Vitreus Opasitesi
Vitreus Dejenerasyonu-Vitreus Uçuşmaları

Vitreusun Yapısı Neden Bozulur?

Normal yaşlanma süreci ile birlikte vitreus jelinde de yaşlanma bulguları ortaya çıkar. Su içeriği azalır, kollajen ve hyalüronik asit molekülleri arasında çapraz bağlantılar ortaya çıkar ve bunlar birleşerek çok küçük partiküller halini alır. İşte yaş artışı ile birlikte tariff edilen uçuşmalar bu süreçte ortaya çıkmaktadır. Yaşla birlikte ortaya çıkan bu durum genellikle başka herhangi bir soruna neden olmazlar. Gözde uçuşmalar şeklinde anlatılan bu durumun tıbbi adı vitreus dejenerasyonudur.

Vitreus dejenerasyonu kişi tarafından havaya doğru bakma esnasında ya da beyaz renkli bir duvara bakarken daha net bir şekile görünmektedir. Koyu renkli zeminlere bakarken kişi tarafından farkedilmeleri daha zordur. Aşağıdaki resimde bir bebeğin ölümü sonrasında gözündeki vitreus görünmektedir. Vitreusun şeffaf yapısına dikkat ediniz. Diğer şekilde ise şematik olarak vitreusun içindeki dejenerealanlar gösterilmektedir.

Gözde Uçuşmalar Ne Zaman Önemlidir?

Uçuşmalar her halükarda vitreus dejenerasyonu sonucunda ortaya çıkar. Ancak vitreus dejenerasyonunun tek nedeni normal yaşlanma süreci değildir. Başka bazı durumlarda da vitreus dejenerasyonu ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında normal yaşlanma sürecinde ortaya çıkan vitreus dejenerasyonu genellikle herhangi bir soruna neden olmazken bazı kişilerde retina yırtıkları ortaya çıkabilir. Bu nedenle aşağıda tarif edilen durumlarda uçuşmalar önemli kabul edilir ve hızla bir göz hastalıkları uzmanına muayene olmanız önerilir.

 1.       Yavaş yavaş değil de ani bir şekilde ortaya çıkması
 2.       Beraberinde bulanık görme şikayetinin olması
 3.       Görme alanında sorunların olması
 4.       Gözde kızarıklık ve ağrı gibi şikayetler olması,
 5.       Aniden ortaya çıkan ışıktan rahatsızlık hissi
 6.       Gözde ışık çakmaları şeklinde şikayetler

Vitreus Dejenerasyonu ile birlikte görülebilen retina yırtıkları ve üveitler hakkında daha fazla bilgi için mavi renkli metin üzerine tıklayınız.

Vitreus Dejenerasyonu Tedavisi

Vitreus dejenerasyonunda ortaya çıkan uçuşmalar eğer kişiyi fazla rahatsız etmiyorsa herhangi bir işlem yapılmadan takip edilebilir. Anck kişiyi çok fazla rahatsız ediyorsa bu durumda muayenede gözle görülebilen büyük uçuşma odaklarına lazer uygulanabilir ya da daha yaygın olarak vitrektomi adı verilen ameliyatla vitreus tamamen alınır. Bu şekilde kişi uçuşmalar şikayetinden kurtulabilmektedir. Aşağıda lazer vitreolizis işlemi ve vitrektomi ameliyatı şematik olarak görünmektedir.

Vitreus Dejenerasyonu hakkında 41 yorum yapıldı.

 1. Hocam merhabalar. Benim gözümde uçuşan cisimler nedeni ile doktorum retina incelemesi yaptı. Vitreus sıvısında bazı yerlerde büzüşmeler oldugunu ve yırtık olmadığı için önemli olmadığını söyledi. Bu durum sanırım vitreus sıvının fizyolojik degisiminden kaynaklı. Fakat ben 23 yasındayım ve 3.50 miyopum. Bu yasta vitreus sıvısının degişimi beni çok tedirgin ediyor. Genelde 40 yaşından sonra oluşan bu durumun bu yasta oluşması acaba normal mi? Bu durumu tetikleyen bir hastalık olabilir mi ve ileriye dönük bir zararı olur mu? Merak ettigim icin size danısmak istedim. Simdiden tesekkür eder, iyi günler dilerim.

  1. sevgi pıtırcığı

   Merhaba güzel kardeşim. Senin durumunun ne denli zor olduğunu çok iyi bilirim. Haziran 2019’dan beri ben de aynı durumdan muzdaripim ve şu sıralar iyice kafaya takmaya başladım. Ama daha da acısı henüz 16 yaşındayım…

 2. Süleyman Yıldırım

  Hocam benim sol gözümde bi sorun var ama bunu nasıl anlayabilirim çözemiyorum yani Doktor’a gittiğimde doktorlar Vitreus Dejenerasyonu diyorlar. ama gökyüzüne baktığımda bu ucuşan cisimler uçuşmalar yani parlak bi renge bürünüyor acaba Kornea’da bi hasar olmasın. Parlak renkte gözükmesi benim dikkatimi çekti.

   1. Süleyman Yıldırım

    Hocam Vitrektomi ameliyatı olacam eğer sorun Vitreus Dejenerasyonu ise iyileşme ihtimalim varmı ?

     1. Süleyman Yıldırım

      hocam vitreus dejenerasyonu ve Kornea nakli arasında kaldım. bunun sebebi ise gözlerimi kısarak aydınlık bir noktaya perde arkasına baktığımda bu gözümdeki hasarlar parlak renge bürünüyor çizikler yani parlıyor. buda bana acaba kornea da bir hasarmı var sorusunu sorguluyorum kafamda, eğer sadece hastalığım vitreus dejenerasyonu olmuş olsaydı aydınlık bi yere gözümü kısarak baktığımda rengi değişirmiydi yada ne bileyim gözlerimde bi hasar var orası kesin.

     2. Süleyman Yıldırım

      hocam vitreus dejenerasyonu ve Kornea nakli arasında kaldım. bunun sebebi ise gözlerimi kısarak aydınlık bir noktaya perde arkasına baktığımda bu gözümdeki hasarlar parlak renge bürünüyor çizikler yani parlıyor. buda bana acaba kornea da bir hasarmı var sorusunu sorguluyorum kafamda, eğer sadece hastalığım vitreus dejenerasyonu olmuş olsaydı aydınlık bi yere gözümü kısarak baktığımda rengi değişirmiydi yada ne bileyim gözlerimde bi hasar var orası kesin.

 3. İyi günler hocam kayseride vitreolizis lazer tedavisi mümkün mü şuan muayene fiyatları ne kadar

 4. Merhaba Öncelikle benim gözümün önünde karincalanmalar ve ışık çakması oluyor Bir iki kere göz muayenesi oldum fakat temiz çıktığından her hangi bir ilaç ya da damla vermediler.Fakat bu durum beni çok rahatsız ediyor duvara bakınca ya da gök yüzüne bakınca bozuk TV kanalı gibi görüyorum ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz?

  1. Aynı durum bendede var bende bı kaç kere tedavi oldum ama gözden kaynaklanmaya bilir ve ben hala çekiyorum bu sorunu nöroloji ye bı görümcem sizde bi başvurun

   1. Merhaba aynı durumdan bende muzdaripim acaba nörolojiye gözüktüyseniz şuan ki durumunuzu öğrenebilir miyim

  2. Merhaba Sinem hanım birebir aynı sorun bende de var. 10 farklı doktora gittim çare bulamadım uçuşmalar gözükmüyor ama yüzlerce var. Tek sorun bu olsa keşke uçuşmalar ile mücadele edilir karıncalı görme insanın tüm psikolojisini bozuyor. Bana ulaşın Instagram adresim dndar_10

  3. Bu durum bende de var (bozuk televizyon ekranı gibi parlak beyaz noktalar görmek). Semptomun adı Visual Snow. Bu semptom, göz doktorlarının büyük bir çoğunluğu tarafından bilinmemektedir. Herhangi bir tedavisi olmadığı gibi neden oluştuğuna dair kesin bir bilgi de yok. Tek bilinen, göz doktorunuzun gözlerinizin sağlıklı olduğunu söyleyeceği. Semptomun nedeni sinirsel ya da beyinle ilgili olabilir. Genelde uzun süreli strese maruz kaldıktan sonra ortaya çıkar. Kimilerinde de travma ve uyuşturucu kullanımına bağlı olarak.

 5. Yavuz Korkmaztürk

  Gözümde yaklaşık 1 aydır ipliksi cisimler belirmeye başladı şeffaflar renkleri koyu değil ve küçükler dikkatli bakmadığım sürece belli olmuyor göz muayenesine gittiğim zaman doktor bunun doğal bir süreç olduğunu retinada bir problem olmadığı sürece problem teşkil etmeyeceğini söyledi nitekim muayenede retinada sorun çıkmadı ben de erken yaşta başladığını söyledi ancak 2 ay sonra polis okulunda sağlık muayenesinden geçeceğim tıp dilinde miyodizopsi diye geçiyor yönetmelikde böyle bir şeye rastlamadım benim sorum ise muayene sırasında ben belirtmesem doktor fark eder mi eğer ederse polislik için sorun teşkil eder mi ve bu ipliksi cisimlerin ilerleyen zamanda çoğalma ihtimali nedir görme kusurum yok 0.50 astigmatım var sadece yardımcı olursanız sevinirim iyi günler Gizle

 6. Hocam bu uçuşmalar kendiliğinden geçer mi geçerse ne kadar sürede kaybolur görme alanımuzdan teşekkürler

 7. 11 aydır var 1 ay önce retinaya lazer yapıldı fazladan iki noktada eklendi bu yoğun büyük ipliksi yüzen cisimler görüyorum lazer için gittiğim hastaneler yapmıyor vitrelosiz ile göz sıvısı temizleme tedavisini vitrektomi ameliyat içinde 40 yaş altını yapmıyorlar 24 yasındayım 40 yaşımı bekleyip vitrektomi ile mi temizlenecek görme şeffaflığım yada farklı bi tedavisi var mıdır riski nedir ki yapılmıyor bu lazer

  1. Emre merhabalar, ben de 23 yaşındayım sol gözümde çıktı kocaman boğum boğum bir iplik. Düğüm kısımları koyu olduğundan görmezden gelmek imkansız. İstanbula taygun baybeğe randevu aldım. Adamla telefonda konuşurken çok gençsin gelme dedi. Vitrektomi için de genciz. E bunun bir tedavisi yok mu. Ne yapacaz biz ?

   1. Aga benim balon gibi vitreus alay ediyor sanki balonun kuyruğu var siyah iple bağlamışsın gibi. Bir sürü solucan, sinek, upuzun gri yılana benzer şekilden şekile giren bir cisim bir yere öbeklenmiş noktalar çizgiler kum birikintileri gibi dolu yani. Tövbe yarabbim Allahım sabır ver insanlar deli sanıyor bizi.

    1. Merhabalar onur bey çözüm bulabildiniz mi ,ben psikolojik olarak cok kotu durumdayım yardimci olmanızı rica ederim, bu süreci nasil atlattiniz suanda sizde olan şeyler bende 1 yıldır var

  2. Emre kardeşim yaş sınırı yok ama gözükmüyor uçuşanlar sen görsen de ya da göz yapısı uygun değil deyip yolluyorlar. Doktorlara hava hoş acıyı çeken sensin görmedikleri için takma geçer diyorlar oysa yüzlerce var.

 8. Ben de aynı dertten muzdaribim, göz doktoru vitreus jeli dejenere olmuş dedi, ama işin kötüsü ben ışığa hiç bakamıyorum artık özellikle beyaz ışığa ya da ekrana bakınca ışık gidip geliyormuş gibi oluyor nasıl kurtulacağım bundan hiç bilmiyorum.

  1. Allah kolaylık versin böyle yaşamak ızdırap. Hiçbir doktor önemsemiyor ama işin psikolojik sıkıntısı özellikle çok fazla..

  2. Merhabalar Melike Hanım,
   Bu durumdan bende muzdaribim psikolojim hayatim herseyim bitti .Son durumunuz nedir azalma oldu mu yada tedavi var mi yardimci olmanızı rica ederim

   1. İzmir batıgöz volkan dayanır yapıyomuş arartırdım 10 senedir var ama artık çok kötü olunca araştırdım gitmedim özel sigorta yaptırın .

 9. Merhabalar, 16 yaşındayım ve 4 senedir gözümde uçuşan cisimler görüyorum fakat saydam ve ben de 1 tane falan çok değil rahatsız etmiyor. Asıl sorunum bir duvara bakarken tam gözümü kırptığım esnada böyle nokta gibi bir şey görüyorum sadece sol gözümde oluyor sağ gözümde yok gözümü kısarken de görüyorum ama normal bakarken görmüyorum 1 ay önce de olmuştu doktora gittim retina muayenesi yaptı bir sorun çıkmadı çok şükür. Sizce bu sorun bir sıkıntı yaratır mı?

 10. Merhabalar hocam bir soru sormak istiyorum. İki gözümde miyopluk var ve lens kullanıyorum 1.50 olan astigmatlı sağ gözümde lens varken bi anda görüş açımda kırmızı mercek büyüklüğünde bir nokta belirdi , gözümü nereye çevirsem nereye bakarsam o nokta hep göz bebeğimin baktığı yerdeydi kapattığımda ise aynı şekilde sarı nokta şeklinde devam etti lensimi çıkardığımda bir süre daha devam edip geçti ilk defa oldu ve beni oldukça korkuttu sizce neyden kaynaklanmış olabilir doktora gitmem gerekir mi bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

 11. Bu konuyu hekimlerin sıradan görmesi veya firmaların araştırma yapamaya gerek duymaması nedendir anlamadım… Anladığım Fatih hoca diğer doktorlar gibi bakmıyor duruma alışırsın demiyor… Sevindim çünkü bu konuda ciddi rahatsızlık duyan yaşlı, orta-yaşlı ve depresyona giren gençler var… Temennim o ki bir şekilde gözden kaçan bu problem için bir topluluk oluşur ve yaptırım gücü olur firmalara ve hekimlerimizin beklentileri olur bu yönde… Tedavisi 50 bin olsun 70 bin olsun yaptıracak isim çok ,fakat etkinliği belli olmayan lazer ,damla veya problem çıkması muhtemel olan ameliyattan hariç … kısacası kesin tedavi… ayrıca bu konuda hekimlerimizin ,teknoloji firmalarının elini kolunu bağlayan ne?? Gerçekten viterus jeli suni olarak yapılamaz mı yahut jel çıkarılmadan temizlik yapılamazmı ?? İnanilmaz tedavileri yapmaya başlamışken bunlar gerçekten zormu? Bence göz çevresi estetiğinden kat ve kat daha önemli bir konu … burda Fatih hocamın öncülüğünde yada herhangi bir arkadas bir sayfa yapailanmasi yaparsa en azından gerçek doktorlar umursayanlar depresyona giren gençleri ve diğer hastaları görüp tedavi beklenti
  İçerisindeki hasta sayısını görür hocalarımız ve dertlerini istedikçe girip okur… saygılarımla

  1. Aykut bey merhabalar bende aynı dertten muzdarip biriyim yaşamak izdirap oldu ,psikolojim bozuldu hayattan koptum kotu durumdayım yardimci olmanızı fikir vermenizi rica ederim

 12. Merhabalar. Burdaki dostlarım gibi bende’de aynı problem baş gösterdi. Adım Süha Soyadım Temel. 19 yaşındayım. Bir sabah uyandığımda birden oluştu öncesinde kesinlikle hiç bir problem yoktu norma bir gün’dü takip sabaha kadar. Doktora uzun uğraşlar sonucu gittim fakat içeri girdiğimde bana baktı ve hiç umursamadı. Tek oda yetmezmiş gibi adam akıllı bir bilgide verdi. ‘Gözün arkasındaki jel kaymış hemen düzelmesini bekleme 6 ay veya 1 yıl gibi bir süreç içerisinde düzelir dedi. Ani bir durum olduğunda gel. Ne gibi bir ani durum ? ‘Göz yanması, Göz kuruluğu’ dedi fakat çizgiler gittikçe azalması gerekirken bende çoğaldı şuanda sayabildiğim sadece 5 Tane bir tanesi hilal şeklinde diğerleri düz çizgi (tam’da düz değil). İnsanların ve özellikle gençlerin Ülkemiz’de bir önemi kalmamış. Bu durum gözümün bu HALİNDEN daha çok canımı yaktı. Doktorların açısından bakıyorum kendimi onların yerine katıyorum. Tamam Hergün onlarca hatta yüzlerce hatta binlerce hastalarla uğraştığını varsayalım,güzel ilgilenin tane tane ilgilenin ama başınızdan salmayın.Biz sizin çocuklarınızız,Sizin torunlarınıza ,kız çocuklarınıza yol gösterecek olan biziz. İleride Atalarımız dicekler fakat böyle hasarlı ata bırakmayın geleceğe. İyi çalışmalar

 13. Merhaba, ben 25 yaşımdayım ve yaklaşık 6 aydır gözümdeki uçuşmalardan rahatsızım ve artık dayanacak gücüm kalmadı. Hatta intihar etmeyi bile düşündüm bu yüzden. Bu yazıyı yazarken bile zorlanıyorum ancak her zaman umudun olduğuna inanıyorum. Sanırım bu sorun çok yaygın olmadığından doktorlar pek umursamıyor ve konuştuğum doktor yakın gelecekte bir tedavisinin bulunmayacağını ön görüyor. Bu konuyu önemseyen ve tedavi bulmayı amaçlayan tek bir topluluk var. Topluluğun adı VDM Research ve sitesine şu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.vdmresearch.org/ Bu siteye mail adresinizle kayıt olduğunuzda topluluğa destek vermiş oluyorsunuz. Bu hastalığı yaşayan insanların örgütlenmesi sonucu, risksiz bir tedavinin bulunmasına yönelik otoriterler ve ilaç endüstrisi üzerinde baskı oluşturulabilir. Ayrıca burada birçok hasta yorumu okudum. Türkiye’de de buna benzer bir örgütlenme ile bu süreç hızlandırılabilir. En azından bu sorunu yaşayan insanlar birbirine destek olabilir ve bu hastalıkla nasıl başa çıktıklarını paylaşabilirler.

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.