fbpx

Arpacık Hakkında Her Şey

Arpacık (hordeolum) göz kapağı kenarında şişkinlik oluşturan hassas ve ağrılı ve bir lokalize enfeksiyondur.

İki tipi hordeolum bulunmaktadır.

  1. Dış (eksternal hordeolum): Kirpik dibinde ortaya çıkar.
  2. İç (internal hordeolum): Göz kapağında küçük bir yağ bezinde ortaya çıkar.

Arpacık bakterilerce oluşturulan bir enfeksiyondur.

Arpacık (Hordeolum)

Arpacık Nedeni Nedir?

Arpacık stafilokok adı verilen bakteri türü tarafından oluşturulmaktadır. Bu bakteriler burunda bulunur ve el ile önce buruna sonra da göz kapağına ve göze temas edilmesi sonucunda ortaya çıkar.

Bakteriler kirpik foliküllerinin ve kirpik yoluna kanallarla drene olan yağ bezlerinin enfeksiyonuna neden olurlar. Kanalı tıkandığında, yağ drene olamaz ve yağ bezlerine geri dönmeye çalışır. Yağ bezleri şişer ve sonuçta orada bir enflamasyon (yangı) ortaya çıkar. Bunun sonucunda arpacık ortaya çıkar.

Arpacık Bulgu ve Semptomları Nelerdir?

Göz kapağında yumru ve göz kapak şişmesi arpacığın önemli iki bulgusudur.  Arpacığın semptomları şunlardır.

  • Ağrı
  • Kızarıklık
  • Göz kapağı ödemi
  • Göz kapağında hassasiyet
  • Göz kapağında düşme
  • Gözde akıntı ve çapaklanma
  • Yanma

Bu bulgular ortaya çıktıktan sonra etkilenen bölgede küçük bir kabarcık ortaya çıkar. Bu genellikle göz kapağında şişlik ile birliktedir. Bazen sadece tam etkilenen bölgede şişlik ortaya çıkar, bazen ise tüm göz kapağında şişme oluşabilir.

Arpacıkla İlgili Bilinmesi Gereken 5 Şey

1. Görme sorununa neden olmaz. 

2. Bulaşıcıdır.

Arpacık olduğunda başka bir kişi ile gözleri içeren organik temasta bulunmamak lazımdır. Aksi halde o kişilere bulaşabilir.

Arpacığa neden olan bakterinin yayılmasını engellemek için elleri temizlemek ve yastıklara, yatak örtülerine ve havlulara ve el bezlerini başkaları ile paylaşmamak gerekmektedir.

3. Çoğu kez kendiliğinden birkaç günde iyileşir.

Bu süreci birkaç gün boyunca günde 3-4 kez 10-15 dakika sıcak kompres uygulayarak hızlandırabilirsiniz.

Sıcak kompres ağrıyı azaltacak ve arpacığın bir sivilce gibi uç vermesine neden olacaktır. Bu da arpacığın açılmasına ve başka herhangi bir girişime gerek kalmadan kendiliğinden iyileşmesine neden olabilecektir.

Çoğu arpacık sıcak kompresle iyileşebilmesine rağmen bazılarının ilaçla veya cerrahi olarak tedavi edilmeleri de gerekebilmektedir. 

4. Asla patlatmayın

Sivilce de olduğu gibi arpacığı asla patlatmayın. Kendiliğinden açılmasını bekleyin. 

Göz kapağının iç kısmında olan arpacık kendiliğinden patlamayabilir ve iyileşemeyebilir. Bu tipler daha ciddi olabilir ve doktorunuz cerrahi olarak drene etmek (boşaltmak)  durumunda kalabilir.

Eğer sık sık arpacık çıkarıyorsanız, doktorunuz nüksleri önlemek için antibiyotik kremler yazabilir. Ayrıca arpacık ve blefarit riskini azaltmak için göz kapağı hijyenini sağlamak amacıyla nemlendirilmiş pedler kullanılabilir. 

5. Diğer göz sorunları ile birlikte bulunabilir.

Arpacık olduğunda gözde sulanma ortaya çıkabilir, ışık duyarlılığı artabilir ve gözde yabanı cisim hissi ortaya çıkabilir. 

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Çoğu arpacık hızla düzelmesine rağmen doktorunuza ilave tavsiyeler için görünmek iyi olacaktır. Doktorunuz arpacığın hızla düzelmesini temin etmek amacıyla merhem ve başka bazı önerilerde bulunacaktır. 

Eğer arpacık kötüleşirse, görmenizi etkilerse ve bir hafta içinde düzelmezse mutlaka doktorunuza danışın. Bazen inatçı arpacıklar göz kapak ameliyatı gerektirebilir ve ilaç kullanımını zorunlu hale getirebilir. 

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top