Eyhance Mercek

Eyhance Mercek Nedir?

Eyhance Mercek, Amerikan Johnson & Johnson firmasının üretmiş olduğu uzak ve orta mesafe görüşü sağlayan göz içi mercektir. Eyhance mercek, EDOF lensler diye bilinen lens ailesine aittir. EDOF (Enhanced Depth of Vision), Türkçe’de artırılmış derinlikli görme anlamına gelmektedir.

Standart lensler diye bilinen lensler tek odaklıdırlar. Yani kendi üzerlerine gelen ışığı bir noktada odaklarlar ve en iyi görüntü kalitesi lensin odak noktasında oluşur. Odak noktasının ilerisinde ve gerisinde bulanık görme artar. Standart lens yerleştirilen kişiler gözler uzağa odaklandığında uzağı net görürler ve fakat orta ve özellikle yakın mesafede bulanık görürler ve okuma gözlüğü ihtiyacı duyarlar. Aynı zamanda 40 cm-80 cm aralığı olarak belirteceğimiz orta mesafede de yeteri kadar netlik standart lenslerle yeteri kadar sağlanamaz.

Eyhance Mercek Kimler İçin Uygundur?

Eyhance mercek katarakt ameliyatı ve yüksek göz derecelerinden kurtulmak isteyen her hasta için uygun olan merceklerdir. Akıllı lens diye bilinen lensler hem uzağı hem de yakını görmek amacıyla kullanılan lenslerdir. Ancak akıllı lenslerin iki temel dezavantajı vardır. Birincisi ışık yansımaları, parlamaları gibi optiksel sorunlardır. İkincisi ise uzak görmede hafif bulanıklık ortaya çıkmasıdır. Bu iki dezavantaj her hastada ortaya çıkmamaktadır ve şiddeti de hastadan hastaya değişmektedir.

İşte EDOF lens diye bilinen ve Eyhance’ mercek’in de içinde bulunduğu lens ailesi akıllı lenslerdeki bu sorunları minimuma indirerek uzak ve orta mesafede kaliteli bir görme sağlamaktadır. Bu anlamda Eyhance mercek tarafımızca sık olarak kullanılmaktadır.

Eyhance Mercek ve Monovizyon

Monovizyon yönteminde hastanın dominant gözü (genellikle sağ göz) uzağı net görecek şekilde ayarlanır. Dominant olmayan göz ise hafifçe yakını net görecek şekilde ayarlanmaktadır. Bu şekilde ameliyat sonrasında hasta her iki gözü açık olarak hem uzağı hem de yakını net olarak görebilir hale gelmektedir. Bu yöntemi Eyhance mercek kullandığımız bir çok hastada başarı ile uyguladık. Monovizyon yöntemi ile hasta memnuniyeti oldukça yüksektir.

Göz içi mercekler konusundaki diğer yazılarımıza burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.