Plaquenil ve Göze Yan Etkileri

Plaquenil ilk kez sıtma hastalarının tedavisinde kullanılmış bir ilaçtır. Ancak günümüzde daha çok sjogren sendromu, romatoid artrit ve sistemik lupus eritematozis gibi hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Plaquenil uzun süre kullanıldığında göz üzerine olumsuz etkileri olabilen bir ilaçtır.

Plaquenil ve Göz
Plaquenil ve Göz

Plaquenil Gözleri Nasıl Etkiler?

Gözümüzün arka kısmında bulunan retinada maküla ya da halk diliyle sarı nokta adı verilen bir bölge bulunmaktadır. Sarı nokta keskin ve net görmemiz açısından retinanın en önemli bölgesidir. 

Plaquenil sarı noktada bulunan pigment hücreleri içerisinde birikerek burada bulunan hücrelerin işlevini bozabilir. Bu da görmede bulanıklık ve bakılan nesnelerin çarpık görülmesine neden olur. Ciddi durumlarda sarı noktada bulunan hücreler belirgin zarar görebilmektedir. Bu ilacı kullanan hastalarda gözdeki bu sorunlara neden olma konusunda bazı risk faktörleri vardır. Bunlar şunlardır.,

 1. Hastanın 60 yaş üzerinde olması
 2. Yüksek doz plaquenil kullanılması
 3. 5 yıldan uzun süredir kullanma
 4. İlacın kullanımı sırasında kilo kaybedilmesi
 5. Daha önce var olan böbrek ya da karaciğer hastalığı
 6. Daha önce var olan retina hastalığı

Gözlerinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Plaquenil kullanmanıza neden olan bir romatizmal hastalığınız varsa bu durumda aşağıdakileri yapmanız uygun olacaktır. 

Düzenli Göz Muayenesi Olun

Plaquenil kullanmaya başlamadan önce ve başladıktan sonra en geç 1 yıl aralıklarla düzenli göz muayenesi olunması erken tanı için çok önemlidir. Toksisitenin erken tespitinde görme alanı testi ve ERG ve multifokal ERG testleri ve göz dibi muayenesi yapılmaktadır. Özellikle görme alanı testi bu anlamda sıkça kullanılmaktadır. 

Görmenizdeki Değişiklikleri Önemseyin

Plaquenil kullanırken gözde fark ettiğiniz küçük de olsa görme değişikliklerini önemseyin ve hızlı bir şekilde göz doktorunuza muayene olun. 

Plaquenil ve Göze Yan Etkileri hakkında 3 yorum yapıldı.

 1. Hüseyin kaya

  Bu ilacı bir yıldan fazla kullanıyorum her iki gözüm de küçük noktalar ince çizgi gibi sinekler uçuyor ne tarafa baksam o yöne gidiyor bundurumda bu ilacın etkisi varmıdır.

 2. Şengül Gunes

  Bu ilaca başladıktan sonra gözlerimde bulanık görme göz yaşı kanalında tıkanıklık oldu ve şimdi gözümden aMeliyat olucam bir tafimi düzelteyim derken gözlerim gitti

 3. sol gözde ani görme kaybı oldu .üveit bolumunde tedavi görüldü.romatolog plagunil ılaç verdi. onceden gözde sorun olunca bu ilacı kullanmak sakıncalı mı? gözde sorun olmayanlarda bile göze yan etkisi varken. göz arkası kanlnma olunca kullanılması ne kadar dogrudur? önerileriniz var mıdır? yaş

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.