fbpx

Keratokonüs ve Cross-Linking

Cross Linking Tedavisi gözün kornea tabakasının bir hastalığı olan keratokonus hastalığında uygulanan bir tedavi şeklidir. Kornea gözümüzün en ön kısmında olan ve saydam olan tabakadır. Kornea hakkında daha fazla bilgi almak için burayı tıklayınız. 

Korneanın kişiler arasında küçük farklılıklar olmakla birlikte normal bir eğimi vardır. Korneanın eğimi ne kadar fazla ise kırıcılığı da o oranda fazladır. Keratokonus hastalığında kornea dokusundaki zayıflıktan dolayı kornea öne doğru bombeleşmeye başlar. Bu bombeleşme sonucunda başlangıçta gözlüklerle ya da kontakt lenslerle düzeltilebilen derecede miyopi ve astigmatizma ortaya çıkar. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde kalıcı görme kayıpları yaşanır. Cross-linking tedavisi keratokonus hastalığının ilerlemesini durduran bir cerrahi işlemdir.

Keratokonus
Keratokonusta korneanın öne doğru bombeleştiği görülmektedir. Zamanla artan bombeleşme neticesinde önce kişinin göz numarasında miyopi ve astigmatizma ortaya çıkar. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde kalıcı görme kayıpları görülebilir.

Keratokonus hastalığında Cross-Linking Tedavisi

Keratokonüs hastalığının başlangıç dönemlerinde hastada ortaya çıkan miyopi ve astigmatizma gözlüklerle ve kontakt lenslerle düzeltilebilir. Ancak bu tedavi hastanın görmesini düzeltmeye yönelik bir tedavi olup hastalığın ilerlemesi üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir.

Keratokonus hastalığında cross-linking tedavisi ilk olarak1997 yılında Almanyada Eberhard Spoerl tarafından Dresden Teknoloji Üniversitesinde geliştirilmiştir. Son 15 yıl içinde yaygın kullanıma girmiş bir tedavi yöntemidir. 

Keratokonusta Cross-Linking Tedavisi
Keratokonusta Korneal Cross-Linking Tedavisi

Keratokonüs hastalığı 10-20 yaşlar arasında genellikle hızlı ilerlemektedir. Bu dönemde çapraz bağlama ya da İngilizce cross-linking adı verilen tedavinin uygulanması çok önemlidir. Keratokonus hastalığında cross-linking tedavisi uygulamasında hastanın korneasına B2 vitamini damlatılarak ultraviole A ışığına maruz bırakılır. Bu prosedür sonucunda korneadaki kollajen molekülleri arasında çapraz köprüler kurularak kornea dokusunun iç sağlamlığı artırılır. Cross-linking tedavisi ile keratokonus hastalığının ilerlemesi yüzde 90’nın üzerindeki başarı oranlarında durdurulur. Cross-linking tedavisinden sonra hastanın takipleri sürdürülmeye devam edilmelidir.

Cross Linking Tedavisi İçin Zaman Kaybetmeyin

Cross Linking tedavisi keratokonus hastalığının ilerleyici olduğu dönemde uygulanan bir tedavi şeklidir. Bazı hastalarımız bu tedavinin önemini  ayrıntılı anlatmamıza rağmen tam olarak anlayamamakta ve zaman kaybetmektedir. Keratokonus hastalığında kaybedilen zamanla birlikte kaybedilen görme seviyesi cross linking tedavisi ile düzelmeyebilir. Cross Linking tedavisi hastalığı olduğu yerde durdurur ve o zaman kadar olan görme kaybı kalıcı hale gelmiş olur. Bu nedenle hastaların bu tedavinin gerekli olduğu hallerde tedaviyi ertelememesi çok önemlidir.

Cross linking tedavisi sadece keratokonus hastalarında uygulanmaz. Keratokonus kornea ektazileri adı verilen bir grup hastalık sınıfının içerisinde değerlendirilmektedir. Pellusid marjinal dejenerasyon ve LASİK excimer lazer sonrasında ortaya çıkabilen post-lasik ektazilerinde de cross-linking tedavisi korneadaki sorunu durdurabilmektedir.

Keratokonusta Lazer Tedavisi Yapılabilir mi?

Keratokonus hastalarında halk arasında göz numarasının ‘sıfırlanması’ olarak bilinen excimer lazer tedavisinin uygulanması göreli olarak kontrendikedir. Ancak bazı durumlarda kısıtlı derecede PRK adı verilen excimer lazer yöntemi uygulanabilir. Bu durumlarda excimer lazer ile hastanın görme seviyesinde artış sağlanabilmektedir. Ancak excimer lazer tedavisinin keratokonuslu hastalarda uygulanmasının limitleri yani sınırlamaları mevcuttur.  Keratokonuslu hastalarda uygulanabilecek olan excimer lazer işlemi mutlaka cross-linking tedavisi ile birlikte yapılmalıdır. Tek başına kısıtlı da olsa excimer lazer tedavisi keratokonus hastalarında kesinlikle uygulanmamalıdır.

Cross-linking tedavisinden sonra ne yapılmalıdır?

Cross-linking tedavisi uygulandıktan sonra hastanın başlangıçta 3 aylık aralarla muayene edilmesi gerekir. Bu muayenelerde kornea haritasına bakılarak hastalığı ilerlemesinin durduğundan emin olmak gerekmektedir. İlk 3 kez muayeneden sonra mueyene aralıkları 6 aya çıkarılır ve hastalığın takibi yapılır. 

Cross linking tedavisi sonrasında en sık görülen komplikasyon korneal haze adı verilen korneda bir bulanıklık oluşması durumudur. Kornal haze adı verilen bu durum aslında korneanın yapılan işleme karşı verdiği bir reaksiyondur. Korneal haze genellikle birkaç hfta ya da ay içerisinde kendiliğinden düzelmektedir. Korneal haze yanında korneal striae adı verilen korneada çizgilenmeler, punktat keratit adı verilen korneada noktasal enflamasyon odakları, kornea yüzeyindeki epitel hücre tabakasında defekt ve göz ağrıları ortaya çıkabilmektedir.Ancak bu durumlar çok çok nadirdir ve genellikle ciddi görme sorunlarına nihai olarak yol açmazlar.

2 thoughts on “Keratokonüs ve Cross-Linking”

 1. İyi günler doktor bey 2018 yılında gözlerime keratokonus teşhisi konuldu ve cross link ameliyatı oldum . Göz derecem şu an -8.50 civarı ve bu durum beni artık çok zorluyor . Netgöz tıp merkezinde gittiğim doktorum cross link ameliyatı olduğum için lazer tedavisinin riskli olduğunu kendisinin de daha önce böyle bir ameliyat yapmadığını söyledi. Gözü açınca ne çıkar ben de bilmiyorum dedi.Çok fazla endişelerim var henüz 21 yaşındayım . Lazer ameliyatı olma ihtimalim var mı sizce , yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Fatma Hanım,
   Ben sık sık cross-linking ile birlikte lazer operasyonu yapıyorum. Ama her göz buna uygun değildir. Kesin konuşmak için mutlaka muayene etmek gerekir. Kayseri yakınlarında iseniz muayene edebiliriz. Aşağıdaki videomu izleyin.
   https://youtu.be/97GAhG9Nap8
   Size verilen bilgi için için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bizimle ilgili yorum yazarsanız çok seviniriz. Teşekkür ederim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top