Entropiyon (Göz Kapağının İçe Dönmesi)

Entropiyon Nedir?

Entropiyon alt ya da üst göz kapağının içe dönmesi anlamına gelmektedir. Göz kapağı içe döndüğünde kirpikler gözün saydam tabakası olan korneaya sürtünmeye başlar. Bunu sonucunda gözde batma, yanma, ağrı şikayetleri ortaya çıkar. Durum tedavi edilmezse kalıcı görme kayıplarına neden olabilir. Entropiyon göz kapak ameliyatı nedenlerinden bir tanesi olup cerrahi tedavisinin büyük hassasiyetle yapılması gerekmektedir.

Entropion (Göz Kapağının İçe Dönmesi)

Entropiyon Nedenleri Nelerdir?

Entropiyonun yani göz kapağının içe dönmesi birkaç nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır.  

  1. Senil (Yaşlılık) Entropiyonu: Yaşlandıkça göz kapağı cildindeki kollajen miktarının azalmasına bağlı olarak göz kapağı esnekliği kaybolur, göz kapağının mekanik sağlamlığı azalır ve bu durum göz kapağı kenarının içe dönmesine yol açabilir. En sık entropion nedeni ve göz kapak ameliyatı nedenlerinden bir tanesidir. 
  2. Konjenital Entropion: Bebeklerde doğuştan var olabilen ve nadir görülen bir durumdur. 
  3. Kimyasal Yanıklar veya Ameliyatlar: Kimyasal yanıklar ve ameliyatlar göz kapağında nedbe dokusu oluşturarak göz kapağının içe dönmesine neden olabilir. Bu durum göz kapak ameliyatı nedenlerindendir ancak daha az sıklıkta görülmektedir.
  4. Trahom: Afrika, Asya ve Orta Doğu bölgelerinde bulunan yaygın bir göz hastalığı olan trahomun karakteristik belirtilerden biri de entropiyondur. Hastalığa bakteriler neden olur ve gelişmekte olan ülkelerde körlüğün en yaygın kaynaklarından biridir. 
  5. Herpes Zoster Oftalmikus (Göz Uçuğu): Herpes Zoster Oftalmikus entropiyon da dahil olmak üzere pek çok sorunlara neden olabilen gözün herpes enfeksiyonudur. Herpes enfeksiyonu göz kapaklarını da tutabilmektedir. Ancak göz kapak ameliyatı açısından sık görülen tablolardan biri değildir.

Entropiyon tıbbi bir sorun olmanın yanında aynı zamanda estetik açısından da sorunlu bir görüntü teşkil etmektedir. Göz Kapak Estetiği hakkında daha fazla bilgi alma için lütfen burayı tıklayınız.

Entropiyon Tedavisi

Hafifçe göz kapaklarınızı gözünüzün dışına çekerek ve bantlayarak genellikle kısa vadeli rahatlama elde edebilirsiniz. Bu durum, göz kapağını gözün yüzeyinden çevirmeye neden olan gerilimi yaratır. Çoğu durumda, göz kapak ameliyatı göz kapağı etrafındaki kasları sıkmak için gerekli olacaktır. Cerrahi lokal anestezi kullanılarak doktor ofisinde yapılabilir. Entropiyon cerrahisi esnasında yapılan göz kapak ameliyatı göz kapağını dışa doğru çevirmek için dikişler yerleştirmeyi içerir. Ameliyattan sonra, doktorunuz göz damlaları yazabilir ve gözü korumak için gece gözün kapatılmasını önerebilir. Birkaç gün içinde iyileşme fark etmeniz beklenir. Hasta yaşlandıkça ve göz kapağı dokusu gevşemeye devam ettikçe hastaların yaklaşık yüzde 15’inde tekrarlanan ameliyatlar gerekebilir.

Konu ile ilgili olarak göz kapak hastalıkları konusundaki kategori ve etiket sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Entropiyon (Göz Kapağının İçe Dönmesi) hakkında 1 yorum yapıldı.

  1. Entropium ameliyati oldum .75 yaşinda bayanim.40 gun geçti.Buseferde alkapak disa donuk duruyor ve mukoza uretiyor.Gecermi hocam.Daha erkenmi.Bilgi verirseniz mutlu olurum.saygilar

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.