Göz Kapak Şişliği (Blefaroşalazis)

Blefaroşalazis ya da göz kapak şişliği göz kapağının zaman zaman alevlenen ve tekrarlayan ödemi ve enflamasyonu (iltihaplanması) ile karakterize bir rahatsızlıktır. Tekrarlayan ataklar sonrasında zamanla göz kapağında gerilme ve atrofi adı verilen dokunun incelmesi durumu ortaya çıkabilir. Göz kapak şişmesi ya da blefaroşalazis rahatsızlığı genellikle genç kadınlarda sık görülmektedir. Yıllar içerisinde tekrarlayan ataklar sonucunda göz kapağın sarkmalar ortaya çıkabilmektedir. Tipik olarak üst göz kapaklarını etkiler, tek taraflı ya da iki taraflı olarak ortaya çıkabilir.

Yıllar içerisinde tekrarlatan blefaroşalazis ya da göz kapak şişliği atakları sonrasında göz kapakları incelir ve göz kapak cildi zayıflar. Bunun sonucunda göz kapaklarında sarkmalar ortaya çıkabilir. Göz kapaklarındaki sarkma miktarları kişinin görme alanınını kapatacak kadar fazla olabilmektedir. Bu sarkmalar ‘Blefaroplasti” adı verilen göz kapak ameliyatı ile alınmaktadır.

Blefaroşalaziste görülen göz kapağı ödemleri ağrısızdır ve günlerce devam edebilir. Göz kapağı şişliği günlerce devam edebilir. Tekrarlayan ataklar sonucunda göz kapağında incelme ortaya çıkar ve göz kapak derisi zayıflar. Hatta bazen göz kapağını kaldırmaya yarayan kas da etkilenebilir ve bu durumda göz kapağı sarkması yanında göz kapağında düşme de (pitozis) ortaya çıkabilir.

Blefaroşalazis (Göz Kapak Şişliği) Neden Ortaya Çıkar?

Blefaroşalazis rahatsızlığının bölgesel bir anjiyoödem olduğu düşünülmektedir. Anjiyoödem ise damarlardan doku arasına nedeni belli olmayan bir şekilde sıvı geçişidir. Çoğu hastada blefaroşalazis idyopatiktir, yani herhangi bir nedeni ortaya konulamaz ve altta yatan neden tam olarak aydınlığa kavuşturulamaz. Ancak bunun yanında az bir hasta grubunda böbrek sorunları, omurga anormallikleri ve bazı doğumsal kalp hastalıkları ile birlikte de görülebilmektedir. 

Blefaroşalazis daha çok gençlerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Blefaroşalazis tedavisinde blefaroplasti adı verilen kapak sarkmasının düzeltilmesi (blefaroplasti) ve varsa göz kapağı düşmesinin düzeltilmesi operasyonları yapılmaktadır. 

Blefaroşalazis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Blefarolaşalazise bağlı ortaya çıkan göz kapak şişliği ataklarını kesin bir şekilde ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi maalesef yoktur. Ancak iltihap dağıtıcı (antienflamatuvar) gz damlaları bazı hastalarda faydalı olabilmektedir. Hasta son 6 ay içinde blefaroşalazise bağlı göz kapak şişliği atağı geçirmemişse bu durumda göz kapağında ortaya çıkan sarkma ve gevşemeler göz kapak estetiği ameliyatları ile giderilebilmektedir. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve göz kapak estetiği konusunda bilgilenmek için lütfen burayı tıklayınız.

Blefaroplasti-Göz Kapak Estetiği-Göz Kapak Ameliyatı
Blefaroplasti-Göz Kapak Estetiği-Göz Kapak Ameliyatı

Göz Kapak Şişiliğinin Tek Sebebi Blefaroşalazis midir?

Tabii ki hayır. Göz kapak şişlikleri bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. En sık nedeni göz kapak enfeksiyonlarıdır. Göz kapak enfeksiyonlarına bağlı ortaya çıkan şişliklerde genellikle gözde batma, yanma, çapaklanma gibi şikayetler de olur. Yine göz kızarıklığı da göz kapak enfeksiyonlarına eşlik edebilmektedir.

Göz kağak şişliğinin bir diğer nedeni ise tiroid orbitopati adı verilen tiroid bezinin fazla çalışması ile ilişkili olan durumdur. Bu durumda doğrudan göz kapak şişliği üzerine yapılacak bir tedavi yoktur. Tiroid bezi tedavisi için uygulanan tedaviler bu durumda genellikle göz kapak şişliği üzerine de etkilidir.

Göz Kapak Şişliği (Blefaroşalazis) hakkında 20 yorum yapıldı.

 1. Slm ,
  Benim bir sorum olucakti,
  Benim gözümle alakalı rahatsizligim vardir, sol tembel göz, ve son bir yıldır göz kapağı arpacık üst bolgesinde bir şişkinlik vardir, o buyudukce gözüm sol terafa baktigini goruyorum aynada. Acaba nasil bir goz hastalıktır bilemiyorum, son 5 yildirda yavas calisan tiroit hastaligi vardir bende ,hergun haptedavisi kulaniyorum.
  Bana nedenini bi nezve dahi olsa anlatirsaniz sevinirim, yada ne yapmami günlük yaşantımda. Şaşa olmaktan korkuyorum,. Vitamin eksikligi ni bilmiyorum.
  Selamlar
  Filiz

  1. Hocam 6 aya yakındır göz hastanelerinde tur atıyorum gözümde ödem şeklinde kist gibi bir şişlik oluştu bu gündüzleri iniyor akşamları şişiyor ama burdaki sertlik geçmiyor ve gözümde kızarıklık var mr çektirdim ödem var denildi kendiliğinden geçer diyerek 6 ay süreç yaşadım tabi bunun yanında damlalar ve kremler kullandım fayda etmedi sizinle iletişime watsaptan gecemedim fotolarımı atıp sizinle iletişime geçmek istyorum ne yönde ilerlerlemem gerektiği hakkında bilgi verrseniz sevinirim ?

   1. Merhaba Yasemin Hanım,
    Blefaroşalazis olma ihtimali yüksek. Zaten yazımı okumuş olabilirsiniz. Maalesef sorunu kökünden kazıyacak bir tedavi yok. Ama eğer blefaroşalazis ise yazdıklarım geçerlidir. Bahsettiğiniz durumda muayene etmeden kesin bir yorum yapmam gerçekten zor.
    Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
    https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

 2. Merhaba göz kapağımda ayda bir defa olmak üzere şişme meydana geliyor acaba neden kaynaklanıyor regli dönemine denk geliyor

  1. Merhaba Ezel Hanım,
   Blefaroşalazis dediğimiz durum olabilir. Aşağıdaki linkteki yazımızı okuyabilirsiniz.
   https://gozdoktor.net/goz-kapak-sisligi-ve-blefarosalazis/

   Aşağıdaki linke tıklayarak hakkımızda yorum yapmanız sizin gibi bizlere sosyal medya ve WhatsApp yolu ile ulaşan takipçilerimize desteğimiz açısından motive edici olacaktır. Çok teşekkür ederim.
   Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan

   https://g.page/r/CdywofHadfRnEAg/review

  2. Bende kronik ürtiker anjiödem var ve rgl dönemlerinde atak geçiriyorum direkt göz kapağınmda ya da gözlerimde şişme oluyor. Göz kapağı da düşme oldu bu son atakta. Umarım geçicidir. Yarın ilk fırsatta göz doktoru a gideceğim. Bunu yazma sebebim farklı belirtilerinizin olup olmadığı ı araştırmanız. Yada tiroidle ilgili de olabiliyor.

 3. Merhaba lutfen yardimci olun hiçbirşekilde nereye hangi doktora gitsem cozum bulunmadı alerjik diyip gönderdiler sol goz kapagim 3 aydan fazla sis gözün kemik olan kisminda yag bezesi yada kitle var nasil yapmam lazim doktora soyledim gözümdür dedi antibiyotik verip gönderdi ve kullanmama rağmen gecmiyor2

 4. Merhaba Dr bey benim iki üst gözümde de sislik var ve rahatsız ediyor tüm gün boyunca alerji mi bilmiyorum

  1. Merhaba,
   Bahsettiğiniz durum blefaroşalazis adı verilen durum olabilir. Bu konu hakkında aşağıdaki linkte mevcut olan yazımızdan ilave bilgi alabilirsiniz. https://gozdoktor.net/goz-kapak-sisligi-ve-blefarosalazis/

   Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

 5. Hocam merhaba,
  Benim sol gözüm yıllar önce şişti ve tamamen günlerce kapalı kaldı. Şişlik geçtikten sonra kapak düşmesi olmadı ama kapak cildi inceldi. Bu yüzden de sağ gözden farklı ve kötü gözüküyor. Bunun bir tedavisi var mı acaba?
  İyi akşamlar,

 6. darbe sonucu ödem oluştu emerim temiz cikti 10gündür gözum acilmiyor yari aciliyor doktor zamanla gecer dedi yada böyle kalma ihtimali var dedi ödemi nasil cabuk atarim lütfen yardamci olun psikolojikim bitmiş dürümde kapali kalir siye korkuyorum

 7. Hocam 6 aya yakındır göz hastanelerinde tur atıyorum gözümde ödem şeklinde kist gibi bir şişlik oluştu bu gündüzleri iniyor akşamları şişiyor ama burdaki sertlik geçmiyor ve gözümde kızarıklık var mr çektirdim ödem var denildi kendiliğinden geçer diyerek 6 ay süreç yaşadım tabi bunun yanında damlalar ve kremler kullandım fayda etmedi sizinle iletişime watsaptan gecemedim fotolarımı atıp sizinle iletişime geçmek istyorum ne yönde ilerlerlemem gerektiği hakkında bilgi verrseniz sevinirim ?

  1. Merhaba Yasemin Hanım,
   Blefaroşalazis olma ihtimali yüksek. Zaten yazımı okumuş olabilirsiniz. Maalesef sorunu kökünden kazıyacak bir tedavi yok. Ama eğer blefaroşalazis ise yazdıklarım geçerlidir. Bahsettiğiniz durumda muayene etmeden kesin bir yorum yapmam gerçekten zor.
   Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

 8. Göksel Oktay

  Sayın hocam Apne cihazımda silikon maske kullanıyorum göz kapağı ve alt torba çok şişiyor akşama doğru hafifliyor bir türlü sebep bulunamadı tiroit ve diğer tahlillerin normal bir ay cerebros alerji ilacı kullandım farketmedi ne dersiniz?tesekkurler

 9. Merhaba Ben goz estetik yaptim cunki gozum asya tipidi ve amaliyet sonresi istedigim sonuc alamadim 15 gun gecti ve hala Sisli odemlerim var bu normalmi? Ve bu odemler ne zaman ve nasil gidicek

 10. Merhaba hocam benimde iki gözüm şişti sonra indi ama soldaki göz kapağımın şişligi inmedi göz kapagım düşük duruyor o yüzden kullandıgım ilaç mı yapıyor roactunne kullanıyorum hafif bir şişlik kaldı sadece göz doktoruna gittim o gün gözüm şiş olmadıgı için doktor herhnangi birşey vermedi napmam gerek

 11. Merhaba hocam ben kornea’da herpex simpleks enfeksiyonu geçirdim enfeksiyon geçti çok şükür izde kalmadı ama sol göz kapağı sişligim 1 ay geçmesine rağmen geçmedi o yüzden gözüm diğer göze göre küçük duruyor ne yapmak gerekir

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.