Pinguekula

Pinguekula göz yüzeyinde ortaya çıkan iyi huylu ve kanseröz olmayan bir doku büyümesidir. Bu doku büyümesi gözün yüzeyini örten konjunktiva adı verilen ince saydam zar üzerinde ortaya çıkmaktadır. Pinguekula her yaşta ortaya çıkabilir ancak genellikle orta yaşlı ve yaşlı popülasyonda sıktır. Çoğu durumda bu doku büyümesine herhangi bir müdahele gerekmez, ancak nadiren cerrahi olarak alınmaları gerekmektedir.

Pinguekula

Pinguekula Görünümü

Pinguekula sarımsı renge sahiptir ve genellikle üçgen şeklindedir. Genellikle gözün burun tarafında bulunur ancak bu kural değildir ve diğer tarafta da ortaya çıkabilir.

Neden Ortaya Çıkar?

Konjunktiva adı verilen ve gözün yüzeyini örten ince zarda bazı değişikliklerin başlayıp dokuda büyüme hafif tümsek şeklinde ortaya çıkmasıyla pinguekula ortaya çıkar. Bu tümseklerde yağ ve kalsiyum bulunmaktadır. Bu durumun ortaya çıkışının nedeni kesin bir şekilde bilinmemektedir, ancak güneş ışığına, toz ve rüzgara maruziyetin pinguekula oluşumunda etken oldukları değerlendirilmektedir.

Pinguekula Bulguları

Pinguekula gözde irritasyona ve kuruluğa neden olabilir. Ayrıca gözde yabancı cisim varmış gibi bir his oluşturabilir. Gözde kızarıklığa neden olabilir. Bu bulgular genellikle hafiftir, ancak bazen şiddetli de olabilir.

Pinguekula ve Pterjium Farkları

Hem pinguekula hem de pterjium konjunktiva dokusunun büyümesidir. Her ikisi de iyi huylu oluşumlardır. Her ikisinin oluşumunun güneş ışığı, rüzgar ve tozla ilişkisi olduğu düşünülmektedir.

Bununla birlikte pterjiumun görünümü pinguekula’dan farklıdır. Pterjium daha taze bir görünüme sahiptir, yuvarlak, oval ve uzamış bir görünüme sahiptir. Pterjium’un kornea üzerine doğru büyüme ihtimali daha fazladır. Kısaca kornea yüzeine doğru büyüyen pinguekula’ya pterjium adı da verilebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Herhangi bir konforsuzluk oluşturmuyorsa pinguekulanın tedavi edilmesine ihtiyaç yoktur. Ancak kızarıklık, batma, yanma gibi bulguları ortaya çıkıyorsa damla ve kremlerle tedavi edilmektedir. Pinguekula’nın görünümü kozmetik bir sorun oluşturuyorsa cerrahi olarak çıkarılabilir. Ayrıca kornea üzerine büyüyen ve bu şekilde görmeyi etkileyen, kontakt lens kullanımını engelleyen ve sık sık kızarıklık, batma, yanma gibi şikayetlere neden olan pinguekulalar da cerrahi olarak alınabilir. 

Pinguekula cerrahisi genellikle herhangi bir komplikasyona neden olmaz. Ancak cerrahi sonrasında bazen tekrar nükse edebilir. 

Pinguekulanın Ortaya Çıkması Engellenebilir Mi?

Açık ortamlara uzun zaman geçiren kişilerde pinguekula ortaya çıkma ihtimali daha fazladır. Güneş gözlüğü kullanmak bu anlamda faydalı olabilir. Hem UV-A hem de UV-B ışınlarını engelleyen güneş gözlükleri kullanılmalıdır. Güneş gözlükleri aynı zamanda gözlerin tozdan ve rüzgardan korunmasında da etkili olmaktadır. 

Yapay gözyaşı ile gözler nemlendirmek te pinguekula oluşumunu engelleyebilir.

Pinguekula hakkında 7 yorum yapıldı.

 1. Merhabalar.. İsmim Esra bende de pinguekula rahatsızlığı var, son 1-2 yıldır hem estetik hemde yanma batma şikayetleri açısından çok rahatsızım.. Pek cerrahi yöntem önermiyorlar fakat göz kuruluğum da mevcut bu göz kuruluğu pinguekuladan mı kaynaklı onu bilmiyorum. Gözlerim de ipliksi bir çapak tarzı öevcut ne kadar göz sağlığım ve hijyenime dikkat etsem de günlük çıkıyor damla da nereye kadar hocam beni aydınlatırsanız bu konu da çok sevinirim

  1. Aynısı bende de oldu ipliksi çapak gitti ama yanma batma oluyor hala siz cerrahi müdahalede bulundunuz mu. Eğer ameliyat olupta iyi sonuç aldıysanız bende olmak istiyorum.

 2. Hocam aynısı bendede çıkmış ama benimki daha çok içinde çapak varmış gibi görünüyor ama bişey yok içinde daha normalde yuvarlak dağınık görünüşü şimdi içinde bişey varmış gibi görünüyor hocam beni aydınlatırsanız çok sevinirim

  1. Belli ki doktorların paraya ihtiyacları var. Sizler burda soru yönelteceğinize elinizi cebinize atıp para verin bakın cevaplar nasıl geliyor… ??

   1. Aynen doğru, Arkadaşım, bu konuda herşey anlatılıyor, fakat tecrübe etmiş, ameliyat olmuş ların görüşlerine yer verilmiyor,Bu da ameliyat sorası rizk ler var gibi değilmi ??.çünkü yorumları arıyorum ulaşa motorum ?

    1. Bir yakınım oldu ameliyat, bende olmayı düşünüyorum bir sorun yaşamadı sadece bir süre gözünün alınan kısmı kanlı duruyor

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.