fbpx

Gözde Odaklanma Sorunu

Fotoğraf makinelerinde olduğu gibi gözümüzün iç kısmında da bir odaklanma sistemi mevcuttur. Bu sisteme tıbbi anlamda ‘akomodasyon’ adı verilmekte olup ‘uyum mekanizması’ anlamına gelmektedir. Yani akomodasyon ya da uyum mekanizması ile bir kişinin uzağa ve sonra yakına ve daha sonra tekrar uzağa bakması sonucunda hem yakını hem de uzağı net bir şekilde görmesi mümkün olmaktadır. İşte uyum mekanizmasının (akomodasyon mekanizmasının) doğru şekilde çalışmaması sonucunda kişide odaklanma sorunu diye ifade edilen akomodasyon bozukluğu durumu ortaya çıkmaktadır.

gözde odaklanma sorunu

Odaklanma Sorunu ve Bulguları

Bazı kişilerde bahsettiğimiz bu uyum mekanizması düzgün çalışmayabilir. Bu durumda kişide özellikle yakına bakmada okuma sorunları ve odaklanma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Odaklanma sorunu olan kişilerde aşağıda sıraladığımız belirti ve bulgular ortaya çıkabilmektedir.

 1. Bulanık görme
 2. Net görmeyi uzun süre idame ettirmede zorlanma
 3. Görmede bir konforsuzluk hali ve gözde zorlanma hissi
 4. Okuma ve yazmadan kaçınma
 5. Üretkenlikte azalma
 6. Başağrısı
 7. Yorgunluk

Uyum Bozukluğu Tipleri

Gözün uyum mekanizmasında ortaya çıkan sorunlar başlıca 3 farklı tipte olabilmektedir.

1. Akomodasyon Yetmezliği

Bu tipte kişi yakına bakarken net görme seviyesini uzun süre devam ettiremez. Bunun sonucunda kişinin okuma kapasitesi azalır. Yakına bakma gerektiren işlerden kaçınır.

2. Akomodasyon Hızında Azalma

Bu tipte kişi uzaktan yakına ya da yakından uzağa bakışını değiştirdiğinde net görme hızı azalır. Yani kişi örneğin, uzağa bakarken aniden yakına bakmaya başladığında gözün yakını netleme süresi uzar.

3. Akomodasyon Spazmı

Akomodasyon spazmında kişinin göz içindeki uyum mekanizması fazla çalışır ve kişiyi sürekli yakına odaklar hale gelir. Bu durumdaki kir kişiye standart bir göz muayenesinde yanlışlıkla ‘miyopi’ tanısı konulabilir. Doktorun şüphesini çeken bazı durumlar ile ayrıntılı bir muayene ile bu durum tanınabilmektedir. Sık görülen bir odaklanma sorunu durumudur.

Tedavi

Akomodasyon bozukluklarının çözümünde yakın gözlükleri ve bazen bifokal gözlükler faydalı olmaktadır. Erişkinlerde başlayan ve yakını görme sorunu ile kendini gösteren presbiyopi ile uyum bozukluklarını (odaklanma sorunu) birbirinden ayırmak gerekmektedir.  Presbiyopi yaşla birlikte ortaya çıkan fizyolojik ve normal bir süreçtir. Odaklanma sorunu ise altta yatan patolojik başka nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Uzağa baktıktan sonra yakına baktığımızda gözlerimizde konverjans adını verdiğimiz ‘gözlerin içe dönmesi’ şeklinde ortaya çıkan durum ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında gözde uyum mekanizması ile yakına odaklanma olmaktadır. Bazı durumlarda gözlerde içe doğru kayma durumu ortaya çıkmadığı için ya da yeterli olmadığı için kişide yakına bakarken çift görme ya da gözde zorlanma durumu ortaya çıkmaktadır. Konverjans yetmezliği adı verilen bu durumda prizmatik camlar kullanılarak etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

2 thoughts on “Gözde Odaklanma Sorunu”

 1. Şükrü Çevik

  Hocam selamun aleyküm size bir sorum olacak geçen haftadan beri geçirdiğim vertigo rahatsızlığından sonra gözlerimde odaklayamama net görmeyi uzun süreli idame ettiremiyorum hatta 2 saniye sürüyor göz ölçümlerim normal ancak bunun tedavisi nedir veya kendiliğinden kaç gün içinde geçer yardımcı olursanız sevinirim

 2. Hocam cevap verirseniz sevinirim bende iki haftadan beri vertigo olduğum söylendi gözlerimi odaklayamıyorum bu şikâyetteki hastalar ne yapmalı
  Geçicimi

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top