fbpx

Gözde Damar Tıkanıklığı

Gözde damar tıkanıklığı denildiğinde genellikle retinada bulunan atardamar ya da toplardamarlarda olan tıkanıklıklar anlaşılmaktadır. Retinanın kendine özgü bir damar yapısı bulunmaktadır. Retinada gün boyu süren görme işlevinden dolayı kan ihtiyacı yüksektir ve bu ihtiyacın kesintisiz karşılanması retinanın beslenmesi açısından çok önemlidir.

Gözde Damar Tıkanıklığı Nedenleri

Gözde damar tıkanıklığı denildiğinde genellikle aşağıdaki 4 durumdan birinden bahsedilmektedir.

  1. Diyabetik retinopati
  2. Hipertansif Retinopati
  3. Retina Toplardamar Tıkanıklığı
  4. Retina Atardamar Tıkanıklığı
Hipertansiyon ve şeker hastalığı tüm vücutta genel anlamda damar tıkanıklığına neden olan iki ciddi sorundur. Bir göz doktoru retina muayenesinde doğrudan damarları görmektedir. Bu da göz doktoruna o hastanın genel vücut damar yapısı hakkında doğrudan bilgi vermektedir. Bu nedenle şeker hastalığında ya da hipertansiyon durumunda gözdeki damarların etkilenme seviyesi kişinin genel sağlık durumu hakkında bilgi vermektedir.
gözde damar tıkanıklığı

Bulgular ve Belirtiler

Gözde damar tıkanıklığı ortaya çıktığında birlikte damardan dışarı kanama olabilmekte ve göz içi kanama birlikte görülebilmektedir. Birlikte sarı nokta bölgesinde ödem de ortaya çıkabilmekte ve bu da görmenin azalmasına neden olmaktadır. Damar tıkanıklığı birçok defa aniden ortaya çıkar. Retinanın beslenmesindeki soruna bağlı olarak görme seviyesi ani olarak ciddi şekilde azalabilmektedir. Diyabete bağlı damar tıkanıklığı çoğu kez yavaş yavaş gelişir ve buna bağlı retina ödemleri ve beslenme sorununa bağlı ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Retina Toplardamar tıkanıklığı

Retina toplardamar tıkanıklığı genellikle şeker hastalığı ve hipertansiyon durumunda ortaya çıkmaktadır. Yavaş yavaş ortaya çıktığında retinada bölgesel kanamalar, ödemler görülür. Retinadaki beslenme sorununa cevap olarak retina üzerinde istenmeyen kanamaya meyilli yeni damarlar oluşur. Bu durumun erken dönemde tanınıp tedavi edilmesi gerekmektedir.  Retina toplardamar tıkanıklığı durumunda lazer tedavisi, göz içi enjeksiyon tedavisi ve bazen ameliyat gerekebilmektedir.

Retina Atardamar Tıkanması

Gözde damar tıkanıklığı denildiğinde akla gelen en ciddi tablolardan biri retina atardamar tıkanıklığıdır. Retina atardamar tıkanıklığı aniden ortaya çıkar ve ciddi görme kaybı yapar. Çoğu kez tedaviye rağmen görme kaybı ağırlığını sürdürür. Erken saatlerde yapılan hiperbarik oksijen tedavisinin etkinliği gösterilmiştir.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top