Astigmata Lazer Yapılır mı?

Günlük muayene pratiğimizde göz numarasını lazer yaptırmak suretiyle sıfırlatmak isteyen hastalarımızdan sık sık astigmat ile ilgili sorular alıyoruz. ‘Astigmata lazer yapılır mı?’ ya da ‘astigmata lazer yapılamadığını duyduk’ şeklindeki cümlelerle çok sık karşılaşıyoruz. 

Miyop-Hipermetrop-Astigmat

Astigmata Lazer Yapılır mı?

Halk arasında lazer göz ameliyatı ya da göz çizdirme ameliyatı olarak bilinen excimer lazer operasyonu ile kişinin gözlüklerinden bağımsız hale gelmesi mümkündür. Excimer Lazer operasyonu ile kişiler gözlük ve kontakt lens kullanmaya ihtiyaç duymadan hayatlarına devam edebilirler. Halk arasında yaygın olan astigmatı olan kişilere lazer yapılamayacağı bilgisi yanlıştır.  Miyopi ve hipermetropide olduğu gibi astigmatı olan kişilere de excimer lazer uygulanabilir.

Astigmata Her Durumda Lazer Uygulanabilir mi?

Ancak excimer lazer koşulsuz herkese uygulanabilir bir operasyon değildir. Miyopide, hipermetropide ve astigmatta hastadan hastaya değişebilen limitleri vardır. Bu limitler herkesin göz yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Ancak genel ifadelerle konuşmak gerekirse göz yapısı elverdiği sürece 5-6 derece astigmata kadar excimer lazer uygulanabilir bir operasyondur.

Scroll to Top
lazer göz ameliyatı kayseri
LAZER OPERASYONLARINDA
% 15 İNDİRİM

30 KASIM 2023 TARİHİNE KADAR GEÇERLİDİR!

DOÇ. DR. FATİH ÇAKIR GÜNDOĞAN

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.