Katarakt Ameliyatı Fiyatları

Katarakt ameliyatı fiyatları bizlere en sık sorulan sorulardan biridir. Katarakt ameliyatı bebeklikten yaşlılık sürecine kadar hemen her yaşta yapılabilen bir ameliyattır. Ameliyatın fiyatları ameliyatı yapan hekime, hastaneye ve başta lens olmak üzere ameliyatta kullanılacak malzemelerle yakından ilişkilidir.

Kayseri Katarakt Ameliyatı Fiyatları

Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan, özel sektörde Kayseri’de en sık katarakt ameliyatı yapan göz doktorlarından biridir. Halihazırda Seyyit Burhanettin Türbesi’nin hemen yanında bulunan muayenehanesinde hizmet vermektedir. Ameliyatlarını genellikle Kayseri Acıbadem Hastanesi ile Lazergöz Merkesinde yapmaktadır. 

Katarakt Ameliyatı Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Katarakt ameliyatı her şeyden önce tecrübe gerektiren bir ameliyattır. Katarakt ameliyatının çok kolay bir ameliyat olduğu ile ilgili TV’lerde ve internette reklam niteliğindeki paylaşımlar maalesef bazı hastalarımızı yanlış yönlendirmektedir. Katarakt ameliyatları çoğu kez deneyimli hekimlerin ellerinde 10-15 dakika sürmektedir. Ancak ameliyatın kısa sürmesi hastaları yanıltmamalıdır. Katarakt ameliyatlarının hastanın görmesinin tamamen kaybedilmesine kadar gidebilen ciddi komplikasyonları vardır. 

Katarakt Ameliyatı Fiyatları ve Etkileyen Faktörler

Hastalarımızın katarakt ameliyatı olmadan önce ameliyat fiyatını öncelikli kriter olarak belirleyerek bir ücret araştırmasına girmelerinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Ameliyatta hangi malzemeler kullanılırsa kullanılsın ya da hangi hangi hastanede yapılırsa yapılsın, en önemli faktör ameliyatı yapacak olan hekimdir.

Katarakt ameliyatının yapıldığı ameliyathanenin sterilizasyon koşulları, hekimi ameliyatta asiste edecek olan hemşire, ameliyat esnasında yardımcı olacak diğer sağlık personeli, ameliyatta kullanılacak cerrahi aletlerin sterilizasyonu ve kalitesi, hastanın gözüne yerleştirilecek olan lensin özellikleri oldukça önemli faktörlerdir.

Göz İçi Lensler ve Katarakt Ameliyatı Fiyatları

Katarakt ameliyatında göz içinde bulunan saydamlığını kaybetmiş olan lens alınır ve yerine yapay, üretilmiş göz içi lensleri yerleştirilir. Bu lensleri dünyada üreten birçok firma vardır. Lenslerin yapıldığı malzeme ve lenslerin ışığı kırma özellikleri birbirlerinden farklıdır. 

Katarakt ameliyatında kullanılan lensleri imal edilen malzemeye göre hidrofilik lensler ve hidrofobik lensler olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Genel olarak hidrofobik lensler daha sık tercih edilen lenslerdir. Ücret olarak da genellikle daha pahalıdır.

Göze yerleştirilen lensler ışığı kırma özelliklerine göre standart lensler ve akıllı lensler olarak ta ikiye ayrılmaktadır. Akıllı lens fiyatları standart lenslere göre daha pahalıdır.

Standart lensler ışığı tek bir odak noktasına odaklayan lenslerdir. Hasta lensin odakladığı noktayı çok net görür. Odak noktasının ilerisi ve gerisindeki bölgeler daha bulanık görülür.

Akıllı lensler ise üzerlerinde ışığı farklı odak noktalarına odaklayabilen halkalara sahiptir. Halkaların bir kısmı ışığı uzak görmeye, bir kısmı orta mesafeye, bir kısmı ise yakına odaklamaktadır. Bu şekilde kişinin uzak, orta ve yakın mesafeyi görmesi sağlanmış olur. 

Kullanılan Cerrahi Malzemeler ve Katarakt Ameliyatı Fiyatı

Katarakt ameliyatı fiyatları üzerinde etkili faktörlerden bir tanesi de ameliyatta kullanılan cerrahi malzemelerin kalitesidir. Katarakt ameliyatlarında göze kesi yapılırken kullanılan bıçaklar ve göz içinde viskoelastik maddeler kullanılmaktadır. Cerrahi bıçaklar genellikle tek kullanımlıktır ve her hastada kullanıldıktan sonra başka bir hastada kullanılmamalıdır. Göz içinde kullanılan viskoelastik maddelerin kalitesi de sağlıklı bir operasyon için son derece önemlidir.

Katarakt Ameliyatı Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Katarakt ameliyatı olacak hastalarımızın dikkat etmesi gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz. Öncelikle ameliyatı yapan doktora karar verilmelidir. En önemli faktör budur. Etik prensiplere bağlı, cerrahi yeteneği yüksek bir doktorunuz sizin için en ideal şartlarda ameliyatı gerçekleştirecektir.

Göze ameliyatta yerleştirilecek lensler konusunda da yine etik prensiplere sıkı sıkıya bağlı olan bir göz doktoruna danışmanız yerinde olacaktır.  Katarakt ameliyatı fiyatları konusu elbette önemlidir ama kesinlikle ilk ve en fazla dikkat edilecek konu olmamalıdır. 

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.