Trifokal Lens Nedir?

Trifokal lens 3-odaklı lens anlamına gelmektedir. Trifokal lensler kişinin uzağı, orta mesafe ve yakını gözlük yardımı olmaksızın görmesi amacıyla göç içine ameliyatla yerleştirilen lenslerdir. Trifokal lenslere akıllı lens adı da verilmektedir.

Akıllı Lens-Akıllı Mercek-Multifokal Lens-Trifokal Lens
Akıllı Lens-Akıllı Mercek-Multifokal Lens-Trifokal Lens

Trifokal Lens Fiyatları

Trifokal lens fiyatları bizlere en sık sorulan sorulardan biridir. Trifokal lens fiyatı sorulurken amaç ameliyatın toplam fiyatıdır. Çünkü doktorlar medikal firmaları gibi trifokal lens pazarlamazlar. Trifokal lens ameliyatları önemli ameliyatlardır. Dolayısıyla hastalarımızın doğrudan fiyata odaklanmalarının uygun olmadığını düşünüyoruz. Bununla birlikte bu ameliyatların fiyatları üzerinde doktor, hastane ve kullanılan lens ile diğer maliyetlerin etkisi olduğundan dolayı somut bir rakamdan bahsetmek mümkün olmamakla birlikte uygun da değildir. Doğrudan fiyata odaklanmak sağlık hizmetini metalaştırmak anlamına gelmektedir. Hastalarımız bizle temasa geçerek bilgi alabilirler. 

Trifokal Lens Kimlere Takılır?

Trifokal lenslerin iki temel kullanım alanı vardır. Bir tanesi katarakt ameliyatları sonrasında, diğer ise 40-45 yaşlarının üzerinde olan kişilerde hem uzak hem de yakın görme sorununun ortadan kaldırılmasıdır. Genç miyop olan hastalarda akıllı lensler yerine öncelikle fakik göz içi lens ameliyatının daha uygun olacağını düşünüyoruz. 

Trifokal Lenslerle Hem Uzak Hem de Yakını Nasıl Net Görebiliyoruz?

Trifokal lenslerin üzerinde halkalar vardır. Bu halkaların ışık kırma güçleri birbirinden farklıdır. Halkaların bir kısmın ışığı uzağa, bir kısmı orta mesafeye, bir kısmı ise yakın mesafeye odaklar. Yani trifokal lens gelen ışığı parçalara ayırarak uzak-orta-yakın mesafeleri görebilmeyi sağlar. Bu nedenle kişi bazen uzak görme kalitesinde azalma hissedebilmektedirler. Ancak bu durum her hastada görülmez. Görüldüğü zaman da genellikle çok fazla sorun olarak algılanmaz. 

Trifokal lens takılmadan önce kişide katarakt varsa ya da ameliyat öncesinde hipermetrop ise ameliyat sonrasında hastalar genellikle uzak görmede bir sorun k belirtmezler. Ama ameliyat öncesinde kataraktı olmayan ve göz dereceleri sıfır olup gözlük kullanmayan kişilerde bu durum daha belirgin olarak bazen algılanabilmektedir.

Trifokal Lensler Her isteyen Gönüllüye Takılabilir mi?

Trifokal lenslerin günümüzde gereğinden fazla kullanıldığını düşünüyorum. Özellikle akıllı lens tabirinin kullanılması reklam unsurunu ön plana çıkarmakta ve hasta beklentisini aşırı artırmaktadır.

Bunun dışında her hastada trifokal lens ameliyatının çok uygun olmadığını düşünüyorum. Hangi hastaya bu ameliyatın yapılacağı konusu, kişinin yaşı, göz dereceleri, başta bir hastalığının bulunup bulunmadığı, mesleği ve ameliyattan beklentileri çok önemlidir. Bu konuların hekim tarafından titizlikle değerlendirilerek ve hasta-hekim işbirliği çerçevesinde karar verilmesi gerekmektedir.

Trifokal Lens ve Işık Dağılmaları

Trifokal lensler konusunda mutlaka hastanın bilgilendirilmesi gereken bir konu vardır. O da bu lenslerin yerleştirilmesi sonrasında halo ve glare adı verilen ışıkların büyümesi ve ışık yansımalarının artması şikayetidir. Bu nedenle özellikle gece araç kullanan uzun yol şoförlerinin bu ameliyatı olmaları tavsiye edilmemektedir.

Trifokal Lensler Her Mesafede Mükemmel Bir Görme Seviyesi Sağlar Mı?

Bir kişinin doğal lensi en mükemmel lenstir.  Gözümüzde bulunan doğal lens multifokal ya da trifokal değildir.  Gözümüzde bulunan lensin kırma gücü göz içi kaslarının kasılıp-gevşemesi ile değişir ve bu sayede hem uzağı hem de yakını net görebiliriz. İşte göz içi kaslarının kasılıp gevşemesi sonucunda hem uzağı hem de yakını net görmemizi sağlayan mekanizmaya akomodasyon (uyum) mekanizması adı verilmektedir. İşte bu nedenle doğal lensimiz uyum mekanizması ile tüm ışığı odaklanılan nesneye yönlendirdiği için hem uzak hem de yakını net görebiliyoruz.

Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi trifokal lens kendi  üzerine gelen ışığı 3 mesafeye odaklamaktadır. Unutulmamalıdır ki hiç bir lens mükemmel değildir. Ancak trifokal lensler uzak ve yakını aynı anda görmede günümüzde gelen en son teknolojisidir. 

Trifokal Lens Nedir? hakkında 3 yorum yapıldı.

  1. Ramazan çakmak

    Merhabalar sayın hocam. Ben 52 yaşındayım, iki yıl önce katatakt ameliyatı oldum her iki gözüme de j&j marka edof lens takıldı. Uzak görmem iyi sayılır orta mesafe pek iyi değil idare eder türde, yakın hiç iyi değil telefon, okuma gözlüksüz asla olmuyor yemekte dahi gözlük ihtiyacı hissediyorum. Size danışmak istediğim şudur; yakın görmemin düzelebilmesi için mevcut edof lenlerimin üzerine add on lens uygulaması yapılabilirmi rahat edermiyim? Görüşlerinizi alanilirmiyim. Saygılarımla…

  2. Geri bildirim: Akıllı Lens Nedir? Akıllı Lens Fiyatları - Doç. Dr. Fatih Ç. Gündoğan

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.