Punktum ve Punktum Tıkacı

Punktum alt ve üst göz kapaklarımızda bulunan ve göz yaşının gözü terk etmek amacıyla gözyaşı kanalına girdiği küçük deliklere verilen isimdir. Alt ve üst kapakta birer adet punktum bulunmaktadır. Punktumlar göz kapaklarının gözle temas ettiği kısımda ve buruna yakın olan bölgede bulunmaktadır. Üst göz kapağında bulunan punktum gözyaşının yaklaşık %30’luk kısmını gözyaşı kanalına taşırken, kalan %70’lik kısmı alt göz kapağında bulunan punktumlar taşımaktadır.

Punktum tıkacı adı verilen silikondan yapılmış tıbbi malzemeler punktuma yerleştirilmektedir.

Punktum Tıkacı

Punktum Tıkacı Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

Punktum tıkacı iki temel amaçla kullanılmaktadır. Birincisi, göz kuruluğu, ikincisi ise punktum stenozu ya da punktum darlığıdır.

İki tip punktum tıkacı bulunmaktadır. Bunlardan birincisinde ortada bir delik vardır. Diğer tipinde delik yoktur. Göz kuruluğu olan hastalarda deliksiz tip kullanılır. Punktum darlığı yada tıkanıklığı olan hastalarda ise delikli tip kullanılmaktadır. Ortada bulunan delik, göz yaşının göz yüzeyini terk etmesi amacına yöneliktir. Yani göz sulanması olan hastalarda delikli tip kullanılmaktadır.

Punktum tıkacının yerleştirilmesi ofis ortamında ağrısız bir şekilde hızla yapılabilen bir işlemdir. Aşağıdaki videomuzda göz kuruluğu olan bir hastamızda punktum tıkacının yerleştirilmesi görülmektedir.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.