fbpx

Akıllı Lens Nedir, Kimlere Uygulanır?

Bu yazıda akıllı lens ile ilgili aklınıza gelebilecek hemen tüm soruların cevaplarını bulacaksınız.

Akıllı Lens Nedir?

Gözümüzün iç kısmında doğuştan gelen bir mercek bulunmaktadır. Bu merceğin gözümüzdeki pozisyonunun bu paragrafın altında bulunan resimde göreceksiniz.  Gözümüzdeki doğal mercek ışık geçirgenliğini kaybettiğinde katarakt ortaya çıkmış olur. Katarakt ortaya çıktığında doğal mercek ameliyatla alınır ve yerine yapay mercekler yerleştirilir. Yapay merceklerin kullanıldığı ikinci durum ise yüksek göz numarasına sahip kişilerde göz derecesinin düzeltilmesidir. Her iki durumda göz içi merceklerini doğal merceğin yerine göz içine yerleştiririz. İşte yerleştirdiğimiz bu doğal mercekler iki çeşittir. Bunlardan birincisi akıllı lens, multifokal lens ya da çok odaklı lens adı ile bilinmektedir. Diğeri ise standart lens, monofokal lens ya da tek odaklı lens adı ile anlatılmaktadır. 

Gözümüzdeki doğal lens

Akıllı Lens ile Standart Lens Farkı

Akıllı lens (multifokal lens, çok odaklı lens) diye adlandırılan lensler üzerine gelen ışığı birden fazla odağa odaklayabilen lenslerdir.  Bu nedenle akıllı lens kullanımı ile kişi yakını, orta mesafeti ve uzak mesafeyi gözlüksüz olarak görme imkanına kavuşmuş olur. Monofokal lens ya da tek odaklı lens kullanıldığında ise kişi uzağı net görür ve fakat okumak için yakın gözlük kullanımı gerekmektedir. Aşağıdaki resimde akıllı lens ve normal lens görülmektedir.

akıllı lens ve tek odaklı lens
Akıll Lens üzerindeki farklı kırıcılığa sahip halkalarla her mesafede görme avantajı sağlamaktadır.

Akıllı Lens Çeşitleri

Multifokal lenslerin (akıllı lens) bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) lensler olmak üzere iki tipi bulunmaktadır. Bifokal akıllı lens kendi üzerine gelen ışığı uzak ve yakın mesafeye odaklayabilmektedir. Bu şekilde bifokal lens takılan hastalar uzak ve yakını görebilirler.
Trifokal lensler ise kendi üzerine gelen ışığı uzak-orta-yakın mesafelere odaklamaktadır. Bu mercekler bifokal merceklerdeki orta mesafeyi bulanık görme sorununu ortadan kaldırmak üzere tasarlanmış lenslerdir.
Standart lensler ise tek odaklı lenslerdir. Bu lensler kendi üzerine gelen ışığı tek bir noktaya odaklamaktadır. Standart lens takılan hastalar uzağı net görecek şekilde bir lens takıldı ise bu durumda yakını görmek için gözlük kullanmaları gerekecektir.

Akıllı Lens Gerçekten Akıllı Mıdır?

Akıllı lenslerin aklı yoktur. Yani bu lensler değişik durumlara uymak üzere farklı roller üstlenmezler. Akıllı lens kavramı bu lenslerin pazarlaması amacıyla türetilmiş bir kavramdır. Bu lenslerin üzerinde iç içe geçmiş halkalar bulunmaktadır. Farklı kırma gücüne sahip olan halkalar kişinin farklı mesafeleri görmesini sağlamaktadır. 

Hastalarımıza önerimiz akıllı lens konusundaki reklamlara kapılarak kendi gözlerine uygun olmayan lenslere karar vermemeleridir. Elbette kişiler kendi gözlerine yerleştirilecek merceğin seçiminde tek başlarına karar veremezler. Bu duruma karar verirken etik prensiplere sıkı sıkıya bağlı hekimlere danışmaları, ticari kaygılarla hareket eden kişi ve kurumlardan uzak durmaları önemlidir.

Premium Akıllı Lens Nedir?

‘Premium akıllı lens’ ile ‘akıllı lens’ arasında bir fark yoktur. Her ikisi de aynı lensleri ifade etmektedir. Her iki terim de tıbbi terimler olmayıp pazarlama amacıyla tasarlanmış terimlerdir.

Akıllı Lens Hangi Durumlarda Uygulanır?

Bu lenslerin iki temel kullanım alanı vardır.

  1. Katarakt. Göz içindeki doğal lensin saydamlığını kaybederek ışığı geçiremez bir hale gelmesidir. Bu durumda doğal lens gözden ameliyatla alınarak yerine yapay lensler yerleştirilir.
  2. Yüksek Göz Derecesi. Göz derecesi çok yüksek olduğunda bazen excimer lazer uygulanamaz. Bu durumlarda kişinin göz derecesinin sıfırlanması için göz içindeki doğal lens alınır ve yerine yapay lens takılır. 

Akıllı Lensler Kimlere Uygulanabilir?

Akıllı lens kullanılması için kişinin göz sağlığının iyi olması gerekmektedir. Örneğin kişi katarakt nedeniyle ameliyat edilecekse ve yerine akıllı lens konulması planlanıyorsa kişinin gözünde göz tansiyonu, retina hastalığı, sarı nokta hastalığı, görme siniri hastalığı, diyabete bağlı göz sorunları gibi sorunların olmaması gerekmektedir. Yani akıllı lenslerin ciddi sorunu olmayan gözlere takılması gerekmektedir.

Akıllı Lens
Akıllı Mercek (Multifokal Mercek)

Akıllı Mercekler Kimler için Uygun Değildir?

İleri derecede göz kuruluğu, göz tansiyonu, sarı-nokta hastalığı ya da ciddi retina hastalığı olan kişiler akıllı lens açısından uygun adaylar değildirler. Ancak bu durumun göz hekiminiz tarafından kararlaştırılması önemlidir. 

Bazı hastalar uzak göz numaraları sıfır derece olmasına rağmen sadece yakını göremedikleri için akıllı lens taktırmak istemektedirler. Yakın görme bozukluğu (presbiyopi) 44-45 yaş sonrasında kendini gösteren fizyolojik bir süreçtir, yani tıbben doğal yaşlanma sürecinde ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde miyopi ya da hipermetropi olmayan hastalara sadece yakın görme bozukluğunu gidermek amacıyla akıllı lens takıldığında bu hastalar yakını da görmekte ve fakat bazen mutsuz olabilmektedirler. Ancak akıllı mercek taktırmak için başvuran hastalarımızın çoğunda ileri derece miyopi ve hipermetropi de bulunduğundan akıllı mercek operasyonlarından hasta memnuniyeti oldukça yüksektir.

Akıllı Lensler Mükemmel Midir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki hiçbir mercek mükemmel değildir ve mercek yapıları ve kırıcılıkları açısından mükemmeli üretme çalışmaları ilgili firmalar tarafından üzerinde çalışılan bir durumdur.

Akıllı Mercek göze gelen ışığı uzak-orta ve yakın mesafeye dağıtarak retina üzerine odaklar. Bu durum kişinin uzağı ve yakını aynı anda görmesini sağlamaktadır. Ancak ışık uzak ve yakın arasında dağıtıldığı için görüntü parlaklığında bazen azalma hissedilmektedir. Bu durum her kişi tarafından hissedilen bir durum değildir. Bu nedenle akıllı mercek herkese uygun bir tedavi değildir. Ancak göz doktorunuz muayene ile göz yapınızın akıllı mercek açısından uygun olup olmadığına karar verebilir.

İster katarakt ameliyatı sonrasında isterse göz kusurlarının düzeltilmesi amacı ile olsun mercek takılan hastalarda ışıkların etrafında renkli hale ve ışık yansımaları görmek birçok hastada ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu özellikle ameliyattan sonra kısa sürede ortaya çıkan ve genellikle altıncı aya kadar birçok kişide kaybolan bir durumdur. Renkli hale ve ışık yansımaları birçok kişide ciddi bir soruna neden olmadan atlatılabilmektedir.

Akıllı Lens için Uygun Aday Mısınız?

Eğer göz numaranız sıfır ise yani uzak gözlük ihtiyacınız yoksa, akıllı lens için uygun aday olup olmadığınızla ilgili en önemli konu bilgisayar kullanma ve okuma gibi işlerinizi gözlüksüz yapabilme konforunuz için uzak görme netliğinden az da olsa tavizde bulunabilme kararınızdır.  

Eğer böyle bir kabulunuz yoksa ve mesleğiniz her zaman ve özellikle geceleri mükemmel bir görme seviyesine sahip olmanızı zorunlu tutan pilot ya da uzun yol şoforü iseniz bu durumda muhtemelen akıllı mercek için iyi bir aday olmayabilirsiniz. Böyle bir durumda  ameliyat sonrasında yakın gözlüğü kullanmanız gerekecek olsa dahi tek odaklı lens (monofokal lens) sizin için daha uygun olacaktır.

Katarakt dışında görmenizi etkileyen sarı nokta hastalığı, göz tansiyonu gibi başka bir hastalığınız varsa monofokal lens kullanmak sizin için daha uygun olacaktır. 

Akıllı lens ameliyatı nedeniyle göz muayenesi olduğunuzda doktorunuz bahsettiğim tüm bu konularda ayrıntılı bir değerlendirme yapacaktır.

Akıllı Lens Fiyatları

Piyasada birçok firmanın ürettiği farklı akıllı lensler bulunmaktadır. Akıllı lens ameliyatı ücretleri ameliyatı yapan hekim, ameliyatın yapıldığı hastane ve kullanılacak merceğe göre değişebilmektedir. Doç.Dr. Fatih Çakır Gündoğan’dan akıllı mercek ücretleri hakkında aşağıda bilgi verilmektedir.

Mercek ameliyatı ücretleri kullanılacak merceğe, ameliyatı yapan hekime ve ameliyatın yapılacağı hastaneye göre değişmektedir. 

1 thought on “Akıllı Lens Nedir, Kimlere Uygulanır?”

  1. Geri bildirim: Göz: Mükemmel Mercek Sistemi | Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan | Kayseri

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top