OCT Testi (Optik Koherens Tomografi)

Optik Koherens Tomografi Testi (OCT Testi) Nedir?

Optik koherens tomografi testi (OCT) gözün özellikle arkasında bulunan retina tabakasının morfolojik (şekilsel) özelliklerini değerlendirmek amacıyla kullanılan bir testtir. OCT testi gözde vazgeçilmez öneme sahip bir testtir. Özellikle retina hastalıklarının ve göz tansiyonunun değerlendirilmesinde eşsiz değere sahiptir.

Optik koherens tomografi testinde optik prensipler kullanılarak görüntü kaydı yapılır. Yani göze bir ışın demeti gönderilir ve gözün tabakalarına çarparak yansıyan ışık değerlendirilerek farklı katmanların kalınlıkları gibi bazı parametreler hesaplanır ve görsel olarak bir çıktı elde edilir.

Optik Koherens Tomografi-OCT

OCT Testi Nasıl Yapılır?

Oct testi noninvaziv yani girişimsel olmayan bir testtir. Bunun anlamı göz üzerinde herhangi bir girişimsel işlem yapılmadan kolayca testin yapılmasını ifade eder. OCT testi genellikle göz bebeği damla ile genişletilerek yapılır. Bunun için göz bebeği genişleten damlalar damlatıldıktan sonra 15-30 dakika beklenir. Bazen göz bebekleri damlalarla büyütülmeden de OCT testi yapılabilmektedir. OCT testinin kaydedilmesi sadece birkaç dakika almaktadır.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

OCT testi aşağıdaki hastalıkların tanısında ve tedavinin takibinde kullanılmaktadır.

Optik Koherens Tomografi Testinin Önemi

OCT testi göz doktoruna pratikte çok yardımcı bir testtir. Bazı durumlarda hastada mevcut sorunlar klinik muayenede doktorun fark edemeyeceği kadar az olabilir. Örneğin yeni başlayan bir göz tansiyonu sorununda retinada bulunan sinir lifi tabakasının kalınlığında azalma mevcut olabilir ve bunu doktor OCT testi dışında klinik muayene ile fark edemeyebilir. Benzer şekilde sarı nokta hastalığında başlangıç bulgular OCT testi ile daha net olarak ortaya konulabilir. Bu rahatsızlıklarda tanı yanında tedaviye yanıt OCT (optik koherens tomografi) testi ile daha doğru ve objektif şekilde değerlendirilebilmektedir.

Epiretinal membran rahatsızlığında OCT testi ile retina üzerindeki zarın retinada oluşturduğu değişiklik ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında daha iyi değerlendirilebilir. Özellikle gençlerde ortaya çıkan SSR rahatsızlığının tanısında ve takibinde OCT testi çok önemlidir. OCT testi günümüzde göz doktorunun vazgeçilmez yardımcı bir aracıdır.

Göz testleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.