fbpx

Vitreus Dejenerasyonu

Birçok kişi sıklıkla gözlerinin önünde ‘uçuşan şeyler’ olduğundan ya da ‘gözde uçuşmalar’dan bahsederler. Gözde uçuşmalar şeklinde anlatılan bu durum hastalar tarafından genellikle gözün önünde görülen siyah-gri renkli benekler, iplikçikler, sinek uçuşmaları ya da örümcek ağı şeklinde tarif edilmektedir. Kişi tarafından bizzat kendilerine bakılmak istendiğinde ise genellikle gözle birlikte hareket etmektedirler. Bu durumun tıbbi adı vitreus dejenerasyonudur.

Çoğu defa gözdeki uçuşmalar yaşa bağlı normal bir durumdur. Gözümüzün içerisinde bulunan jel kıvamındaki vitreus adı verilen yapı doğumda tamamen şeffaf ve homojen bir yapıya sahiptir. Vitreusun %98’i su, kalan %2’si ise kollajen ve hiyalüronik asit adı verilen protenlerden oluşmaktadır. Yeni doğan bir bebekte bu proteinler vitreusdaki su içeriği içinde homojen ve pürüzsüz bir şekilde dağılmıştır.

Vitreus-Dejenerasyonu

Vitreusun Yapısı Neden Bozulur?

Normal yaşlanma süreci ile birlikte vitreus jelinde de yaşlanma bulguları ortaya çıkar. Su içeriği azalır, kollajen ve hyalüronik asit molekülleri arasında çapraz bağlantılar ortaya çıkar ve bunlar birleşerek çok küçük partiküller halini alır. İşte yaş artışı ile birlikte tariff edilen uçuşmalar bu süreçte ortaya çıkmaktadır. Yaşla birlikte ortaya çıkan bu durum genellikle başka herhangi bir soruna neden olmazlar. Gözde uçuşmalar şeklinde anlatılan bu durumun tıbbi adı vitreus dejenerasyonudur.

Vitreus dejenerasyonu kişi tarafından havaya doğru bakma esnasında ya da beyaz renkli bir duvara bakarken daha net bir şekile görünmektedir. Koyu renkli zeminlere bakarken kişi tarafından farkedilmeleri daha zordur. Aşağıdaki resimde bir bebeğin ölümü sonrasında gözündeki vitreus görünmektedir. Vitreusun şeffaf yapısına dikkat ediniz. Diğer şekilde ise şematik olarak vitreusun içindeki dejenerealanlar gösterilmektedir.

bebekte vitreus

Gözde Uçuşmalar Ne Zaman Önemlidir?

Uçuşmalar her halükarda vitreus dejenerasyonu sonucunda ortaya çıkar. Ancak vitreus dejenerasyonunun tek nedeni normal yaşlanma süreci değildir. Başka bazı durumlarda da vitreus dejenerasyonu ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında normal yaşlanma sürecinde ortaya çıkan vitreus dejenerasyonu genellikle herhangi bir soruna neden olmazken bazı kişilerde retina yırtıkları ortaya çıkabilir. Bu nedenle aşağıda tarif edilen durumlarda uçuşmalar önemli kabul edilir ve hızla bir göz hastalıkları uzmanına muayene olmanız önerilir.

 1.       Yavaş yavaş değil de ani bir şekilde ortaya çıkması
 2.       Beraberinde bulanık görme şikayetinin olması
 3.       Görme alanında sorunların olması
 4.       Gözde kızarıklık ve ağrı gibi şikayetler olması,
 5.       Aniden ortaya çıkan ışıktan rahatsızlık hissi
 6.       Gözde ışık çakmaları şeklinde şikayetler
Vitreus Dejenerasyonu ile birlikte görülebilen retina yırtıkları ve üveitler hakkında daha fazla bilgi için mavi renkli metin üzerine tıklayınız.

Vitreus Dejenerasyonu Tedavisi

Vitreus dejenerasyonunda ortaya çıkan uçuşmalar eğer kişiyi fazla rahatsız etmiyorsa herhangi bir işlem yapılmadan takip edilebilir. Anck kişiyi çok fazla rahatsız ediyorsa bu durumda muayenede gözle görülebilen büyük uçuşma odaklarına lazer uygulanabilir ya da daha yaygın olarak vitrektomi adı verilen ameliyatla vitreus tamamen alınır. Bu şekilde kişi uçuşmalar şikayetinden kurtulabilmektedir. Aşağıda lazer vitreolizis işlemi ve vitrektomi ameliyatı şematik olarak görünmektedir.

lazer-vitreolizis
Retina Dekolmanı ve Vitrektomi Ameliyatı

21 thoughts on “Vitreus Dejenerasyonu”

 1. Hocam merhabalar. Benim gözümde uçuşan cisimler nedeni ile doktorum retina incelemesi yaptı. Vitreus sıvısında bazı yerlerde büzüşmeler oldugunu ve yırtık olmadığı için önemli olmadığını söyledi. Bu durum sanırım vitreus sıvının fizyolojik degisiminden kaynaklı. Fakat ben 23 yasındayım ve 3.50 miyopum. Bu yasta vitreus sıvısının degişimi beni çok tedirgin ediyor. Genelde 40 yaşından sonra oluşan bu durumun bu yasta oluşması acaba normal mi? Bu durumu tetikleyen bir hastalık olabilir mi ve ileriye dönük bir zararı olur mu? Merak ettigim icin size danısmak istedim. Simdiden tesekkür eder, iyi günler dilerim.

  1. sevgi pıtırcığı

   Merhaba güzel kardeşim. Senin durumunun ne denli zor olduğunu çok iyi bilirim. Haziran 2019’dan beri ben de aynı durumdan muzdaripim ve şu sıralar iyice kafaya takmaya başladım. Ama daha da acısı henüz 16 yaşındayım…

 2. Süleyman Yıldırım

  Hocam benim sol gözümde bi sorun var ama bunu nasıl anlayabilirim çözemiyorum yani Doktor’a gittiğimde doktorlar Vitreus Dejenerasyonu diyorlar. ama gökyüzüne baktığımda bu ucuşan cisimler uçuşmalar yani parlak bi renge bürünüyor acaba Kornea’da bi hasar olmasın. Parlak renkte gözükmesi benim dikkatimi çekti.

   1. Süleyman Yıldırım

    Hocam Vitrektomi ameliyatı olacam eğer sorun Vitreus Dejenerasyonu ise iyileşme ihtimalim varmı ?

     1. Süleyman Yıldırım

      hocam vitreus dejenerasyonu ve Kornea nakli arasında kaldım. bunun sebebi ise gözlerimi kısarak aydınlık bir noktaya perde arkasına baktığımda bu gözümdeki hasarlar parlak renge bürünüyor çizikler yani parlıyor. buda bana acaba kornea da bir hasarmı var sorusunu sorguluyorum kafamda, eğer sadece hastalığım vitreus dejenerasyonu olmuş olsaydı aydınlık bi yere gözümü kısarak baktığımda rengi değişirmiydi yada ne bileyim gözlerimde bi hasar var orası kesin.

     2. Süleyman Yıldırım

      hocam vitreus dejenerasyonu ve Kornea nakli arasında kaldım. bunun sebebi ise gözlerimi kısarak aydınlık bir noktaya perde arkasına baktığımda bu gözümdeki hasarlar parlak renge bürünüyor çizikler yani parlıyor. buda bana acaba kornea da bir hasarmı var sorusunu sorguluyorum kafamda, eğer sadece hastalığım vitreus dejenerasyonu olmuş olsaydı aydınlık bi yere gözümü kısarak baktığımda rengi değişirmiydi yada ne bileyim gözlerimde bi hasar var orası kesin.

 3. Merhaba Öncelikle benim gözümün önünde karincalanmalar ve ışık çakması oluyor Bir iki kere göz muayenesi oldum fakat temiz çıktığından her hangi bir ilaç ya da damla vermediler.Fakat bu durum beni çok rahatsız ediyor duvara bakınca ya da gök yüzüne bakınca bozuk TV kanalı gibi görüyorum ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz?

  1. Aynı durum bendede var bende bı kaç kere tedavi oldum ama gözden kaynaklanmaya bilir ve ben hala çekiyorum bu sorunu nöroloji ye bı görümcem sizde bi başvurun

 4. Yavuz Korkmaztürk

  Gözümde yaklaşık 1 aydır ipliksi cisimler belirmeye başladı şeffaflar renkleri koyu değil ve küçükler dikkatli bakmadığım sürece belli olmuyor göz muayenesine gittiğim zaman doktor bunun doğal bir süreç olduğunu retinada bir problem olmadığı sürece problem teşkil etmeyeceğini söyledi nitekim muayenede retinada sorun çıkmadı ben de erken yaşta başladığını söyledi ancak 2 ay sonra polis okulunda sağlık muayenesinden geçeceğim tıp dilinde miyodizopsi diye geçiyor yönetmelikde böyle bir şeye rastlamadım benim sorum ise muayene sırasında ben belirtmesem doktor fark eder mi eğer ederse polislik için sorun teşkil eder mi ve bu ipliksi cisimlerin ilerleyen zamanda çoğalma ihtimali nedir görme kusurum yok 0.50 astigmatım var sadece yardımcı olursanız sevinirim iyi günler Gizle

 5. Hocam bu uçuşmalar kendiliğinden geçer mi geçerse ne kadar sürede kaybolur görme alanımuzdan teşekkürler

 6. 11 aydır var 1 ay önce retinaya lazer yapıldı fazladan iki noktada eklendi bu yoğun büyük ipliksi yüzen cisimler görüyorum lazer için gittiğim hastaneler yapmıyor vitrelosiz ile göz sıvısı temizleme tedavisini vitrektomi ameliyat içinde 40 yaş altını yapmıyorlar 24 yasındayım 40 yaşımı bekleyip vitrektomi ile mi temizlenecek görme şeffaflığım yada farklı bi tedavisi var mıdır riski nedir ki yapılmıyor bu lazer

  1. Emre merhabalar, ben de 23 yaşındayım sol gözümde çıktı kocaman boğum boğum bir iplik. Düğüm kısımları koyu olduğundan görmezden gelmek imkansız. İstanbula taygun baybeğe randevu aldım. Adamla telefonda konuşurken çok gençsin gelme dedi. Vitrektomi için de genciz. E bunun bir tedavisi yok mu. Ne yapacaz biz ?

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top
Kayseri Göz Doktoru, Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan
Bültenime Abone Olun