fbpx

MSÜ Göz Şartları

‘MSÜ Göz Şartları’, ‘Harp Okulu Göz Şartları’, ‘Milli Savunma Üniversitesi Göz Şartları’ günlük pratiğimizde hastalarımız tarafından bizlere en sık sorulan soruların başında gelmektedir. Bu konuda TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği gerekli kriterleri açıklamaktadır.

MSÜ Göz Şartları Nelerdir?

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği Madde 40’de ‘Öğrenci adayları, tam sağlam olmalı ve bunlarda diskromatopsi bulunmamalıdır.‘ ifadesi geçmektedir. ‘Tam Sağlam Olmak’ ifadesi TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde Hastalıklar ve Arızalar Listesinde geçen herhangi bir durumun adayda bulunmaması demektir. Bu anlamda muayene eden hekimin göz muayeneniz sonucunda muayene formuna yazacağı herhangi bir hastalık ya da arıza sağlık muayenesinden geçemeyeceğiniz anlamına gelmektedir.  Ancak bunun göz dereceleri açısından istisnası mevcuttur. Bu istisna ise 36. madde 2. fıkrada anlatılmıştır. 

MSÜ Göz Dereceleri

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği Madde 35, 2. fıkrada ‘tashihle her bir gözde görmeleri tam olmak şartıyla, her bir gözde 1.00 (bir dâhil) diyoptriye kadar olan miyopi, hipermetropi ile 1.00 (bir dâhil) diyoptriyi geçmeyen astigmatizmalar öğrenciliğe engel değildir.’ ifadesi yer almaktadır. Bu anlamda 1 dereceye kadar miyopi, hipermetropi ya da astigmatın harp okulu öğrencisi olmaya engel teşkil etmediği anlaşılmıştır. 

Göz Çizdirme ve MSÜ Göz Şartları

Halk arasında ‘Göz Çizdirme’ ya da ‘Lazer Göz Ameliyatı‘ olarak bilinen Excimer Lazer operasyonu TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde A6/F4 adı verilen maddeye denk gelmektedir.  Bu da okula girmek için bir engel durum teşkil etmektedir. Excimer lazer operasyonu olduğunuz muayenede anlaşılırsa ve hekim tarafından bu durum muayene formunuza yazılırsa okula girme önünde bir engel teşkil edecektir.

Diğer Göz Sorunları ve MSÜ Göz Şartları

Yukarıda bahsettiğimiz kriterler dikkate alındığında aşağıda sizlerin sık gördüğü bazı sorulara cevap vermek istiyorum.

 1. Göz dereceleri (miyopi, hipermetropi ya da astigmatın herhangi birisi) 1.25 ya da daha yukarı olan adaylar Milli Savunma Üniversitesi öğrencisi olamaz. 
 2. Pitozis adı verilen göz kapaklarında düşme olanlar uzman askeri öğrenci olamaz.
 3. Göz kapaklarında şekil bozuklukları engeldir.
 4. Gözyaşı kanal tıkanıklıkları engeldir.
 5. Katarakt olması ya da katarakt ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 6. Göz içi mercek ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 7. Korneasında travma ya da başka nedenlere bağlı olarak iz kalmış olması engeldir.
 8. Gözde kayma ya da nistagmus (gözlerde titreme) olması engeldir.
 9. Vitrektomi ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 10. Herhangi bir retina ya da optik sinir (görme sinir) hastalığı engeldir.
 11. Göz tansiyonu hastalığı engeldir.
 12. Keratokonus hastalığı engeldir.

Gözde Uçuşmalar

Gözlerin önünde sinek uçuşmaları şeklinde kendini gösteren vitreus dejenerasyonu eğer başka bir hastalığa bağlı değilse MSÜ Göz Şartları açısından çok büyük ihtimalle size engel çıkarmayacaktır. Çünkü göz doktorları bu durumu genellikle normal bir durum olarak algılamaktadır. Ancak bunun yanında hekim vitreus dejenerasyonu olduğunu tespit eder ve size bu konuda bir madde verirse yine engel teşkil edecektir. Çünkü tam sağlam olma şartı demek hiç bir madde almamak anlamına gelmektedir. 

Öneriler

Bu yazıda MSÜ Göz şartları açısından günlük pratikte bizlere sık sorulan sorulara cevap vermeye alıştım. Birçok kişinin ‘bu durum fark edilir mi?’, ‘muayenede anlaşılır mı?’ şeklindeki sorularına cevap olacak şekilde yazmaya çalıştım. Ancak TSK hepimizi kurumu olduğundan eğer ciddi bir göz sorununuz var ise hiç başvuru yapmamanızın ya da muayenede göz sorununuzu hekime dürüstçe ifade etmenizin daha uygun olacağını düşünüyorum.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

24 thoughts on “MSÜ Göz Şartları”

 1. benim sol gözüm 0.50 miyop
  sağ gözüm de ise 0,50 miyop 1 derece astigmat var
  bu MSÜ öğrenciliğine engel mi ?
  ( ya da miyop’u ve astigmatı ayrı ayrı mı alıyor ? )

 2. Smile lazer diye bir göz çizdirme lazer türü varmış gözüm 2.5-2.75 miyop. Bir forumda okuduğum ama göre bu smile lazer askeriyede (HHO)’dan kabul alıyormuş. Doğru mu her hangi bir bilginiz var mı?

  1. Merhaba,
   Lazer operasyonu olmak A6F4 maddesi almak anlamına gelir. Bu da yönetmeliğe göre engeldir. Ama son dönemde lazer olup ta bu okullara giren adaylara da rastlıyoruz. Ancak normalde lazerin her türlüsü yönetmeliğe göre engeldir. Tespit edilip edilemeyeceği ayrı bir konudur.Size verilen bilgi için için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bizimle ilgili yorum yazarsanız çok seviniriz. Teşekkür ederim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

     1. Kardeşim itirazda da mı elendim ve sadece kusur olarak gözunun çizik olması mı vardı cevaplarsan sevinirim

 3. Merhaba yaşım 16 gözümde Allah’a şükür ki herhangi bir sorun yok. MSÜ’ye hazırlanıyorum. İki gözün toplamıda 1.25’i geçmemesi mi gerekiyor yoksa tek gözün mü 1.25’i geçmemesi mi gerekiyor anlamadım da tam olarak

 4. A6/F4 adında bir madde yok TSK Sağlık Yönetmeliğinde

  Lazer tedavi ile göz kusurunun giderilmesi askeri öğrenci olmaya engel değildir

 5. Göz çizdirmek(4/6 F/4) göz doktoru tarafından heyet raporunuza yazılmış ise elenirsiniz . Faklı şeyler yazıyorlar itibar etmeyin arkadaşlar

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top