Alcon Vivity Lens

Alcon Vivity Lens, son dönemde Amerikan kökenli Alcon firması tarafından üretilmiş bir göz içi mercektir. Bu mercek katarakt ameliyatlarında ve yüksek göz derecelerini ortadan kaldırmak amacıyla yapılan mercek değişimi ameliyatlarında kullanılmaktadır. Ameliyatlarda kullanılan bu lensler göz içerisine yerleştirilirler ve tekrar hasta tarafından çıkarılıp takılmaları gerekmez. 

Alcon Vivity Lens

Alcon Vivity Lens Özellikleri

Alcon Vivity Lens standart bir akıllı lens değildir. Akıllı lenslerin üzerlerinde iç içe yerleştirilmiş farklı kırma güçlerine sahip halkalar bulunmaktadır. Alcon vivity lens bu anlamda akıllı lens değildir ve fakat tam olarak standart bir lens de değildir. Bu lensin üzerinde bulunan merkezi kısımdaki alan kişiye artırılmış bir derinlik algısı kazandırarak uzak ve orta mesafede (kol mesafesi) çok iyi bir görme seviyesi sağlar. Yakın mesafede ise yararlı bir görme seviyesi temin eder. 

Alcon Vivity Lens, EDOF lens adı verilen (extended depth of vision) artırılmış derinlik algısı sağlayan bir lenstir. Standart lensler tek odaklıdır ve uzağa odaklandıklarında kişinin uzağı net görmesini sağlarlar. EDOF lensler ise uzak yanında iyi bir orta mesafe görüşü de sağlarlar. Ancak EDOF lenslerin yanın görme performansları orta-uzak mesafe kadar iyi değildir. Peki nu nedenle hep akıllı lens mi tercih etmeliyiz?

Akıllı Lenslerin Dezavantajları ve Alcon Vivity Lens

Akıllı lensler de sorunsuz değildir. Akıllı lenslerde halo ve glare adı verilen ışık sorunları sık görülmektedir. Bu sorunlar EDOF lenslerde daha nadir görülür ve hastayı akıllı lenslerde olduğu derecede rahatsız etmezler. Johnson & Johnson Vision firmasının üretmiş olduğu Eyhance mercek te bir EDOF lenstir.

Sizin Gözünüz İçin En Uygun Lens Hangisi?

Katarakt ameliyatlarında ya da yüksek göz içi numaralarınızdan kurtulmak amacıyla mercek ameliyatı olacaksanız, etik prensiplere sıkı sıkıya bağlı bir göz doktorunun size tavsiyelerine kalan vermeniz gerektiğini düşünüyorum. Bazen hastalarımız reklamlardan kaynaklanan yanlış düşüncelerle ‘ben akıllı mercek ameliyatı olmak istiyorum’ şeklinde başvurmaktadırlar. Ancak yaşları, göz muayenesi, göz dereceleri ve beklentileri anlamında istekleri yerinde olmayabilir ya da başka tip mercek seçimi ile daha mutlu olabilirler. Bu konuda doktorunuzun tavsiyelerine uyulması gerektiğini düşünüyorum.  

Alcon Vivity Lens hakkında 1 yorum yapıldı.

  1. teşekkür.Çok yararlı bir bilgi oldu.sakınmadan paylaştığınız için tekrar teşekkürler.

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.