fbpx

Akıllı Lensler

‘Akıllı Lens’ ya da diğer adıyla  ‘multifokal mercek’ ışığı birden fazla noktaya odaklayabilen çok odaklı mercekleri tanımlamak için kullanılan terimlerdir. Akıllı lens kullanımının amacı kişiyi hem uzak hem de yakın gözlük ihtiyacından kurtarmaktır. Akıllı lenslerin genel olarak iki kullanım alanı mevcuttur. Bunlardan birincisi katarakt ameliyatı, ikincisi ise göz numaraları excimer lazer ile ortadan kaldırılması teknik olarak mümkün olmayan hastalardır. Akıllı lens tanımlaması bir tıbbi tanım değildir. Tıbbi ifadesi ‘multifokal göz içi lens’tir.

Tek Odaklı Mercek
Akıllı Lens
Akıllı Mercek (Çok Odaklı Mercek)

Tek odaklı standart lensler kendisine gelen ışığı tek bir nokta üzerine odaklarlar. Çok odaklı lens ya da diğer adıyla akıllı lens ise üzerinde bulunan ve farklı kırma gücüne sahip olan bölgeler sayesinde ışığı hem uzak hem de yakın noktaya odaklama yeteneğine sahiptir. Aşağıda tek odaklı ve çok odaklı akıllı lensler görülmektedir. Akıllı lens üzerinde bulunan dairesel bölgeler ışığı farklı kırma gücüne sahip olan bölgelerdir. Standart lenslerde bu şekilde bir görünüm yoktur. 

Akıllı Lens Ne Zaman Kullanılır?

Akıllı lens günümüzde iki farklı durumda kullanılmaktadır. 

  • Katarakt ameliyatında bilindiği gibi gözün içinde bulunan ve saydamlığını kaybetmiş olan doğal lens göz dışına alınır ve yerine saydam yapay göz içi lensi takılır. Hastanın gözüne tek odaklı standart lens takıldığında hasta aynı anda tek gözüyle hem uzağı hem de okuma mesafesini net göremez. Bu nedenle merceğin gücü hastanın uzağı net görmesini sağlayacak derecede seçilmişse bu durumda hasta yakını gözlük kullanmadan net olarak göremeyecektir. Hasta eğer hem yakını hem de uzağı net olarak görmek istiyorsa bu durumda akıllı lens tercih edilmelidir.
  • Bir diğer akıllı lens kullanım alanı ise göz numarası çok yüksek olan hastalarda yapılan lens değişimi uygulamasıdır. Bu durumda katarakt hastalarında uygulanan yöntemin aynısı geçerli olacaktır. Örneğin bir hastanın gözük numarası -12 dpt ise bu hastanın göz numarasını excimer lazer ile  sıfırlamak genellikle mümkün olmayacaktır. Bu gibi durumlarda da akıllı lens kullanımı oldukça yardımcı olacaktır.

Akıllı Lens Kimler İçin Uygundur?

Akıllı Lenslerin kullanımı için kişinin göz sağlığının iyi olması gerekmektedir. Özellikle kataraktı ilerlemiş olan hastalar ile yüksek numaralı miyopisi ya da yüksek derecede hipermetropisi olan hastalar akıllı mercek kullanılması sonucunda mutlu olmaktadırlar.

Akıllı Lens
Akıllı Mercek (Multifokal Mercek)

Akıllı Mercekler Kimler için Uygun Değildir?

İleri derecede göz kuruluğu olan, ileri derecede göz tansiyonu, sarı-nokta hastalığı ya da ciddi retina hastalığı olan kişiler akıllı lens açısından uygun adaylar değildirler. Ancak bu durumun göz hekiminiz tarafından kararlaştırılması önemlidir. 

Burada önemli bir noktadan bahsetmek gerekmektedir. Bazı hastalarımız uzak göz numaraları sıfır derecede olmasına rağmen sadece yakını göremedikleri için akıllı lens taktırmak istemektedirler. Yakın görme bozukluğu (presbiyopi) 44-45 yaş sonrasında kendini gösteren fizyolojik bir süreçtir, yani tıbben doğal yaşlanma sürecinde ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde miyopi ya da hipermetropi olmayan hastalara sadece yakın görme bozukluğunu gidermek amacıyla akıllı lens takıldığında bu hastalar yakını da görmekte ve fakat bazen mutsuz olabilmektedirler. Ancak akıllı mercek taktırmak için başvuran hastalarımızın çoğunda ileri derece miyopi ve hipermetropi de bulunduğundan akıllı mercek operasyonlarından hasta memnuniyeti oldukça yüksektir.

Akıllı Mercekler Mükemmel Midir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki hiçbir mercek mükemmel değildir ve mercek yapıları ve kırıcılıkları açısından mükemmeli üretme çalışmaları ilgili firmalar tarafından üzerinde çalışılan bir durumdur.

Akıllı Mercek göze gelen ışığı uzak-orta ve yakın mesafeye dağıtarak retina üzerine odaklar. Bu durum kişinin uzağı ve yakını aynı anda görmesini sağlamaktadır. Ancak ışık uzak ve yakın arasında dağıtıldığı için görüntü parlaklığında bazen azalma hissedilmektedir. Bu durum her kişi tarafından hissedilen bir durum değildir. Bu nedenle akıllı mercek herkese uygun bir tedavi değildir. Ancak göz doktorunuz muayene ile göz yapınızın akıllı mercek açısından uygun olup olmadığına karar verebilir.

İster katarakt ameliyatı sonrasında isterse göz kusurlarının düzeltilmesi amacı ile olsun mercek takılan hastalarda ışıkların etrafında renkli hale ve ışık yansımaları görmek birçok hastada ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu özellikle ameliyattan sonra kısa sürede ortaya çıkan ve genellikle altıncı aya kadar birçok kişide kaybolan bir durumdur. Renkli hale ve ışık yansımaları birçok kişide ciddi bir soruna neden olmadan atlatılabilmektedir.

Akıllı Lens için Uygun Aday Mısınız?

Eğer göz numaranız sıfır ise yani uzak gözlük ihtiyacınız yoksa, akıllı lens için uygun aday olup olmadığınızla ilgili en önemli konu bilgisayar kullanma ve okuma gibi işlerinizi gözlüksüz yapabilme konforunuz için uzak görme netliğinden az da olsa tavizde bulunabilme kararınızdır.  

Eğer böyle bir kabulunuz yoksa ve mesleğiniz her zaman ve özellikle geceleri mükemmel bir görme seviyesine sahip olmanızı zorunlu tutan pilot ya da uzun yol şoforü iseniz bu durumda muhtemelen akıllı mercek için iyi bir aday olmayabilirsiniz. Böyle bir durumda  ameliyat sonrasında yakın gözlüğü kullanmanız gerekecek olsa dahi tek odaklı lens (monofokal lens) sizin için daha uygun olacaktır.

Katarakt dışında görmenizi etkileyen sarı nokta hastalığı, göz tansiyonu gibi başka bir hastalığınız varsa monofokal lens kullanmak sizin için daha uygun olacaktır. 

Akıllı lens ameliyatı nedeniyle göz muayenesi olduğunuzda doktorunuz bahsettiğim tüm bu konularda ayrıntılı bir değerlendirme yapacaktır.

Akıllı Mercekler ve Bir Hastamız

Akıllı Mercekler yüksek göz numarasına sahip uygun hastalarda kullanıldığında yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Fotoğraftaki hastamızın yaklaşık 10 derece hipermetrop astigmatizması var idi. Özellikle yakın çalışmalarında ileri derecede gözde ağrı ve huzursuzluk şikayetleri var idi. Akıllı Mercekler ile şimdi çok mutlu.

Akıllı merceklerin gözlük kullanan her kişide kullanımı uygun değildir. Göz yapısının ve başka faktörlerin bir arada değerlendirilmesi sonucunda hasta-hekim işbirliği ile yapılmasına karar verilmesi gereken bir durumdur. (Fotoğraf kullanımı için izin alınmıştır)

Çok Odaklı Mercek ile Hayata Merhaba Diyen Hastamız
Akıllı Mercekler ile Hayata Tekrar Merhaba Diyen Hastamız...

0 thoughts on “Akıllı Lensler”

  1. Geri bildirim: Excimer Lazer mi, Mercek mi? | Doç. Dr. Fatih Ç. Gündoğan | Gündoğan Göz

  2. Geri bildirim: Kayseri Göz Hastanesi | Doç. Dr. Fatih Ç. Gündoğan %

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top