En İyi Göz Lazer Yöntemi Hangisidir?

‘En iyi göz lazer yöntemi hangisidir?’ sorusu ile zaman zaman karşılaşıyoruz. Birçok hastamız lazer tercihi konusunu güvendiği hekimine bırakırken, bazı hastalarımız lazer yöntemleri konusunda araştırmaya girmektedir. Bu hastalar bazen sektördeki mevcut reklamlardan etkilenerek kendileri için aslında çok da uygun olmayan yöntemlere yönelmektedirler? Gerçekten de herkes için geçerli en iyi lazer göz yöntemi var mıdır? Kısa kısa aşağıda hemen açıklayalım.

Günümüzde sık uygulanan 4 farklı yöntemden bahsedebiliriz. Bunlar PRK, LASİK, No-Touch ve SMILE lazer yöntemleridir. 

1. Neden Tek Bir En İyi Göz Lazer Yöntemi Yoktur?

Herkes için en iyi bir göz lazer yöntemi yoktur çünkü lazerin gözde uygulandığı kornea tabakası herkeste aynı değildir. Kornea tabakasının kalınlığı kimi kişide 480 mikron, kim, kişide 640 mikron kadar farklı olabilir. Kimi kişinin korneası çok diktir, kimi kişinin korneası çok düzdür. Kimi kişinin göz derecesi 1 derecedir, kiminin 9 derecedir. Sizin gözünüz hangisine uyuyor? Hastalarımızın reklamlardan değil bilimsel gerçeklere değer vermesi gerektiği kendileri açısından en iyi olacaktır.

En İyi Lazer Göz Ameliyatı Yöntemi

2. İlk çıkan yöntem olan PRK Yöntemi Kötü Bir Yöntem midir?

Korneası ince olan hastalar için PRK uygun olan yöntemdir. PRK yönteminden sonra 1-1.5 gün gözde batma, yanma, sulanma gibi şikayetler olmaktadır. Ancak bu dönemden sonra hasta rahatlamakta ve günler içinde görme seviyesi ameliyattan önceki gözlük ya da kontakt lensle görme seviyesine ulaşmaktadır. İlk 2 gün bayma, yanma ve sulanma gibi şikayetlerin olması PRK’yı diğer yöntemlere göre daha kötü bir yöntem haline getirmemektedir.

3. LASİK Yöntemi Ne Zaman Uygundur?

LASİK yöntemi korneaları kalın olan hastalar için uygundur. Yine göz numarasının yüksek olması lasik yapmak için bir tercih kriteridir, ama göz numarası ne kadar yüksek ise LASİK yapmak için ihtiyaç duyacağımız kornea kalınlığı da o derece fazla olacaktır. Bu kriterler sağlandığında LASİK yönteminde PRK yöntemi gibi batma, yanma ve sulanma şikayetleri olmaz ya da ilk gün 3-4 saat süreyle hafif derecede olabilir. Bunun yanında hipermetrop ve astigmatı yüksek olan kişilerde kornea yapısı uygunsa LASİK yöntemini seçmek daha uygun olabilmektedir. Günümüzde LASİK yöntemi femto-lasik adı verilen yöntemle yapıldığında sonuçları, öngörülebilirliği ve hasta memnuniyeti oldukça yüksek olan bir yöntemdir. 

4. No-Touch (Dokunmadan Lazer) En İyi Göz Lazer Yöntemi Midir?

Günümüzde sık reklamı yapılan yöntemlerden bir tanesi ise no-touch lazer yöntemidir. ‘No-touch’ kelimesi ‘dokunmadan’ anlamına geldiği için hastaları cezbetmektedir. Göze hiç dokunulmadan lazer yapılması, insan elinin hiç değmemesi birçok kişiyi bu yönteme yönlendirmektedir. Peki gerçek nedir?

No-touch lazer kelimesi PRK, LASİK, SMILE gibi aslında bir bilimsel isimlendirme değildir. No-touch lazerin bilimsel adı ‘Transepithelial PRK’dır. Yani aslında bir PRK yöntemidir. Bu anlamda aslında PRK yöntemine üstünlüğünden bahsedilemez. Kaldı ki kişisel olarak korneaları sağlıklı olan kişilerde klasik PRK yönteminin No-Touch yönteminden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bunu ayrıntıları bilimsel içerikte olduğundan burada değinmeyeceğim. No-Touch yöntemi genellikle PRK yönteminden daha pahalıdır. Daha pahalı olması daha iyi olduğundan değil, bu yöntemi yapan lazer cihazlarını pazarlayan firmaların pazarlama stratejilerinden kaynaklanmaktadır.

5. En İyi Göz Lazer Yöntemi SMILE Lazer Midir?

SMILE lazer en son çıkmış tekniktir. Ama bu durum tek başına SMILE lazerin en iyi göz lazer yöntemi olduğu anlamına gelmemektedir. Ancak SMILE lazer genellikle en pahalı yöntemdir. Yukarıda No-Touch Yönteminden bahsettiğimiz gibi en pahalı yöntem olması firmaların pazarlama stratejilerinden kaynaklanmaktadır. SMILE lazer yöntemi ile ilgili olarak genellikle küçük bir kesi yapıldığı üzerinde durulmaktadır. Reklam amaçlı olan bu iddia aslında doğru değildir. Smile lazerde yapılan kesi aslında LASİK’ten daha büyüktür. Dış ortam yani hava ile temas eden kesi anlamında düşünecek olursak, evet, SMILE lazerde daha küçüktür ama korneanın iç dokusunda yapılan lazer kesisi, LASİK’in 2 katıdır.  

Sonuç: Lazer Göz Yöntemi Karar Aşamasında Ne Yapmalısınız?

Güveneceğiniz bir göz doktoru belirlemelisiniz. Doktorunuzla karşılıklı konuşarak, güven tesis edildikten sonra doktorunuzun sizin için yapacağı tercihe uymanızın en isabetli olacağını düşünüyoruz. Ancak karar aşamasında gerek internetten araştırdığınız gerekse de başka bir şekilde edindiğiniz tüm bilgileri doktorunuzla paylaşmanızın daha uygun olacağını düşünüyoruz. 

En İyi Göz Lazer Yöntemi Hangisidir? hakkında 3 yorum yapıldı.

 1. Geri bildirim: No Touch Lazer Nedir? | Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan | Kayseri

 2. Videonuzu izledim,cok gūzel bir bilgilendirme videosu cekmisminiz. Anlaďigim kadariyla iki gőzede yapılması gerekiyor.Hocam Uni gőzede yapilan Excimer Lazer fiyati ne kadardir.

  1. Merhaba Serkan,
   Lazer ücretleri çok değişkendir. Ameliyatı yapan doktor, hastane, lazer yöntemi ve kullanılan teknoloji ücretleri etkilemektedir. Bu nedenle ücret aralığının 5000-15000 arasında değiştiğini söylemek mümkündür.
   Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top
lazer göz ameliyatı kayseri
LAZER OPERASYONLARINDA
% 15 İNDİRİM

30 KASIM 2023 TARİHİNE KADAR GEÇERLİDİR!

DOÇ. DR. FATİH ÇAKIR GÜNDOĞAN

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.