fbpx

Göz kanlanması göz hastalıkları alanında günlük hayatta en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir? Göz kanlanması neden olur, tedavisi nasıldır gibi soruların cevaplarını bu yazıda okuyacaksınız. Ancak şunu hemen belirtmek gerekir göz kanlanması yapan çok fazla sayıda neden vardır ve bu yazıda bu nedenlere çok kısa bir şekilde değinilecek olup her bir rahatsızlık için ilgili sayfalara bağlantı verilecektir. 

Göz Kanlanması Nedenleri

Göz kanlanması çok önemli olmayandan başlayarak, çok önemli birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Çok önemli olmayan nedenler genellikle gözümüzün dış duvarında enfeksiyonlar ve kanamalar nedeniyle ortaya çıkan. Önemli nedenler ise genellikle göz içindeki sorunlardan kaynaklanmakla birlikte göz dış duvarından kaynaklı önemli bazı nedenler de gözde kanlanma yapabilmektedir. 

göz kanlanması

Göz Duvarına Bağlı Göz Kanlanması Nedenleri

Gözün içi ile dışını ayrıdan duvar tabakalardan oluşmaktadır. Bu tabakalarda mikrobik ya da mikrobik kökenli olmayan çok sayıda nedenden dolayı iltihaplanma ortaya çıkabilmektedir. Bunların bir kısmında beraberinde ağrı ortaya çıkar, bir kısmında ise ağrı olmaz. Ağrı olanların önemli bir kısmı ise kişinin görme seviyesini azaltabilir. Bunlardan konjunktivit adı verilen durum en sık görülenlerden biridir. Konjunktivit durumu günlük hayatta en sık göz kanlanması nedenlerinden biridir ve genellikle önemli bir sorun değildir. Konjunktivitler mikrobik kökenli olabilir ya da olmayabilir. Gözyaşı kanal tıkanıklığı olan hastalarda tekrarlayan konjunktivitler tekrarlayan göz kanlanmasına neden olabilmektedir.

Göz Dış Zarında Kanama

Göz kanlanması günlük hayatta en sık subkonjunktival kanama adı verilen gözü dışarıdan sarmalayan ince bir zar olan konjunktiva zarında ortay çıkan kanamalardan kaynaklanmaktadır. Subkonjunktival kanamalar genellikle kişi farkında olmadan ortaya çıkar ve gözün beyaz kısmında kan olarak görülür. Kişinin görme seviyesini olumsuz etkilemez. Genellikle kendiliğinden iyileşir. Ancak bazen bazı hastalıklar ve ilaç kullanımı sonrasında da ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda önemli bir bulgu haline gelir.

Göz Dış Duvarı İltihaplanmaları

Konjunktivit dışında episklerit ve sklerit adı verilen durumlarda da gözde kanlanma ortaya çıkabilmektedir. Sklerit durumlarında genellikle birlikte ağrı da vardır. Sklerite bağlı göz kanlanması saptandığında sklerite neden olma ihtimali olan bazı romatizmal hastalıkların araştırılması gerekecektir.

Keratit ise gözümüzün ön kısmındaki saydam tabaka olan korneanın iltihaplanmasıdır. Keratit ciddi bir durumdur ve ciddi görme kaybı ile neticelenebilmektedir. Keratit birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Hızlı bir şekilde göz uzmanı tarafından tedavi başlanması gereken ciddi bir sorundur. 

Göz Kanlanması ve Göz İçi Nedenler

Gözün iç kısmındaki bir çok sorundan dolayı da gözde kanlanma ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenler genellikle ciddi sorunlara işaret etmektedir. 

Gözün iç yapılarından biri olan uvea tabakası tamamen damarlardan oluşmuştur. Bu yapıların iltihaplanması üveit olarak bilinir ve gözde kızarıklık, ağrı ve görme kaybı nedenlerindendir.  

Bazı göz tansiyonu tiplerinde de gözde ağrı ve kanlanma ani olarak ortaya çıkabilmektedir. Gözde kanlanma, ağrı, ve görme kaybı hızlı bir şekilde ortaya çıkmışsa yukarıda bahsedilen üveit yanında göz tansiyonu olabileceği de akılda tutulmalıdır. Bu çok önemli bir neden olup acil müdahale gerektirmektedir.

Gözün iç kısmının ön kısmına ön segment adı verilmektedir. Ön segment içine olan kanamalar hifema diye bilinmektedir. Gözün ön kısmı içindeki kanamalar birçok nedene bağlı olabilmekle birlikte travmalar ve ilerlemiş şeker hastalığı sık görülen nedenlerdendir. Neden bağlı olarak uygun bir şekilde tedavi edilmelidir. Uygun bir şekilde tedavi edilmediği takdirde kalıcı görme kaybına neden olabilmektedir.

Özetle, göz kanlanması çok önemli olmayan bazı nedenlerden kaynaklanabileceği gibi kalıcı görme kaybına neden olabilen sebeplerden de kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle göz kanlanması sorununda mutlaka bir göz doktoruna görünmenizi tavsiye ediyorum.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top