fbpx

Diğer Göz Kapak Sorunları

Bu sayfada göz kapak estetiği ve göz kapak düşüklüğü (pitozis) dışında kalan göz kapak ameliyatı nedenleri arasında olan ektropion (göz kapak dışa dönmesi) ve entropion (göz kapak içe dönmesi) hakkında bilgi verilmektedir. Göz kapak ameliyatı mutlaka konunun uzmanı hekimlerce yapılması gerekmektedir. Özellikle alt göz kapak anatomisi çok hassas dengelere sahiptir ve uzman olmayan ellerde kolaylıkla sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Göz kapak ameliyatı konusunda ülkemizde tecrübeli ve uzman denilebilecek az sayıda göz hastalıkları uzmanı mevcuttur.

Ektropiyon (Göz Kapak Dışa Dönmesi)

Göz Kapak Ameliyatı-Göz Kapak Dışa Dönmesi (ektropion)
Göz kapağının özellikle iç kısımlarında belirgin olan ektropion görülmektedir. En sık göz kapak ameliyatı nedenlerinden bir tanesidir.
Göz Kapağının Dışa Dönmesi
Sağ Gözde Göz Kapağının tamamen dışa dönmesi (ektropion) görülmektedir. Dış ortamla temas eden göz dokularında kızarıklık izlenmektedir.

Ektropiyon göz kapaklarının dışa doğru dönmesini tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Bu durum en sık göz kapak ameliyatı nedenlerinden bir tanesidir. Genellikle alt göz kapağında ortaya çıkmaktadır. Göz kapağında hafif bir dışa dönme şeklinde de olabilir ya da göz kapağı tamamen dışa dönmüş de olabilir. Göz kapağının dışa dönmesi sonucunda göz kapağının göze bakan iç yüzünde bulunan ve konjonktiva adı verilen zar şeklindeki doku dış ortamla temas haline geçer. Bu da konjonktivanın kurumasına, hasar görmesine ve buna bağlı olarak başka sorunların ortaya çıkmasına yol açar. 

Göz kapağının dışa dönmesi sonununda göz kapağı kenarında bulunan ve gözyaşının içerisinden aktığı punktum adı verilen delikten gözyaşının göz yüzeyini terk etmesi bozulur ve sürekli göz yaşarması şikayeti ile karşılaşılır. Sürekli olarak göz kapağı üzerindeki göz yaşını silmek isteyen hastanın elinin dışa dönmüş konjonktiva ile temas etmesi kronik nitelikte başka sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir. 

Ektropiyon Neden Ortaya Çıkar?

Ektropion konjenital (doğumsal) olabilir ya da sonradan da ortaya çıkabilir.  Genç yaşlarda göz kapağı üzerine gelen travmalar sonucunda ortaya çıkan göz kapağındaki nedbe dokusunun göz kapağını dışa doğru çekmesi sonucunda ektropion ortaya çıkabilir. Yaşlı bireylerde ortaya çıkan ektropion ise genellikle göz kapağı dokularının gevşemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bunların dışında ektropion ayrıca yüz felçlerinde, yüz ve göz kapağı yanıklarında, göz kapağı üzerindeki tümörlerde, cilt alerjisi durumlarında ortaya çıkabilmektedir.

Ektropion bireylerde kronik göz yaşarmasına, göz kapağı kenarında kızarıklığa, göz kuruluğuna ve göz kapağında şişliklere neden olmaktadır. 

Ektropion’un önlenmesi konusu nedeni ile ilişkilidir. Ektropion eğer bir cilt alerjisi nedeni ile ortaya çıkmış ise alerji ilaçlarının uygun kullanımı ile ektropionun ortaya çıkması engellenebilmektedir. Ancak travma ya da yaşa bağlı ektropionlarda olduğu gibi çoğu kez ektropionun ortaya çıkması engellenememektedir. Ektropion göz kapak ameliyatının sık nedenlerinden bir tanesidir.

Ektropionun tedavisinde gözyaşı damlaları ve jelleri ile göz kapağının ve gözün nemli kalmasının temini önem arzetmektedir. Ancak ektropionun kesin tedavisi cerrahi tedavidir. Yani göz kağındaki sorunun oprasyon ile ortadan kaldırılmasıdır.

Entropiyon (Göz Kapak İçe Dönmesi) Nedir?

Alt göz kapağında entropion görülmektedir.

Entropiyon alt ya da üst göz kapağının içe doğru dönmesi anlamına gelmektedir. Göz kapağı içe döndüğünde kirpikler gözün saydam tabakası olan korneaya sürtünmeye başlar. Bunu sonucunda gözde batma, yanma, ağrı şikayetleri ortaya çıkar. Durum tedavi edilmezse kalıcı görme kayıplarına neden olabilir. Entropiyon göz kapak ameliyatı nedenlerinden bir tanesi olup cerrahi tedavisinin büyük hassasiyetle yapılması gerekmektedir.

Entropiyon Nedenleri Nelerdir?

Entropiyonun çeşitli nedenleri vardır. 

  1. Senil (Yaşlılık) Entropiyonu: Yaşlandıkça göz kapağı cildindeki kollajen miktarının azalmasına bağlı olarak göz kapağı esnekliği kaybolur, göz kapağının mekanik sağlamlığı azalır ve bu durum göz kapağı kenarının içe dönmesine yol açabilir. En sık entropion nedeni ve göz kapak ameliyatı nedenlerinden bir tanesidir. 
  2. Konjenital Entropion: Bebeklerde doğuştan var olabilen ve nadir görülen bir durumdur. 
  3. Kimyasal Yanıklar veya Ameliyatlar: Kimyasal yanıklar ve ameliyatlar göz kapağında nedbe dokusu oluşturarak göz kapağının içe dönmesine neden olabilir. Bu durum göz kapak ameliyatı nedenlerindendir ancak daha az sıklıkta görülmektedir.
  4. Trahom: Afrika, Asya ve Orta Doğu bölgelerinde bulunan yaygın bir göz hastalığı olan trahomun karakteristik belirtilerden biri de entropiyondur. Hastalığa bakteriler neden olur ve gelişmekte olan ülkelerde körlüğün en yaygın kaynaklarından biridir. 
  5. Herpes Zoster Oftalmikus (Göz Uçuğu): Herpes Zoster Oftalmikus entropiyon da dahil olmak üzere pek çok sorunlara neden olabilen gözün herpes enfeksiyonudur. Herpes enfeksiyonu göz kapaklarını da tutabilmektedir. Ancak göz kapak ameliyatı açısından sık görülen tablolardan biri değildir.
Entropionda Göze Batan Kirpikler
Alt göz kapağında entropion sonucunda kornea ve konjonktivaya batan kirpikler görülmektedir.
Doğumsal Ektropion
Doğumsal Ektropion nadir görülen bir durumdur.

Entropiyon tıbbi bir sorun olmanın yanında aynı zamanda estetik açısından da sorunlu bir görüntü teşkil etmektedir. Göz Kapak Estetiği hakkında daha fazla bilgi alma için lütfen burayı tıklayınız.

Entropiyon Tedavisi

Hafifçe göz kapaklarınızı gözünüzün dışına çekerek ve bantlayarak genellikle kısa vadeli rahatlama elde edebilirsiniz. Bu durum, göz kapağını gözün yüzeyinden çevirmeye neden olan gerilimi yaratır. Çoğu durumda, göz kapak ameliyatı göz kapağı etrafındaki kasları sıkmak için gerekli olacaktır. Cerrahi lokal anestezi kullanılarak doktor ofisinde yapılabilir. Entropiyon cerrahisi esnasında yapılan göz kapak ameliyatı göz kapağını dışa doğru çevirmek için dikişler yerleştirmeyi içerir. Ameliyattan sonra, doktorunuz göz damlaları yazabilir ve gözü korumak için gece gözün kapatılmasını önerebilir. Birkaç gün içinde iyileşme fark etmeniz beklenir. Hasta yaşlandıkça ve göz kapağı dokusu gevşemeye devam ettikçe hastaların yaklaşık yüzde 15’inde tekrarlanan ameliyatlar gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top