YAG Lazer Kapsülotomi

YAG Lazer Nedir?

YAG lazer, göz tedavisinde kullanılan bir çok lazer tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. En sık kullanım alanı katarakt ameliyatları sonrasında ortaya çıkan bulanıklığın ortadan kaldırılmasıdır. Bu işleme YAG lazer kapsülotomi adı verilmektedir. Bunun dışında bazı göz tansiyonu hastalarında ve bazı retina kanamalarında da YAG lazer kullanılmaktadır.

Katarakt Sonrası Katarakt (Arka Kapsül Kesafeti) ve YAG Lazer ile Tedavisi-Yag Lazer Kapsülotomi
Katarakt Sonrası Katarakt (Arka Kapsül Kesafeti) ve YAG Lazer ile Tedavisi-Yag Lazer Kapsülotomi

YAG Lazer Kapsülotomi Nedir?

Katarakt ameliyatlarında göz içinde saydamlığını kaybeden lens ameliyatla alınır ve yerine yapay göz içi lensler yerleştirilir. Yerleştirilen bu lenslerin arkasında ‘arka kapsül’ adı verilen çok ince bir zar vardır. Bu zar normalde saydamdır. Ancak katarakt ameliyatlarından sonra arka kapsül zamanla saydamlığını kaybedebilir. Bunun sonucunda göze giren ışık yapay lensten geçtikten sonra matlaşan arka kapsülden rahatça geçip te retinaya ulaşamaz. İşte bu duruma ‘arka kapsül kesafeti’ ya da ‘arka kapsül opasifikasyonu’ adı verilir.

Arka kapsül kesafeti katarakt ameliyatı olan kişilerin büyük kısmında ortaya çıkar. Ortaya çıkma süresi ve şiddeti kişiden kişiye çok değişir. Kimi hastada ameliyattan sonra ilk 1 ayda ortaya çıkar, kimi kişide yıllar sonra ortaya çıkar. Bazı kişilerde hiç görülmeyebilir.

YAG lazer işlemi ile hasta arka kapsül kesafetinden dakikalar içinde ağrısız bir şekilde kolayca kurtulur. YAG lazer kapsülotomi işlemi damlalı anestezi ile yapılır. Hasta sanki göz muayenesi oluyormuş gibi çenesini ve alnını cihaza yerleştirir. YAG lazer ile doktorunuz arka kapsüle odaklama yapar ve lazer atışları ile arka kapsül buharlaştırılır.

YAG Lazer Kapsülotomi Sonrası

YAG lazer kapsülotomi sonrasında kişi gözünün önünde birkaç gün uçuşmalar görebilir. Eğer uçuşma zaten varsa bunlarda artış ortaya çıkabilir ama genellikle birkaç gün içinde ortadan kaybolurlar. İşlem sonrasında göz kapatılmaz. Genellikle 1 ya da 2 tane göz damlası reçete edilir ve 4-5 gün kullanılması istenir. YAG lazer kapsülotomi işlemi esnasında hasta ağrı hissetmez.

Riskleri Var Mıdır?

YAG lazer işleminin riskleri çok azdır. Hiç bir tıbbi tedavinin riski yoktur denilemez. Ancak YAG lazer işlemi oldukça güvenilir bir işlemdir. Bazı hastalarda göz yapısından kaynaklanan ilave riskler olabilir. Bu durumda da ancak doktorunuz tarafından size özel riskler bahsedilebilir.

Randevu Alın

Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan, Kayseri’de özel muayenehanesinde hizmet vermektedir. Randevu almak için burayı tıklayınız.

Scroll to Top

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.