fbpx

Çay Pansumanı ve Göz

Neden Çay Pansumanına Değindim?

Göz Muayenesinde göz hekimleri sıklıkla ‘hocam çay pansumanı yaptım’ ya da ‘hocam çay pansumanı yapayım mı’ şeklinde ifadeler duymaktadır. Peki çay pansumanı diye tarif edilen şey göze gerçekten faydalı mıdır? Çay pansumanı yapılacaksa nasıl yapılmalıdır ve nelere dikkat edilmelidir? Bu yazımızda bu soruların cevabını bulacaksınız. 

Bilimsel literatürde özellikle yeşil çayın etkileri üzerinde çalışılmıştır. Yeşil çayın yüksek oranda antioksidan molekül ihtiva ettiği birçok bilimsel çalışma ile sabittir? Peki antioksidan molekül ne demektir?

Ant,oksidan moleküller (C vitamini, lutein, zeoksantin gibi) özellikle kanser, kalp hastalığı ve göz hastalıklarına neden olan oksidan moleküllerin olumsuz etkilerinden koruyan moleküllerdir.

Yeşil Çay ve Göz
Yeşil Çayın İçerdiği Antioksidan Moleküllerinin Birçok Göz Hastalığında Olumlu Etkileri Olduğu Bilinmektedir.

Çayın içerisinde bulunan flavonoid adı verilen antioksidanların katarakt, sarı nokta hastalığı ve bazı göz tansiyonu tiplerinden koruduğu bilinmektedir. Özeli bir flavonoid olan gallakatekin adı verilen molekül retinada birikir ve retinayı ultraviyole ışınlarının olumsuz etkisinden korumaktadır. Bnezer şekilde ıspanak ve kırmızı biberde bulunan flavonoidlerin de gözler için adeta bir güneş gözlüğü rolü üstelenerek aynı görevi üstelendikleri bilinmektedir. Ancak yeşil çay yanında siyah çayda da bulunan antioksidan ve kafeinin değişik göz sorunlarında olumlu etkileri bulunmaktadır.

Yeşil Çay ve Göz: Bir Araştırma

Son yıllarda yeşil çay üzerinde bir çok araştırma yapılmıştır. Hong Kong Üniversitesinde yapılan bir araştırmada farelere yeşil çay ekstratı öğünlerde verilmiştir. Araşatırmacılar yukarıda bahsedilen bir flavonoid olan gallakotekinin en fazla gözün retina tabakasında en az ise kornea tabakasında biriktiğini ortaya koymuşlardır. Araştırmacılar retinada biriken gallakotekinin 20 saat boyunca retinayı koruduğunu belirtmişledir. Bu konu henüz insanlar üzerinde denenmemişse bile fikir verici olması açısından önemlidir.

Göze Yeşil Çay Pansumanı

Çay Pansumanını Nasıl Yapalım?

Yeşil Çay poşetlerini poşet-çay hazırlar gibi sıcak suda yaklaşık 3-4 dk bekletiniz. Daha sonra çıkarıp hafiçe sıkarak emdiği fazla suyu dışarı akıtınız. Ilıyıncaya kadar bekletiniz ya da buzdolabında 5-10 dk kadar ılıması için bırakınız. Ilık sıcaklıktaki poşetleri gözünüzü kapattıktan sonra göz kapaklarınız üzerine 15-30 dakika kadar bırakınız.

Çay Tercihimiz Nasıl Olmalıdır?

Çayın mümkün olduğunca organik olmasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde içindeki zararlı kimyasal maddelerin etkisinden uzak durulabilir.

İltihaplı ve Ödemli Gözler-Çayın Etkisi

Siyah ve yeşil çayda bulunan kafein göz kapaklarına temas ettirildiğinde göz kapaklarında bulunan damarların çaplarının daralmasına neden olarak iltihabi reaksiyonu azaltır ve ödemin çözülmesine yardımcı olur. Bunun yanında yine çayda bulunan flavonoid ve taninlerin itihap dağıtıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Taninler adı verilen moleküller göz kapak cildini gerginleştirirler ve ödemin çözülmesine katkı sağlarlar. Bu anlamda daha fazla flavonoid içerdiğinden dolayı yeşil çayın etkisi muhtemelen siyah çaya göre daha fazla olacaktır. Yine göz altlarındaki torbalanmalar üzerinde hem siyah hem de yeşil çayın gerginleştirici etkisinin olumlu sonuçlara yol açtığı bilinmektedir.

Çaylar gibi frezya otu ve sarı papatyanın da gözde iltihap dağıtıcı etkisi bilinmektedir.

Özetlemek gerekirse siyah ve beyaz çayın gözde konjonktivit, arpacık ve şalazyon durumları ile göz altı torbalarında olumlu etkilerinden bahsedilebilmektedir. 

Çay Pansumanında Nelere Dikkat edelim?

  1. Tedavi öncesinde ellerimizi ve yüzümüzü yıkayalım.
  2.  Makyajımızı temizleyelim.
  3. Asla sıcak çay poşeti uygulamayalım.
  4.  Göz kapağınızda ağrı veya batma-yanma şikayeti olursa uygulamaya hemen son verelim.
  5.  Zımba teli ile kapatılmış çay poşetlerini kullanmayalım.
  6.  Daha önce kullanılmış ya da suyla temas ettikten sonra uzun süre beklemiş çay poşetlerini kullanmayalım.
  7.  Çay poşetinden sıvı çıkarsa bu sıvının gözümüze temas etmesine engel olalım. Bu nedenle çay poşetlerini göz kapaklarımız üzerine yerleştirmede önce suyunu sıkalım.
  8. Gözde ağrı ve batma-yanma şikayetleriniz artarsa mutlaka göz doktorunuza başvurunuz.
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on print
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
Call Now Button
Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan
Bültenime Abone Olun

Open chat