Göz Kanaması

Göz kanaması ifadesi gözde çok önemli olmayan kanamalardan görmeyi tehdit eden kanamalara kadar geniş bir spektrumu kapsamaktadır. Göz kanaması birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca gözün hem yüzeyel kısmında hem de gözün iç kısımlarında kanamalar ortaya çıkabilmektedir.

Göz Kanaması Hakkında Bazı Gerçekler

  • Çoğu göz kanaması zararsızdır ve gözün dış kısımlarında ortaya çıkar. Gözün dış kısımlarındaki küçük damarların çatlaması sonucu ortaya çıkar.
  • Göz kanamalarının nedeni çoğu kere tam olarak ortaya konulamaz.
  • Gözün iç kısmında, ön tarafta ortaya çıkan kanamalara hifema adı verilir. Hifema genellikle önemli bir sorundan kaynaklanır.
  • Gözün iç kısmında ve daha arkadaki kanamalar da ciddidir ve genellikle şeker hastalığına ya da hipertansiyona gibi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkar.
Göz İçi Kanamalar

Göz Kanaması Tipleri

Göz Kanamaları ortaya çıktığı bölgeye göre 3 başlık altında incelenebilir.

1. Subkonjunktival Kanama

Konjunktiva gözün en yüzeyel dokusudur ve saydamdır. Konjunktivada çok ince damarlar bulunmaktadır. Konjunktivada ortaya çıkan kan konjunktiva ile daha alttaki göz katmanları arasında hapsolur ve dışarıdan açıkça görülür. Subkonjunktival kanamanın büyüklüğü çok değişkendir.

Subkonjunktival kanama gözde ağrıya neden olmaz. Kişinin görmesini azaltmaz. Gözde bir dolgunluk hissine neden olabilir.

Subkonjunktival kanama genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmadan yavaşça kendiliğinden emilerek kaybolur.

Göz Kanamsı

2. Hifema

Hifema gözün iç kısmında olan kanamalardır. Göz kanaması içinde önemi olan kanamalardandır. Hifema durumunda kanama genellikle göze rengini veren tabaka olan iristen olmaktadır. Hifemada kan gözün en önündeki kısım olan kornea ile göz bebeği ve iris arasındadır.

Hifema, göze gelen darbelerden, üveit adı verilen göz içi iltihabi durumlarında ve şeker hastalığına bağlı göz sorunlarında ortaya çıkabilmektedir. Hifemada kanama miktarı çok değişken olabilir. Çok az bir kanama olabilir ya da dışarıdan fark edilebilecek kadar fazla miktarda kanama olabilir. Hifema durumlarında kişinin görme seviyesi genellikle azalmıştır.

3. Gözün Arka Kısmındaki Göz Kanaması

Gözün arka kısımlarında olan kanamalar genellikle şeker hastalarında ya da hipertansiyonu olan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Bu tip göz kanaması dışarıdan fark edilemez. Ancak kişinin görme seviyesi çok büyük ihtimalle azalmıştır.

Gözün arka kısmında olan kanamalar, göz boşluğu içine ya da retina bölgesinde ortaya çıkabilmektedir. Göz boşluğu içine olan kanamalara intravitreal kanama adı verilir. Retinada olan kanamalar, retina dokusu içine ve retina dokusu altına olabilmektedir.

Göz Kanaması Tedavisi

Göz Kanaması Tedavisi kanamasının yeri ve nedeni ile yakından ilişkilidir.

Subkonjunktival kanamalar genellikle bir tedaviye ihtiyaç duymaz. Kendiliğinden kanama yavaş yavaş emilir ve tamamen ortadan kalkar.

Hifemada ise kanama miktarı ve hifemanın nedeni önemlidir. Bazen hifemanın kendisi göz tansiyonunun yükselmesine ve korneada boyanmaya neden olur. Bu durumlar mevcut olduğunda gereken tedavi yapılmaktadır.

Gözün arka kısmında olan kanamalar ise bazen ameliyat gerektirmektedir.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.