fbpx

Vitreus Dejenerasyonu

Vitreus Dejenerasyonu (Gözde Uçuşmalar)

Birçok kişi sıklıkla gözlerinin önünde ‘uçuşan şeyler’ olduğundan ya da ‘gözde uçuşmalar’dan bahsederler. Gözde uçuşmalar şeklinde anlatılan bu durum hastalar tarafından genellikle gözün önünde görülen siyah-gri renkli benekler, iplikçikler, sinek uçuşmaları ya da örümcek ağı şeklinde tarif edilmektedir. Kişi tarafından bizzat kendilerine bakılmak istendiğinde ise genellikle gözle birlikte hareket etmektedirler. Bu durumun tıbbi adı vitreus dejenerasyonudur.

Çoğu defa gözdeki uçuşmalar yaşa bağlı normal bir durumdur. Gözümüzün içerisinde bulunan jel kıvamındaki vitreus adı verilen yapı doğumda tamamen şeffaf ve homojen bir yapıya sahiptir. Vitreusun %98’i su, kalan %2’si ise kollajen ve hiyalüronik asit adı verilen protenlerden oluşmaktadır. Yeni doğan bir bebekte bu proteinler vitreusdaki su içeriği içinde homojen ve pürüzsüz bir şekilde dağılmıştır.

Vitreus-Dejenerasyonu

Vitreusun Yapısı Neden Bozulur?

Normal yaşlanma süreci ile birlikte vitreus jelinde de yaşlanma bulguları ortaya çıkar. Su içeriği azalır, kollajen ve hyalüronik asit molekülleri arasında çapraz bağlantılar ortaya çıkar ve bunlar birleşerek çok küçük partiküller halini alır. İşte yaş artışı ile birlikte tariff edilen uçuşmalar bu süreçte ortaya çıkmaktadır. Yaşla birlikte ortaya çıkan bu durum genellikle başka herhangi bir soruna neden olmazlar. Gözde uçuşmalar şeklinde anlatılan bu durumun tıbbi adı vitreus dejenerasyonudur.

Vitreus dejenerasyonu kişi tarafından havaya doğru bakma esnasında ya da beyaz renkli bir duvara bakarken daha net bir şekile görünmektedir. Koyu renkli zeminlere bakarken kişi tarafından farkedilmeleri daha zordur. Aşağıdaki resimde bir bebeğin ölümü sonrasında gözündeki vitreus görünmektedir. Vitreusun şeffaf yapısına dikkat ediniz. Diğer şekilde ise şematik olarak vitreusun içindeki dejenerealanlar gösterilmektedir.

bebekte vitreus

Gözde Uçuşmalar Ne Zaman Önemlidir?

Uçuşmalar her halükarda vitreus dejenerasyonu sonucunda ortaya çıkar. Ancak vitreus dejenerasyonunun tek nedeni normal yaşlanma süreci değildir. Başka bazı durumlarda da vitreus dejenerasyonu ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında normal yaşlanma sürecinde ortaya çıkan vitreus dejenerasyonu genellikle herhangi bir soruna neden olmazken bazı kişilerde retina yırtıkları ortaya çıkabilir. Bu nedenle aşağıda tarif edilen durumlarda uçuşmalar önemli kabul edilir ve hızla bir göz hastalıkları uzmanına muayene olmanız önerilir.

  1.       Yavaş yavaş değil de ani bir şekilde ortaya çıkması
  2.       Beraberinde bulanık görme şikayetinin olması
  3.       Görme alanında sorunların olması
  4.       Gözde kızarıklık ve ağrı gibi şikayetler olması,
  5.       Aniden ortaya çıkan ışıktan rahatsızlık hissi
  6.       Gözde ışık çakmaları şeklinde şikayetler
Vitreus Dejenerasyonu ile birlikte görülebilen retina yırtıkları ve üveitler hakkında daha fazla bilgi için mavi renkli metin üzerine tıklayınız.

Vitreus Dejenerasyonu Tedavisi

Vitreus dejenerasyonunda ortaya çıkan uçuşmalar eğer kişiyi fazla rahatsız etmiyorsa herhangi bir işlem yapılmadan takip edilebilir. Anck kişiyi çok fazla rahatsız ediyorsa bu durumda muayenede gözle görülebilen büyük uçuşma odaklarına lazer uygulanabilir ya da daha yaygın olarak vitrektomi adı verilen ameliyatla vitreus tamamen alınır. Bu şekilde kişi uçuşmalar şikayetinden kurtulabilmektedir. Aşağıda lazer vitreolizis işlemi ve vitrektomi ameliyatı şematik olarak görünmektedir.

lazer-vitreolizis
Retina Dekolmanı ve Vitrektomi Ameliyatı

16 Yorum

Yorum Yazın

Call Now Button
Kayseri Göz Doktoru, Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan
Bültenime Abone Olun