LASİK ve Femto LASİK Nedir? Riskleri Var mıdır?

LASİK lazer göz operasyonu halk arasında göz çizdirme olarak bilinen excimer lazer yöntemlerinden bir tanesidir. LASİK lazer operasyonu konforlu ve sonuçları mükemmel olan bir yöntemdir. LASİK dışında günümüzde sık olarak kullanılan bir başka yöntem ise PRK yöntemidir. LASİK operasyonu günümüzde femto lasik ve mikrokeratomlu LASİK olarak uygulanmaktadır.

LASİK Nedir?

LASİK ingilizce (laser-in-situ-keratomileusis)’in kısaltılmış halidir. Bu yöntemde gözün kornea tabakasının üst kısmından bir tabaka lazer yöntemi ile oldukça pürüzsüz bir şekilde kaldırılmaktadır. Daha sonra açığa çıkan kornea dokusuna lazer uygulanmaktadır. Lazerle kornea yeniden şekillendirilir ve bu şekilde korneanın kırıcılığı değişir. Lazer uygulandıktan sonra kaldırılan tabaka tekrar yerine yatırılır. Hastanın gözüne koruma amaçlı kontakt lens yerleştirilir. Kontakt lens operasyondan bir gün sonra alınır. 

LASİK yönteminin mikrokeratom adı verilen bir klasik yöntemi bir de femto lasik adı verilen modern yöntemi bulunmaktadır.

En İyi Lazer Göz Ameliyatı Yöntemi
En İyi Lazer Göz Ameliyatı Yöntemi

LASİK sonrası görme nasıl olur?

LASİK yapılan günde lazer sonrasında birkaç saat hafif derece batma,yanma gibi şikayetler olabilmektedir. İlk gün operasyonun etkisiyle görmede bir miktar bulanıklık olması normaldir. LASİK sonrasında görmenin düzelmesi PRK yöntemine göre çok daha hızlıdır. Lazerden sonra 1. günde hastalar genellikle yüzde 100 görebilir hale gelmektedir. 

LASİK ve femto lasik sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

LASİK (femto lasik) operasyonu sonrasında hasta eve gözleri açık olarak gider. Eve gidince göz damlalarını damlatmaya başlar. LASİK operasyonunda genellikle hastadan 20-30 gün süresince göz damlası damlatması istenir. Operasyondan sonra birkaç gün hastanın gözlerini ovalamaması istenir. Ertesi gün hasta gözlerini ovalamadan yüzünü yıkayabilir ve duş alabilir.

LASİK ve femto lasik herkese uygulanabilir mi?

LASİK (femto lasik) operasyonunun uygulanabilmesi için kişinin göz derecesi ile lazerin uygulandığı korneanın kalınlığının uyumlu olması gerekmektedir. Yüksek göz numarası olan bir kişide LASİK uygulanabilmesi için korneanın kalın olması gerekmektedir. Ancak korneası fazlaca ince olan kişilerde LASİK operasyonundan genellikle uzaklaşılması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda PRK operasyonu daha uygun olacaktır.

Femto Lasik – Mikrokeratomlu Lasik?

Femto lasik yönteminde flep adı verilen kornea dokusu femtolazer adı verilen bir lazerle kaldırılır. Daha eski yöntem olan mikrokeratomlu lasik yönteminde ise korneal flep mikrokeratom adı verilen mini cerrahi aletlerle kaldırılmaktadır. Günümüzde mikrokeratomlu lasik hala çok hastanede kullanılmaktadır.

Scroll to Top
lazer göz ameliyatı kayseri
LAZER OPERASYONLARINDA
% 15 İNDİRİM

30 KASIM 2023 TARİHİNE KADAR GEÇERLİDİR!

DOÇ. DR. FATİH ÇAKIR GÜNDOĞAN

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.