Smile Lazer Nedir?

Smile lazer (ReLex Smile) lazer göz ameliyatı teknolojisinde en son geliştirilmiş tekniktir. İlk defa 2007 yılında uygulanmıştır. ‘Smile’ kelimesi ‘Small Incision Lenticular Extraction’ kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş olup küçük lentikül ekstraksiyonu anlamına gelmektedir.

Smile Lazer operasyonunda Tam Olarak Yapılan İşlem Nedir?

Refraktif amaçlı lazer operasyonları gözün en önündeki kornea tabakası üzerinde uygulanmaktadır.

 1. Öncelikle hastanın gözüne ağrı duyusunu ortadan kaldıran anestezik damla damlatılır ve hastanın ağrı hissetmemesi sağlanır. 
 2. Lazer cihazı ile göz arasında tam uyum sağlanacak şekilde temas sağlanır.
 3. Femtosecond lazer ile kornea içinde bir ön bir de arka planda olmak üzere iki düzlemde lazer kesisi oluşturulur. Ön ve arka sınırı lazer yazılımı ile belirlenen bu kornea dokusuna lentikül adı verilir. Yani lentikül korneanın bir parçasıdır. Lentikülün şekli ve büyüklüğü kişinin göz derecesini sıfırlamak için lazer cihazının yazılımı tarafından belirlenir.
 4. Oluşturulan lentikülün kornea dışına çıkarılması gerekmektedir. Bu nedenle lentiküle komşu olacak şekilde küçük bir kornea kesisi kornea yüzeyinde oluşturulur ve burdan lentikül kornea dışına çıkarılır.  

Smile Lazerin Avantajları Nelerdir?

 • Hızlı bir prosedürdür ve tek bir lazer cihazında işlem bitirilir. LASİK yönteminde iki farkli lazer cihazı kullanılmaktadır.
 • LASİK yöntemindeki flep adı verilen kornea tabakası kaldırılmaz. Bu nedenle flep kaldırılırken ortaya çıkabilecek riskler smile lazer yönteminde yoktur.
 • Lazerden sonra göz kuruluğu ortaya çıkma ihtimali ve şiddeti LASİK yöntemine göre daha düşüktür.
 • PRK yönteminde lazerden sonra yaklaşık 1.5 gün şiddetli batma-yanma şikayetleri olur. LASİK yönteminde ise operasyonun yapıldığı gün 4-5 saat bu şikayetler olur. Bu anlamda en konforlu olan yöntemdir.
 • Görmenin düzelmesi hızlıdır. PRK yönteminde günler alabilen kaliteli görme seviyesine bu yöntem ile saatler içinde ulaşılabilmektedir.

Smile Lazerin Dezavantajları Nelerdir?

 • Miyop ve miyop astigmat sorunlarında kullanılabilir bir teknolojidir. Hipermetropik düzeltmelerde kullanılamaz.
 • Smile lazer sisteminde excimer lazer sistemlerindeki  eye tracking sistemi yoktur. Bu nedenle astigmat düzeltmesinde özellikle yüksek astigmatı olanlarda bir dezavantajdan bahsedilebilir.
 • Smile lazer sisteminin maliyeti diğer lazer sistemlerine göre daha yüksektir.

Smile Lazer Nedir? hakkında 1 yorum yapıldı.

 1. Geri bildirim: Smile Lazer Hakkında 9 Soru-9 Cevap - Dr. Fatih Ç. Gündoğan

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top
lazer göz ameliyatı kayseri
LAZER OPERASYONLARINDA
% 15 İNDİRİM

30 KASIM 2023 TARİHİNE KADAR GEÇERLİDİR!

DOÇ. DR. FATİH ÇAKIR GÜNDOĞAN

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.