Plexr Plazma Terapi

Ameliyatsız Göz Kapak Düşüklüğü Tedavisi diye bilinen plexr yöntemi tıbbi yöntem genel anlamda bir plazma terapi işlemidir. Bu işlem vücudun hemen her bölgesinde cilt sıkılaşması amacıyla kullanılabilmektedir. Ancak en sok olarak yüz ve göz çevresi ciltte ortaya çıkan gevşekliklerin ortadan kaldırılması ve göz çevresinde meydana gelen cilt fazlalılığının ortadan kaldırılmasıdır.

Göz Çevresinde Cilt Neden Gevşer?

Yaşla birlikte hem genetik faktörlerin etkisiyle hem de sigara, hava kirliliği gibi çevresel faktörlere bağlı olarak özellikle üst ve alt göz kapağı ile göz çevresinde ciltte incelme, gevşeme ve sarkmalar ortaya çıkmaktadır. Üst göz kapağında ortaya çıkan cilt fazlalığı, yukarıdan göz üzerine doğru sarkmakta ve hem estetiksel anlamada istenmeyen bir görüntü oluşturmakta hem de ilerlemiş kişilerde görme alanını da kapatmaktadır. Bu duruma tıbbi anlamda blefaroşalazis adı verilir.

Plexr Tedavisi

Bu yöntemde kullanılan cihazın adı plexr olup uygulanan yöntem plazma terapi başlığı altında incelenir. Plazma terapide cihazın ucuna gelen enerji havadaki su buharı ve azot ile tepkimeye girerek plazma enerjisi ortaya çıkarır. Plazma enerjisi ciltteki fazla deriyi sublime eder, yani katı halden doğrudan gaz haline dönüştürerek buharlaştırır. Ortadan kalkan cilt sıkılaşmaya neden olur ve ciltteki sarkma ortadan kalkar. 

Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Plexr Tedavisi uygulama yapılacak alanın genişliği ile ilgilidir. Çok küçük lezyonlarda 5 dakika olabildiği gibi 30 dakikaya kadar da sürebilmektedir. Her iki üst göz kapağı düşünüldüğünde ortalama süre 20 dakika kadardır. 

Hangi Lezyonlara Plexr Tedavisi Uygulanır?

Plazma terapi aşağıdaki alanlarda kullanılmaktadır.

 • Blefaroplasti (Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği)
 • Göz Altı ve Göz Çevresi Sıkılaştırma
 • Dudak Üstü Çizgiler
 • Yüz ve Vücut Sıkılaştırma
 • Leke Tedavisi
 • Karın Bölgesi Sıkılaştırma
 • Akne Tedavisi(aktif)
 • Fibrom, Ben, Siğil, Keloid, Ksantelazma, Discheratoma Tedavisi
 • Her Renkte Dövmenin Çıkarılması
 • Akne ve Diğer Nedenlerden Kaynaklanan Skarların Düzeltilmesi
 • Dilate Periumbilikal Çizgilerin Tedavisi
 • Stria (çatlak) Tedavisi

Plexr tedavisi göz kapağındaki gevşeklik ve cilt fazlalığı çok fazla olduğunda genellikle yetersiz kalmaktadır. Bu durumlarda göz kapağı ameliyatı gerekebilmektedir. Daha spesifik olarak ise birçok durumda blefaroplasti ameliyatı gerekmektedir.

Plexr Tedavisi Sonrasında Bakım Nasıl Olmalıdır?

Plexr tedavisi sonrasında cilt ultraviyole ışınlarına duyarlı hale geldiğinden işlem yapılan bölgenin 1 hafta süresince ultraviyole korumalı bir fondöten ile kapatılması uygun olacaktır. Bu süre içinde işlem yapılan bölgedeki cilt kabuklanacaktır. Kabuklanan cildin kendiliğinden düşmesini beklemek gerekmektedir. Plexr tedavisi sonrasında ciltte sıkılaşma hemen izlenmeye başlar ama etkisi 1 hafta sonra daha belirgin olarak görülebilir. 

Etki Süresi Ne Kadardır?

Plexr tedavisinin etkisi genellikle 5-6 yıl kadar sürmektedir. 

Tedavide Kaç Seans Gerekir?

Ameliyatsız göz kapak düşüklüğü tedavisinde ciltteki sarkma durumuna göre 1seans yeterli olabilirken bazı kişilerde 2-3 seans gerekebilmektedir.

Plexr Ücreti

Plexr tedavisinin kesin bir ücretinden bahsetmek mümkün değildir. Çok küçük lezyonlara ve daha büyük lezyonlara uygulama yapıldığında fiyatı değişmektedir. Ancak 15/12/2019 tarihi itibariyle göz çevresi için ücret 1300-1600 TRY arasında değişmektedir.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.