Torik Lens (Astigmatlı Lens)

Torik Lens Nedir?

Torik lens (astigmatlı lens) astigmatı düzelten lens anlamına gelmektedir. Astigmat göze gelen ışığın birbirine dikey iki eksende farklı derecelerde kırılarak gözün retina tabakasında iki farklı yere odaklanması anlamına gelmektedir. 

Torik Lens Çeşitleri

Torik lensleri iki ana başlık altında inceleyebiliriz.

  1. Torik kontakt lens
  2. Torik göz içi lensleri
Torik Lens
Torik Lens

Torik Kontakt Lens

Torik kontakt lens günlük hayatta gözlük yerine lens kullanan kişilerdeki astigmatı ortadan kaldıran lensleri tarif etmektedir. Bu lensler kişi tarafından her gün göz yüzeyine yerleştirilir ve akşam yatmadan önce çıkarılmalıdır. Üretici firmanın önerdiği süre sonunda ise atılarak yerine yeni torik kontakt lens kullanımına geçilmelidir.

Torik Göz İçi Lensleri

Torik göz içi lensleri ise ameliyatla göz içine kalıcı şekilde yerleştirilen lenslerdir. Bu lensler katarakt ameliyatı ya da yüksek göz numaraları nedeniyle mercek ameliyatı olan kişilerde göz içine kalıcı olarak yerleştirilmektedir. Standart göz içi lensleri miyopi ve hipermetropiyi ortadan kaldırmaktadır. Ancak kişide önemli derecede astigmat ta var ise bu durumda astigmatlı lens kullanımı daha uygun olacaktır. 

Torik lens keratokonuslu bazı hastalarda  başarıyla kullanılmaktadır. Keratokonus korneanın ilerleyici bir hastalığıdır. Hızla artan miyop ve astigmata neden olmaktadır. Bu hastaların hepsinde değil ama bir kısmında bu lensler ile oldukça başarılı sonuçların elde edilmesi mümkündür. 

Torik Göz İçi Lens Seçiminde Önemli Konular

Kalıcı lens ameliyatı olarak yapılan ameliyatlarda kullanılacak lenslerin seçimi önemlidir. Günümüzde bir çok firmanın ürettiği farklı kalitede lensler bulunmaktadır. Bu lenslerin yapıldığı materyal önem arz etmektedir. Hidrofilik materyalden ve hidrofobik materyalden üretilmiş lensler bulunmaktadır.  Hidrofobik materyalden üretilmiş lensler genel olarak tercih nedenidir. Günümüzde iki Amerikan firması olan AMO ve Alcon firmalarının lensleri en kaliteli lensler olarak tercih edilmektedir. Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan da bu lensleri günlük ameliyatlarında kullanmaktadır.

Eğer katarakt ameliyatı olacak iseniz ve astigmatınız da var ise lens seçimi konusunda doktorunuzla görüşmenizin uygun olacağını düşünüyorum. Çünkü bazı durumlarda bu konu hekimler tarafından maalesef yeteri kadar dikkate alınmamaktadır. Torik lens kullanımı ile bir kez göz içine yerleştirilen mercek ile astigmattan ömür boyu kurtulmak mümkündür. Bu nedenle bu konunun önemsenmesi gerekmektedir. Özellikle astigmatı 1.5-2.0 derecenin üzerinde olan durumlarda bu lenslerin seçiminin önemli olduğunu düşünüyorum.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.