fbpx

Göz Kapak Şişliği (Blefaroşalazis)

Blefaroşalazis ya da göz kapak şişliği göz kapağının zaman zaman alevlenen ve tekrarlayan ödemi ve enflamasyonu (iltihaplanması) ile karakterize bir rahatsızlıktır. Tekrarlayan ataklar sonrasında zamanla göz kapağında gerilme ve atrofi adı verilen dokunun incelmesi durumu ortaya çıkabilir. Göz kapak şişmesi ya da blefaroşalazis rahatsızlığı genellikle genç kadınlarda sık görülmektedir. Yıllar içerisinde tekrarlayan ataklar sonucunda göz kapağın sarkmalar ortaya çıkabilmektedir. Tipik olarak üst göz kapaklarını etkiler, tek taraflı ya da iki taraflı olarak ortaya çıkabilir.

Blefaroşalaziste görülen göz kapağı ödemleri ağrısızdır ve günlerce devam edebilir. Göz kapağı şişliği günlerce devam edebilir. Tekrarlayan ataklar sonucunda göz kapağında incelme ortaya çıkar ve göz kapak derisi zayıflar. Hatta bazen göz kapağını kaldırmaya yarayan kas da etkilenebilir ve bu durumda göz kapağı sarkması yanında göz kapağında düşme de (pitozis) ortaya çıkabilir.

Göz Kapak Şişliği
Yıllar içerisinde tekrarlatan blefaroşalazis ya da göz kapak şişliği atakları sonrasında göz kapakları incelir ve göz kapak cildi zayıflar. Bunun sonucunda göz kapaklarında sarkmalar ortaya çıkabilir. Göz kapaklarındaki sarkma miktarları kişinin görme alanınını kapatacak kadar fazla olabilmektedir. Bu sarkmalar 'Blefaroplasti'' adı verilen göz kapak ameliyatı ile alınmaktadır.
Göz Kapak Şişliği (blefaroşalazis)
Blefaroşalazis (göz kapak şişliği) göz kapaklarında ödem ve bazen ağrı ortaya çıkmasıdır. Genellikle genç kadınlarda orta çıkmaktadır. Sebebi bilinmeyen bir nedenle göz kapaklarında ortaya çıkan ve fakat şiddetli olmayan bir iltihabi reaksiyondur.

Blefaroşalazis (Göz Kapak Şişliği) Neden Ortaya Çıkar?

Blefaroşalazis rahatsızlığının bölgesel bir anjiyoödem olduğu düşünülmektedir. Anjiyoödem ise damarlardan doku arasına nedeni belli olmayan bir şekilde sıvı geçişidir. Çoğu hastada blefaroşalazis idyopatiktir, yani herhangi bir nedeni ortaya konulamaz ve altta yatan neden tam olarak aydınlığa kavuşturulamaz. Ancak bunun yanında az bir hasta grubunda böbrek sorunları, omurga anormallikleri ve bazı doğumsal kalp hastalıkları ile birlikte de görülebilmektedir. 

Blefaroşalazis daha çok gençlerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Blefaroşalazis tedavisinde blefaroplasti adı verilen kapak sarkmasının düzeltilmesi (blefaroplasti) ve varsa göz kapağı düşmesinin düzeltilmesi operasyonları yapılmaktadır. 

Blefaroşalazis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Blefarolaşalazise bağlı ortaya çıkan göz kapak şişliği ataklarını kesin bir şekilde ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi maalesef yoktur. Ancak iltihap dağıtıcı (antienflamatuvar) gz damlaları bazı hastalarda faydalı olabilmektedir. Hasta son 6 ay içinde blefaroşalazise bağlı göz kapak şişliği atağı geçirmemişse bu durumda göz kapağında ortaya çıkan sarkma ve gevşemeler göz kapak estetiği ameliyatları ile giderilebilmektedir. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve göz kapak estetiği konusunda bilgilenmek için lütfen burayı tıklayınız.

Göz Kapak Şişiliğinin Tek Sebebi blefaroşalazis midir?

Tabii ki hayır. Göz kapak şişlikleri bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. En sık nedeni göz kapak enfeksiyonlarıdır. Göz kapak enfeksiyonlarına bağlı ortaya çıkan şişliklerde genellikle gözde batma, yanma, çapaklanma gibi şikayetler de olur. Yine göz kızarıklığı da göz kapak enfeksiyonlarına eşlik edebilmektedir.

Göz kağak şişliğinin bir diğer nedeni ise tiroid orbitopati adı verilen tiroid bezinin fazla çalışması ile ilişkili olan durumdur. Bu durumda doğrudan göz kapak şişliği üzerine yapılacak bir tedavi yoktur. Tiroid bezi tedavisi için uygulanan tedaviler bu durumda genellikle göz kapak şişliği üzerine de etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top
Kayseri Göz Doktoru, Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan
Bültenime Abone Olun