fbpx

Göz Çizdirme (Lazer Göz Ameliyatı)

Günümüzde miyopi, hipermetropi ve astigmatizma tedavisinde sıklıkla kullanılan excimer lazer kelimesi yerine neden göz çizdirme ameliyatı denildiğini biliyor musunuz? Göz çizdirme terimi aslında excimer lazer dönemi öncesinde miyop ve astigmat tedavisinde kullanılan bir yöntemi ifade etmektedir. Bu yöntemde gerçekten de gözün kornea tabakası üzerine cerrahi hassasiyete sahip bıçaklarla çizikler atılır ve kişinin gözlük kusurunun giderilmesi amaçlanır idi. O dönemlerden itibaren göz çizdirme  ve göz çizdirme ameliyatı kelimesi halk arasında yaygınlaşmış ve yanlış olarak günümüzde kullanılan excimer lazer’in yerine de kullanılagelmiştir. Excimer lazer sonrası dönemde ise halk arasında ‘lazer göz ameliyatı’ şeklinde bahsedilmeye başlamıştır. Bu nedenle bu yazıda ‘excimer lazer’, ‘göz çizdirme’ ve ‘lazer göz ameliyatı’ terimleri eş anlamlı olarak kullanılacaktır.

Excimer Lazer Aslında Göz Çizdirme Ameliyatı Değildir.

Excimer Lazer‘ terimi refraksiyon kusurlarını (miyop, hipermetrop, astigmatizma) düzeltmek amacıyla kullanılan şemsiye bir terimdir. Halk arasında sıkça ‘göz çizdirme’ ya da ‘göz çizdirme ameliyatı’ olarak da bilinen excimer lazer tedavisi denildiğinde ortak noktaları excimer lazer kullanımı olan birden fazla yöntem kastedilmektedir. Günümüzde kullanılan excimer lazer için lazer göz ameliyatı teriminin kullanılması daha uygun olacaktır. 

Kimlere Lazer Göz Ameliyatı Uygulanabilir?

 1. En az 18 yaşında olmanız gerekmektedir. Ancak bu mutlak bir zorunluluk değildir. 
 2. Son 1 yıl içinde 0.75 dpt altında artış olması gerekmektedir. 
 3. Gözünüzde keratokonus, glokom (göz tansiyonu), tavuk karası (retinitis pigmentoza), sarı-nokta hastalıkları, retina hastalıkları, üveit gibi  hastalıklar bulunmamalıdır. 
 4. İleri derecede göz kuruluğu olanlarda uygun olmayabilir.
 5. Şeker hastalığı (diyabet) bulunmamalıdır.
 6. Bazı romatizmal hastalıklar (SLE, romatoid artrit gibi) bulunmamalıdır.
 7. Hamile ve emziren kadınlarda uygulanması uygun değildir. 
 8. Kornea kalınlığı ve kornea kırıcılık haritasının lazer göz ameliyatına uygun olması gerekmektedir.

Yukarıdaki kriterlerin bir kısmı mutlak kriter değildir. Yani ‘olmazsa olmaz’ değildir. Her durumun hasta özelinde hekim tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Lazer Göz Ameliyatı tedavisinde yapılan işlem nedir?

Excimer Lazer tedavisinde gözümüzün ön kısmında bulunan saydam kornea tabakası üzerine lazer atışları yapılarak kornea tabakasına yeni bir şekil verilir. Bu şekilde kornea tabakasının kırıcılığı değiştirilmektedir.  Örneğin göz numarası 3 derece miyop olan bir kişinin kornea kırıcılığı normalde 44 derece ise lazerle kırıcılık yaklaşık olarak 41 dereceye düşürülerek kişideki gözlük sorunu ortadan kaldırılır.

Göz Çizdirme (Lazer Göz Ameliyatı) Yöntemleri Nelerdir?

Temelde 2 farklı lazer göz ameliyatı (göz çizdirme ameliyatı) yöntemi bulunmaktadır. Bunlar LASİK ve PRK yöntemleridir. Bunların dışındaki yöntemler aslında bu iki yöntemin farklı uygulamaları olarak değerlendirilmektedir. Örneğin halk arasında no-touch adı verilen lazer yöntemi aslında bir PRK yöntemidir ve bilimsel adı transepitelyal PRK’dır. 

PRK mı yoksa LASİK mi daha iyidir?

Her iki yöntemin birbirlerine göre avantajlı ve dezavantajlı yönleri bulunmaktadır. Ancak her iki yöntem herkese uygun değildir. Kişinin göz numarası, kornea kalınlığı, kornea kırıcılık haritası ve muayenede elde edilecek diğer bulgularla birlikte hasta ile kurulacak iyi bir iletişimle hangi yöntemin uygulanacağına karar verilir. 

Hastalarımızın internet ortamından elde ettiği bilgilerle kendileri için bir yöntemin uygulanması konusunda ısrarcı tutum içerisine girmelerinin uygun olmadığı değerlendirilmektedir.

PRK (Photorefractive Keratectomy)

PRK yöntemi göz çizdirme (lazer göz ameliyatı) yöntemi olarak ilk kullanılmış yöntemdir. PRK yönteminde korneanın en yüzeyel kısmında olan epitel tabakası adı verilen yüzeyel tabaka öncelikli olarak kaldırılmaktadır. Bu kaldırma işlemi alkol yardımıyla ya da mekanik olarak bu amaçla üretilmiş cerrahi aletlerle yapılmaktadır. 

Epitel tabakası kaldırıldıktan sonra korneada yatağına excimer lazer uygulanmaktadır. Excimer lazer işlemi bittikten sonra göze kontakt lens konulmakta ve birkaç gün sonra kontakt lens alınmaktadır. Ortadan kaldırılan epitel tabakası iyileşme periyodunda 2-3 gün içinde yenilenmektedir.  Kişinin korneasının ince olması PRK’nın önemli uygulanma nedenlerinden bir tanesidir. Hasta konforu açısından düşünüldüğünde PRK yönteminde iyileşme dönemi LASİK’e göre bir miktar daha uzundur.

PRK Lazer
PRK yönteminde korneanın en üst kısmında bulunan epitel hücre tabakası ya alkolle ya da doğrudan bu amaçla üretilmiş cerrahi aletlerle göz yüzeyinden uzaklaştırılır. Daha sonra açığa çıkan kornea tabakasına lazer işlemi uygulanır. Epitel hücre tabakası kendisini 3-4 gün içerisinde yenilemektedir.

LASİK (Laser-in-situ keratomileusis) Göz Çizdirme Ameliyatı

LASİK en sık kullanılan excimer lazer yöntemlerinden bir tanesidir. LASİK yönteminde öncelikle gözün kornea tabakasından ince bir flep kaldırılmaktadır. Bu flebi kaldırmak için iki yöntem mevcuttur. Klasik mikrokeratom adı verilen çok ince bıçaklar ya da son dönemde kullanılmaya başlayan femtosecond lazer. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, sonuçta korneadan flep kaldırılır ve alttaki kornea yatağına excimer lazer uygulanmaktadır. Kornea yatağı excimer lazer ile yeniden şekillendirildikten sonra flep tekrar kornea yatağı üzerine yapıştırılmaktadır. LASİK ile yapılan göz çizdirme ameliyatı ya da LASİK lazer göz ameliyatı PRK’dan sonra ortaya çıkmıştır ve sık olarak uygulanmaya başlamıştır.

LASİK (femto lasik) Lazer Göz Ameliyatı
LASİK Lazer Göz Ameliyatı yönteminde korneanın ön yüzünden flep adı verilen ince bir kısım kaldırılır. Açıkta kalan korneaya excimer lazer uygulanarak kornea yeniden şekillendirilir. Daha sonra kaldırılan flep tekrar yerine yatırılır.

No-Touch Lazer Nedir?

Son dönemde ülkemizde no-touch lazer (dokunmadan lazer) ismi ile gündeme gelen Transepitelyal PRK lazer tekniği yeni bir yöntem değildir. Aslında dokunmadan lazer ya da no-touch lazer terimleri farklı bir göz çizdirme ameliyatı (lazer göz ameliyatı) yöntemi adı değildir. Daha çok piyasa şartlarına göre oluşturulmuş bir isimlendirmedir. Göze hiç dokunulmadan yapılan lazer anlamına gelen no-touch kelimesi reklam anlamında öne çıkarılmaktadır. Bu teknikte yapılan işlem aslında PRK’dır. Klasik PRK’dan farkı ise epitel tabakasının alkolle ya da mekanik yöntemle değil lazerle kaldırılmasıdır ve epitel tabakasının diğer yöntemlerle kaldırıldığı klasik PRK yöntemlerinden ciddi bir farkı yoktur. Ancak no-touch yönteminin daha uygun olduğu bir hasta kesimi de bulunmaktadır. Bu tarz durumlara ancak ayrıntılı bir göz muayenesi ile karar verilmektedir. No-Touch lazer hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Göz Çizdirme (Lazer Göz Ameliyatı)
No-Touch Lazer adı verilen yöntem en eski excimer lazer yöntemi olan PRK'nın değiştirilmiş bir versiyonu olup her hastanın beklentisini karşılayamayacağı bilinmelidir. Klasik PRK yönteminin tersine epitel tabakası da lazer ile kaldırılmaktadır.

Hangi Göz Çizdirme Yöntemi Size Daha Uygun?

Bir kişiye hangi lazer göz ameliyatı yönteminin daha uygun olacağı ancak ayrıntılı bir göz muayenesi ile anlaşılabilmektedir. Kişinin görme seviyesi, kornea tabakasının kalınlığı ve kırıcılık haritası, kornea tabakasının eğimi ya da dikliği, daha önce başka bir göz ameliyatı geçirilip geçirilmediği, başka bir hastalığının olup olmadığı hangi lazer göz ameliyatı (göz çizdirme ameliyatı) yöntemine karar verileceği konusunda çok önemlidir. Bu nedenle reklamsal bazı tanıtımlardan etkilenerek bir yöntem konusunda ısrarcı olmak yerine göz çizdirme ameliyatı konusunda kendisini ispatlamış ve tecrübe sahibi bir hekimin kararlarına güvenmeniz daha mantıklı olacaktır.

Göz Çizdirme Fiyatları

Göz Çizdirme Fiyatları üzerinde uygulanacak teknik (PRK, LASİK), kullanılacak lazer cihazlarının güncelliği, ameliyatı yapan hekim ve ameliyatın yapıldığı hastane gibi faktörlerden etkilenmektedir. Sağlık Hizmetinin metalaştırılmasını engellemek ve mevcut hukuksal regülasyonlara uymak amacıyla web sitemizde göz çizdirme fiyatları hakkında doğrudan bilgi vermeyi uygun bulmuyoruz. 

131 thoughts on “Göz Çizdirme (Lazer Göz Ameliyatı)”

 1. Ben miyop um artık uzaklardaki yazıları artık çok bulanık görüyorum gözüm lazer tedavisine uygunsa ameliyat olmayı düşünüyorum asgari ücretli çalışıyorum fiyatı nedir bu ameliyatın

 2. Merhaba Osman Bey,
  Önce muayene edelim. Göz yapınız uygunsa excimer lazer uygulanabilir. Fiyatları kullanılacak yönteme göre değişiyor. Ayrıntılı bilgi için 0 505 0896869 numaralı telefondan asistanım Kübra Hanım’ı arayabilirsiniz.

 3. Merhaba bnm genetik bi göz hastalığım var krossıng-over ameliyat oldum hastalığın ilerlemesinin durduğunu fakat astigmat ve miyopun ilerlediğini söylediler gözlük kullanıyrm derecesi cok yüksek lens kullanamıyrm acaba bu yöntemle gözlükten kurtulma şansım varmı

   1. Merhaba hocam ben ankilozan spondilit hastasiym.son 1 senedir gozumde kuruluk var hangi damlayi kullandiysam gecmedi.sqbahlari yanma ve goz kurulugu ile uyanıyorum. Ama suphelenip muayene oldum uveit henuz yok.gozum lazer operasyon yapilabilir mi.bu hastaligi olana yapilmiyor diye okudum ineternette

  1. Glokom hastasiyim ve sağ gözümde doğuştan tembellik var %85 görmüyor 33 yaşındayım bikac sene önce miyop ve astigmat oldum laser ameliyati olabilirmiyim benim için ilerde risk olurmu yada şuan

 4. Merhaba Öznur Hanım,
  Excimer Lazer için kornea kalınlığı ve kornea kırıcılık haritanıza bakmak gerekir. Sadece gönderdiğiniz tetkike bakarak karar vermek uygun değil. Çok ekstra durumlar olmadıkça excimer lazer yapılabilir. Randevu ve tetkikler için asistanım Kübra Hanım ile 0 505 089 6869 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 5. Merhaba hocam Abim 28 yaşında sol gözünde. +4 derece göz tembelliği var doktoru kesin bi dille tedavisi olmadigini soylemis excimer lazerle tedavisi mümkün mü?

  1. Merhaba Ozan Bey,
   +4 derece Hipermetropi, Excimer Lazer ile tedavi edilebilir. Ama tembelliğin ağırlık derecesi de bu kararda etkilidir. Göz yapısının uygunluğuna da bakmak gerekir. Uygun bir zamanınızda muayeneye gelirseniz tetkikleri sonucunda daha net konuşabiliriz.

 6. İyi günler ben prk ile lazer ameliyatı oldum .yaklaşık 1,5 ay oldu bu süre boyunca lotebra adlı ilacı kullandım 2 3 gündür kullanmıyorum gözümde açık sarı çapaklanma olmaya başladı gün içerisinde bu normal bir durum mudur enfeksiyon kapmaması için çok dikkat ettim.

  1. Merhaba Esin Hanım,
   Cümlelerinizden önemli bir sorununuz olduğunu zannetmiyorum. Bu platformdan sizi muayene etmeden yorum yapmam ve bir tedavi önermem uygun olmaz. Excimer Lazer’i uygulayan hekiminize muayene olmanız daha doğru olur. Ancak muayeneye gelirseniz yine ben de gerekeni yaparım.

 7. Merhabalar . 18 gün önce prk ameliyatı oldum şuan gözüm de hiç bir ilerleme yok aksine daha çok bozuluyor gibi. Yazıları bulanık görme çift gorme gibi olaylarla karşılaşıyorum .

 8. ömer sinan özberk

  2008 sonu itibari ile iki gözüm den lazer oldum bende astimad var şimdi tekrar zorlanıyorum tekrar tedavi olabilirmiyim

 9. hocam Kayseri’de yaşıyoruz. kızım 13 yaşında miyop, lazer tedavisi yaptırmak zararlı, öyle olmasa gözlüklü doktor bulamazdınız diyorlar
  bunu duyunca tereddüt ediyoruz

  1. Merhaba Alpay Bey,
   13 yaşında lazer yapmak uygun olmaz. 18 yaşını beklemek daha uygun. Excimer Lazer uygun kişilerde uygun yöntemlerle mükemmel sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir. Kendisine excimer lazer yaptıran göz hekimleri vardır.

 10. Merhaba hocam ben Hollandada yasiyorum. 30 yasindayim kucuklukten benri sag gozum 20% goruyor. Bunun icin bir tedavi yonteminiz varmi. Randevu almak istiyorum.

 11. Hocam merhaba. 22 yaşındayım. 9 senedir uzağı göremiyorum. Bu süreçte göz numaram baya artarak devam etti ve minimal olarak ilerlemekte. 5 senedir de lens kullanıyorum. Son 2 senesinde gözümde şiddetli kuruluk başladı şuan az bi şekilde devam etmekte. Lens kullanmak istemiyorum artık. Gerçekten takmak, hele ki sabah erken saatlerinde işkence gibi. Gözüm ileri olduğu için de gözlük kullanmak beni aşırı geriyor. Yakında atanıp işe başlayacağım. Mesleğimde nöbet de olduğu için gözlük lens vs. zor olacak. Bir an önce lazer olmak istiyorum. Önerileriniz nelerdir ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

   1. MERHABA HAYIRLI AKŞAMLAR BENDE IBRAHIM 39 yasindayim her iki gözümde et yürümesi var ve 1 metre deki küçük yazı lari okuya ta mıyorum et yurumesinden kurtulma imkanim varmı lazer olurmu ve bu arada ben çalışmıyor UM gss var (yeşilkart ) yararlana bilirmiyim maliyet ne kadar tutar tahmini bir cevap verirsen çok severim

 12. hocam geçen göz doktoruna gittim ve bana 22 yaşına kadar gözün ilerlemeye devam edeceğini, bu yaştan önce ameliyat olmamamı söyledi. bunun bi geçerliliği var mıdır? şu an 18 yaşındayım var martta 19 olacağım. yani 19 yaşından itibaren lazer olabilir miyim? ayrıca bende göz kuruluğu sorunu var. bu lazer için bir engel midir?

  1. Merhaba,
   Excimer Lazer açısından sınır 18 yaştır. Göz yapınız, göz numaranızın ilerleme durumu ve hızı Excimer Lazer tedavisinde önemlidir. Göz Kuruluğu açısından muayene etmemiz gerekir. Özetle, ayrıntılı bir muayeneye ihtiyacınız var. Ancak mutlak bir 22 yaş sınırı yoktur.

 13. Merhaba hocam bn buyıl askeaskeri sınava giricem ve lazer tedavisi olduktan sonra 3 ay geçmesi gerekiyo ama 1 ay felan geçiyo bu durumda okula alinmiyorum 18 yaşına girmeden 1,2 ay önce tedavi edilme gibi bir şansım varmı?

  1. Merhaba Tunç Bey
   18 yaş kriteri mutlak bir kriter değildir. Yani 18 yaş öncesi lazer kesinlikle yapılmaz diye bir şey yoktur. Muayeneye gelin. Herkesin durumu kendine özgüdür. Göz yapiniz uygunsa lazer hemen yapılabilir.

 14. Merhabalar hocam babamin sağ gözünde katarak vardı göz mavilesmisti bas agrisi oluyordu devamli birden bire gozu kuculdu bas agrisi kesildi goz kapagı kapanıyor goz kucucuk duruyor gormuyor gözü bunun bi tedavisi varmı yardimci olurmusunuz

 15. Hocam merhaba’ ben şu an 17 yaşındayım askeri okullar sınavına hazırlanıyorum haziran ayında 18 yaşıma gireceğim. Sağ ve sol göz toplam 3.50 derece miyop var eğer ki göz yapım uygunsa iz kalmayacak şekilde 18 yaşıma girdiğim hafta lazer yaptırmamın bir sakıncası var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Burkay Bey,
   Excimer Lazer yapmadan bir dizi tetkikle göz yapınızın lazere uygun olup olmadığına ve uygunsa sizin ihtiyaçlarınıza en uygun yöntemi seçmek gerekiyor. 18 yaşına girmeyi beklemeden muayene olmanız iyi olur…Web Sitemden randevu alabilirsiniz…

    1. Hocam merhaba ben oğlumu MSÜ sınavları icin gözünü Eximer lazer ile cizdirdik no touch lazer bilmiyorduk doktor bey garanti verdi gecersiniz diye ama bütün aşamaları gecti sağlıkta sadece gözden elendik a4 f6 kodu yazıldı biz çocuğumuzun geleceğilemi oynadık artık askerik sınavlarına giremiyecek mi zmana la a4 f6 gecici birşeymi veya bunun bir tedavisi varmı cevaplarsanız sevinirim

 16. Hüseyin Arıkan

  Merhabalar hocam ben doktora gittim ve göz muayenesi oldum doktor bana gözlük yazdı ve ben gözlüğü 3 gündür kullanıyorum gözlüğü çıkardığım da göz lerim eskisinden daha da bulanık görüyor normal mi dir hocam

 17. Mete Kaan Çil

  merhabalar hocam ben 18 yasındayım subatta 19 oalcagım ama doktorlar mıyop derecen 1 sene aynı kalmalı dıyor ama ben milli savunma universitesi için bu gozlukten kurtulmam gerek 1 sene durması şart mı ?

  1. Bahsettiğim kriterlerin hiçbiri mutlak kriter değildir. Yani sizin durumunuzda kesinlikle excimer-lazer yapılamaz diye bir şey yoktur. Excimer lazerden sizin beklenti ve hedefleriniz ile muayene bulgularınız önemlidir.

 18. mete kaan çil

  merhebalar yasım 18 yakın zamanda 19 yasıma girecegm ama amelyat ıcın göz derecemin durması mı gerek ?

 19. mete kaan çil

  merhabalar 18 yasındayım yakın zamanda 19 yasıma girecegm miyop var ve tedavi için durması mı gerek ?

  1. Merhaba Mete,
   18 yaşına girmişsen ve son 1 yıl içinde 0.75 dpt’den daha fazla artış olmamışsa excimer lazer tedavisi yapılabilir. Bu bir ön bilgi olup kesin bilgiyi ancak muayene sonucunda verebilirim.
   İyi Akşamlar

 20. Merhaba hocam ben 18 yaşındayken muayene olduğum da bana göz kornean çok ince olduğu için sana lazer yapılamaz denmişti şu an 21 yaşındayım ve göz numaram en son 5ti ama şu an 6 bile olmuş olabilir. Birde sorun sürekli gözlük kullanıyorum ve göz numaram artıyor

  1. Merhaba Hatice Hanım,
   Gelin, muayene edelim. Kornea ince de olsa belirli limitlerde lazer yapılabilir. Ama her kişinin göz yapısı farklı olduğu için muayene etmeden kesin konuşmak doğru olmaz. Korneanın ince olması tek başına bir şey ifade etmez. Ne kadar ince? Kalınlığı 500 mikron mu, yoksa 460 mikron mu? Bunlar önemli…Web sitemden randevu alabilirsiniz…

 21. Merhaba hocam 14 yaşındayım şimdi olmak istersem olabiliyor muyum ve şuan büyüme döneminde olduğum için sonradan göz derecem değişebiliyor mu?

 22. Merhabalar hocam benim size çok daha farklı bi sorum var normal bi insan gözü telefon televizyon bilgisayar gibi. Aletlerden bozulabilirmi yoksa sadece ergenliğe girdiğimizde oluşan bir hastalık mı? teşekkürler

  1. Merhaba Abdullah Bey,
   Yakın aktivitelerin (uzun süreli okuma vs) miyopi ile ilişkisi bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Bu durum özellikle televizyon ve bilgisayar kullanımına özgü olmamakla birlikte onları da içerisine almaktadır. Ancak yakın çalışma miyopinin ortaya çıkmasında etkili tek faktör değildir. Genetik miras ta oldukça etkilidir. Bilgisayar, tablet, mobil telefonların uzun süreli kullanımı gözde yorgunluğa ve kuru göz bulgularına neden olmaktadır. Bununla ilgili yazımı aşağıdaki linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

   https://gozdoktor.net/goz-ve-bilgisayar-ekrani/

 23. Esra Nur Öner

  Merhaba hocam ben miyop um gözümü cizdirmek istiyorum ama ilerde gozlerinde katarakt oluşursa katarakt ameliyati yapilmiyor goz cizdirmenden dolayi diye duyum aldim dogrulugunu öğrenebilir miyim ?

  1. Merhaba Esra Hanım
   Bu kesinlikle doğru değil. Daha önce excimer lazer yapılan onlarca hastaya katarakt ameliyatı yaptım. Böyle birşey olsa excimer lazeri hiçbir hastaya uygulamamak gerekir, çünkü yaşla birlikte hemen herkeste katarakt ortaya çıkıyor.

 24. Emrah Altuntaş

  Merhabalar hocam gözümü çizdirmek istiyorum bir gözümde astiğmat var ve glokom hastasıyım gözlük derecem 1,25 ve 1,75 internette araştırdığım kadarıyla glokom hastalarına işlem yapılmaz diyor 2 sene önce muayene olduğumda kayseride özel bir hastane çizim yapılabilir demişti şimdi kafam karıştı yardımcı olurmusunuz ?

  1. Merhaba Emrah Bey
   Glokom hastalarında excimer lazer mutlak değil rölatif kontrendikasyondur. Yani glokomun şiddeti, glokomun ne derece kontrol altında olduğu, görme sinirinin durumu, görme alanının durumu, hastanın glokom tedavisine uyumu gibi birçok faktör etkilidir. Bunun yanında glokom nedeniyle uygulanacak excimer lazer yöntemi de değişebilmektedir. Tüm bunları hasta özelinde tespit etmek ve ona göre karar vermek gerekir. Yani ”glokom hastalarında excimer lazer kesinlikle yapılmaz” şeklindeki bir cümle doğru değildir. Ancak her glokom hastası da excimer lazer için uygun değildir.

 25. Merhaba hocam ben bu yıl Milli Savunma Universitesine gircem ve sağ gözde 1.75 sol gözde 1.50 miyop var gözlerimi cizdirdigimde yaklaşık 5 ay sonra sağlık raporunda göz muaynesi esnasında anlaşılır mi ?

  1. Merhaba Emre Bey
   5 ay sonra anlaşılması zor ama bu anlamda uygulanacak yöntem de önemli. Ancak Excimer lazer olduğunuz anlaşılsa bile bu durum okula görmemize engel değil. Eskiden engel idi ama yönetmelik değişti. Önemli olan Excimer lazer sonucunda göz derecenizin duzelmesidir.

 26. Merhaba hocam ben 2 sene sonra gozlerimi cizdirmeyi dusunuyorum ben miyopum 18 yasina girdiginde ameliyat olabilirsin dediler ancak benim MSU sinavina katilabilmem icin goz ameliyatini ay farkiyla onceden olmam gerekiyor mesela ben temmuzda 18 yasima girecegim ancak yaklasik 3 4 ay onceden olmam gerekiyor bu sorun olurmu ameliyatta birde MSU sinavinda ameliyat sıkinti olurmu ? Yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tesekkurler

 27. Merheba Fatih Bey, Excimer laser ameliyatı olmak istiyorum flm çekildi göndersem yardımcı olabilirmisiniz uygunluk konusunda

 28. Halil ibrahim

  Merhaba hocam. Ben 18 yaşındayım msü sınavlarına gireceğim ama 1.5 derece miyopum her iki gözüm de. Gözlerimi çizdirmek istiyorum fiyatları öğrenebilir miyim acaba?

   1. hocam benim astigmat 4.00 numara gözüm fiyatları ne acaba öğrenebilirmiyim
    ve muayene olduktan hemen 1 2 gün içinde ameliyat oluyormu yoksa ir kaç ay beklemekmi gerekir

 29. Hocam merhaba No touch lazer işlemi için maya gözde muayene oldum hicbir sıkıntı çıkmadı olabilirsin dediler ama kafama takılan bazı şeyler var. Bir arkadaşım daha geçen hafta ameliyat oldu sol gözüyle fazla iyi olmasada net şekilde görebiliyor ama sağ gözü eskisinden daha kötü şekilde hiçbir şey göremiyor sürekli bulanık diyor bunun sebebi nedir her ameliyat olanda böyle mi oluyor ?

  1. Merhaba Furkan Bey,
   Arkadaşınız durumu ile ilgili muayene etmeden yorum yapmam uygun olmaz. Sorunu varsa ameliyatı yapan doktoru kendisine muhtemelen bilgi vermiştir. Lazer uygun hastalarda sonuçları çok iyi olan bir yöntemdir.

 30. Hocam merhaba lazer ameliyatı olduktan hemen sonra göz derecesi anında sıfıra mı düşüyor yoksa 1 2 hafta sürüyor mu

 31. Muhammet Demirel

  hocam merhaba ben bundan yaklasik 1 bucuk yil once sizin calistiginiz hastanede bu ameliyat icin muayene olmustum ameliyatin yapilabilecegini soylemisti doktor bey yanliz astigmatimin biraz yuksek oldugu soylendi bu konuda bi sorun olurmu diger bir sorum ise ameliyattan sonra normal hayatima donmem ne kadar zaman alir ?

 32. Sağolun hocam teşekkür ederdim. peki no touch laser ile diğer lazer çeşitleri arasında fiyat farkı varmı?

   1. Peki hocam göz numarası büyümesinin durup durmadığı nasıl anlaşılıyor?
    Android için Outlook’u edinin

 33. Hocam ben MSÜ sınavı için ameliyat olmak istiyorum. Ameliyatı 15 tatilde olmayı düşünüyorum ameliyattan sonra ders çalışırken sorun olurmu(baş veya göz ağrısı filan)?

 34. hocam öncelikle merhaba ben 15 yaşındayım 7 8 yaşlarda gözüme bi çalı girdi cıktı sonra ben kayseri erciyes tıp fakültesinde ameliyat oldum şuan benim o çalı giren gözüm miyop gözlük verdiler ben gözlüğü kullanmadim bayadır da kullanmıyorum sadece sağ gozume çalı gitti ama lazer ameliyati olabilirmiyim bilmiyorum tabi şimdi değil 18 yaşında bu iş olurmu kaç tl ye maal olur bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim hocam saygılar

 35. Burak Güler

  Hocam benim iki gözümde -1.50 miyop ve biraz astigmatım var. Uygun bur tedavi yöntemi ile gözlerim 0′ lanırmı?

 36. Hocam 22 yaşındayım
  Sol gözüm 4.50
  Sağ gözüm 8.25 numara miyop
  Excimer Lazer ile gözlükten kurtulabilirmiyim

 37. GökHan Seyfi

  hocam 6 derece hipermetrop 2 buck dercde astigmat var. lazer olablrmyim bu sartlarda. cvap versenz cok memnun kalrm iyu calsmalar

 38. Merhabalar Fatih Bey. Ben 19 yaşındayım iki gözümde de 0.50 astigmat ve hafif göz kuruluğu var. Pilot olmak istiyorum ve gözlerimin sıfır olması gerekiyor. Bu açıkladığınız tedaviyle gözlerim sıfır olur mu ?

 39. Merhaba fatih bey ben 21 yaşındayım ve 3 yıldır kontakt lens kullanıyorum.lensin lazer ameliyatı olmama herhangi bir engeli var mıdır?
  Bir de muayeniz ücretli mi?

 40. Bünyamin Köse

  merhabalar Fatih hocam, 2 gözümde de retina dekolmanı vardı ve lazerle Fotokoagülasyon tedavisi yapıldı, bu operasyon sonrasında kimi doktorlar lazerle çizme olur diyor kimisi olmaz diyor. Olur diyenler ameliyatı yapmıyor olmaz diyenler ise yaparız ama sorumluluk sana ait diyorlar kararsız kaldım. Bu operasyon sonrasında neden göz çizdirmek uygun değil? kornea kalınlığı ameliyat için uygun diyorlardı teşekkürler

 41. Merhabalar. 22 yaşındayım uzun zamandır gözlük kullanıyorum bugün özel bir hastaneye gittiğimde lazer için gözümün uygun olup olmadığını sordum. Doktor gözlerimin derecesinin çoğaldığını derecenin durması gerektiğini söyledi. Sağ ve sol gözüm uzak 4.25. Lazer için göz derecemin durması mı lazım?

 42. Hocam benim iki gözümün dereceside 3 miyop var bugün doktora gittim 3 senede 0.75 artmış bebek emziriyorum 6 aylık lazer olabilirmiyim

 43. Hocam iyi günler, 22 yaşındayım ve iki gözümde de 8 derece miyop var, acaba lazer tedavisi olabilir miyim, olabilirsem hangi lazeri önerirsiniz acaba? Şimdiden teşekkür ederim:)

 44. Hocam ben 20 yaşındayım. 10 senedir miyop için gözlük kullanıyorum. Son 3-4 yıldır iki gözüm de 2.0 dereceye sabitlendi. Zamanla iyileşmesi mümkün mü? Yoksa lazer ameliyat şart mıdır?

 45. 1 ay once prk oldum. 0,25 op oncesi astigmatim vardi. Simdi 1.00 numara astigmat var. Bu durumun gecme ihtimali nedir

 46. Hocam sağ göz -8.00 miyop -1.25 astigmat sol göz -7.50 miyop -1,00 astigmat mevcut kornea kalınlığım 540 lazer operasyon olabilir miyim bazı doktorlar kornea kalınlığım numarama göre sınırmış öyle dediler . Sizden bilgi alabilir miyim

 47. Yaklaşık 5 ay önce prk yöntemi ile gözümü çizdirdim. Her kontrolde göz derecem artıyor sadece 1. ay kontrolde sıfırlamıştı. Bu şekilde devam eder mi? Son kontrolde sol +50 ve -1.00 sağ -0.25 ve-0.50 polislik için tekrar çizdirmeme gerek var mı? Prk yönteminde göz tam olarak ne zaman net görmeye başlar?

 48. hocam merhaba, muayene olduğum doktorum gözümde mix astigmat olduğunu söyledi (derece 3) lasik yöntemi uyguladığında 1 veya 1.25 derece kalabileceğini söyledi. Dereceler lazer sonrası için yüksek değil mi sizce?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top