PRK Lazer Nedir? Riski Var mıdır?

PRK Lazer halk arasında göz çizdirme ameliyatı ya da lazer göz ameliyatı olarak da bilinen excimer lazer operasyonunu tekniklerinden bir tanesidir. PRK lazer aslında dünyada ilk uygulanan excimer lazer tekniğidir. Ancak bu durum bu yöntem açısından negatif bir durum oluşturmaz. Gerekli olan hastalarımızda PRK ile oldukça iyi sonuçlar elde ediyoruz.

PRK Lazer Göz Ameliyatı-Göz Çizdirme
PRK Lazer Göz Ameliyatı-Göz Çizdirme

PRK Lazer Nedir? Nasıl Uygulanır?

PRK lazer kelimesi ingilizce bir kelime olan PhotoRefractive Keratectomy kelimesinden türemiş bir kısaltmadır. Bu yöntemde gözümüzde lazerin uygulandığı tabaka olan korneanın en üstteki epitel hücre tabakası alkol tatbiki ile yumuşatılır ve korneanın en üst kısmından uzaklaştırılır. Bu hücre tabakası aslında korneayı dış etkilerden koruyan bir örtü gibidir. Hücre tabakasının hemen altında ise korneanın asıl dokusu olan stroma tabakası yer alır. İşte lazer işlemi stroma tabakasına uygulanmaktadır.

Stroma tabakasına uygulanan lazer işlemi ile kornea yeniden şekillendirilerek ışığı kırma gücü değiştirilir. Bu PRK lazer işlemi saniyeler içinde bitmektedir. Operasyon bitmeden önce hastanın gözüne kontakt lens yerleştirilir. Operasyonun başlangıcında uzaklaştırılan hücre tabakası yaklaşık 2-3 gün içinde hızla bölünerek uzaklaştırılan açık kısmı kapatır. 4.-5. günlerde ise hasta kontrole çağırılır ve kontrolde koruyucu kontakt lens gözden alınır.

PRK Lazer Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Operasyondan sonra kontakt lens yerleştirmemizin neden ise gözde yanma, batma, sulanma gibi belirtilerin az olmasını sağlamaktır. Ancak buna rağmen özellikle ilk 1 günde bu bulgular sık görülmektedir. Bu bulguların şiddeti hastanın ağrı eşiği ile yakından ilişkilidir. Kimi hasta daha rahat atlatırken kimi hastada biraz daha bulgular ağır seyredebilmektedir. 

Lazer sonrası ilk 1-2 gün yanma, batma ve sulanma şikayetleri geçtikten sonra hasta hemen operasyondan önce gözlükle gördüğü kalitede göremez. Görme seviyesi günler içinde artarak operasyondan önce gözlükle görme seviyesine birkaç haftada gelir. Bu süreye kadar hasta elbette görmekte ve tüm işlerini halledebilmektedir. Bahsettiğimiz görme seviyesindeki artış operasyondan önce gözlükle görme seviyesine kıyaslamadır. 

Lazer işlemi sonrasında ilk günlerde daha sık damla damlatılır. 3-4 günden sonra damla damlatma sıklığı azalır ve ilk 1 ay damla damlatma süreci devam eder.

PRK Lazer Riskleri

Sıfır riske sahip hiç bir tıbbi operasyon yoktur. Her operasyon gibi PRK lazerin de riskleri vardır. Operasyon sonrasında enfeksiyon ortaya çıkabilir. Korneada kalıcı skar adı verilen saydam olmayan bölgeler ortaya çıkabilir. Ancak bir istatistik bilgisi vermek gerekirse Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan’ın son 5 yılda yaptığı hiç bir PRK lazer işleminde bu komplikasyonlar yaşanmamıştır. Genel anlamda konuşmak gerekirse PRK uygun hastada uygun şekilde yapıldığında son derece güvenilir ve yüz güldürücü bir operasyondur.

Scroll to Top
lazer göz ameliyatı kayseri
LAZER OPERASYONLARINDA
% 15 İNDİRİM

30 KASIM 2023 TARİHİNE KADAR GEÇERLİDİR!

DOÇ. DR. FATİH ÇAKIR GÜNDOĞAN

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.