SSR Göz Hastalığı

Santral seröz retinopati (SSR Göz Hastalığı) özellikle gençlerde (20-45 yaş) ortaya çıkan ve gözün arka kısmında bulunan retinanın merkezindeki sarı noktada sıvı birikimi sonucunda görme azalmasına neden olan bir hastalıktır. SSR Göz Hastalığı görme azalması ile birlikte nesnelerin eğik, çapraşık ve yamuk görünmesine neden olur.

Santral seröz retinopati (SSR) genellikle kendiliğinden birkaç ayda iyileşir. Ancak bazı hastalarda kronikleşme ve kalıcı görme kaybı ile sonuçlanması ihtimali de vardır.

SSR Göz Hastalığının Nedeni Nedir?

Santral seröz retinopatinin bilinen kesin bir nedeni yoktur. Ama bu sorun bazı risk gruplarında daha sık ortaya çıkmaktadır. SSR göz hastalığının sık görüldüğü kişiler şu şekilde sıralanabilir.

  • A Tipi Kişilik Yapısı. Bu kişiler genellikle stresli bir yapıya sahiptirler ve psikolojik olarak kolayca rahatlamazlar.
  • Kortizol içeren ilaç kullananlar
  • Gebeler
  • Cushing sendromu olan hastalar (kortizolün vücutta fazla salgılanmasına neden olan bir sendromdur)

Stres altında iken vücutta böbrek üstü bezinden kortizol salgılanır. Normalde bazal bir seviyede kortizol vücudun ihtiyacıdır. Ancak yüksek miktarlardaki kortizol bağışıklık sisteminin baskılanmasına ve kan damarlarında kırılganlık ve geçirgenlik artışına neden olur.

Kortizol SSR göz hastalığı ile ilgili olmasına rağmen hastalığın tüm mekanizmasını ve tüm hastalardaki sorunu açıklamaya yetmemektedir.

SSR Göz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

SSR Göz hastalığının en sık görülen belirtileri bulanık görme, eğri ve çapraşık görme ve bakılan objelerde merkezi alanda görülemeyen bir alan bulunmasıdır. Ayrıca nesneleri normalden küçük görme de sık görülen belirtilerdendir.

SSR Göz Hastalığının Doğal Seyri

SSR göz hastalığının doğal seyrini 3 başlık altında inceleyebiliriz.

  • Çoğu hastada 4-6 ay içinde kendiliğinden iyileşme olur.
  • Bir kısım hastada 12 aya kadar devam eder ve tedavi gerektirir.
  • Az bir grup hastada ise 12 aydan daha uzun sürer ve kronikleşir. Bu durumda retina katmanlarında hasar ortaya çıkarak kalıcı görme kaybı yaşanabilir.

SSR Göz Hastalığı Tedavisi

Santral seröz retinopati genellikle kendiliğinden iyileşmektedir.

Kendiliğinden iyileşmeyen ve kronikleşme gösteren durumlarda fotodinamik tedavi ya da termal lazer adı verilen lazer tedavisi gerekmektedir.

Retina hastalıkları konusunda daha ayrıntılı bilgiye retina kategori sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.