MSÜ Göz Şartları

‘MSÜ Göz Şartları’, ‘Harp Okulu Göz Şartları’, ‘Milli Savunma Üniversitesi Göz Şartları’ günlük pratiğimizde hastalarımız tarafından bizlere en sık sorulan soruların başında gelmektedir. Bu konuda TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği gerekli kriterleri açıklamaktadır.

MSÜ Göz Şartları Nelerdir?

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği Madde 40’de ‘Öğrenci adayları, tam sağlam olmalı ve bunlarda diskromatopsi bulunmamalıdır.‘ ifadesi geçmektedir. ‘Tam Sağlam Olmak’ ifadesi TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde Hastalıklar ve Arızalar Listesinde geçen herhangi bir durumun adayda bulunmaması demektir. Bu anlamda muayene eden hekimin göz muayeneniz sonucunda muayene formuna yazacağı herhangi bir hastalık ya da arıza sağlık muayenesinden geçemeyeceğiniz anlamına gelmektedir.  Ancak bunun göz dereceleri açısından istisnası mevcuttur. Bu istisna ise 36. madde 2. fıkrada anlatılmıştır. 

MSÜ Göz Dereceleri

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği Madde 35, 2. fıkrada ‘tashihle her bir gözde görmeleri tam olmak şartıyla, her bir gözde 1.00 (bir dâhil) diyoptriye kadar olan miyopi, hipermetropi ile 1.00 (bir dâhil) diyoptriyi geçmeyen astigmatizmalar öğrenciliğe engel değildir.’ ifadesi yer almaktadır. Bu anlamda 1 dereceye kadar miyopi, hipermetropi ya da astigmatın harp okulu öğrencisi olmaya engel teşkil etmediği anlaşılmıştır. 

Göz Çizdirme ve MSÜ Göz Şartları

Halk arasında ‘Göz Çizdirme’ ya da ‘Lazer Göz Ameliyatı‘ olarak bilinen Excimer Lazer operasyonu TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde A6/F4 adı verilen maddeye denk gelmektedir.  Bu da okula girmek için bir engel durum teşkil etmektedir. Excimer lazer operasyonu olduğunuz muayenede anlaşılırsa ve hekim tarafından bu durum muayene formunuza yazılırsa okula girme önünde bir engel teşkil edecektir.

MSÜ Göz Şartları

Diğer Göz Sorunları ve MSÜ Göz Şartları

Yukarıda bahsettiğimiz kriterler dikkate alındığında aşağıda sizlerin sık gördüğü bazı sorulara cevap vermek istiyorum.

 1. Göz dereceleri (miyopi, hipermetropi ya da astigmatın herhangi birisi) 1.25 ya da daha yukarı olan adaylar Milli Savunma Üniversitesi öğrencisi olamaz. 
 2. Pitozis adı verilen göz kapaklarında düşme olanlar uzman askeri öğrenci olamaz.
 3. Göz kapaklarında şekil bozuklukları engeldir.
 4. Gözyaşı kanal tıkanıklıkları engeldir.
 5. Katarakt olması ya da katarakt ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 6. Göz içi mercek ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 7. Korneasında travma ya da başka nedenlere bağlı olarak iz kalmış olması engeldir.
 8. Gözde kayma ya da nistagmus (gözlerde titreme) olması engeldir.
 9. Vitrektomi ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 10. Herhangi bir retina ya da optik sinir (görme sinir) hastalığı engeldir.
 11. Göz tansiyonu hastalığı engeldir.
 12. Keratokonus hastalığı engeldir.

Gözde Uçuşmalar

Gözlerin önünde sinek uçuşmaları şeklinde kendini gösteren vitreus dejenerasyonu eğer başka bir hastalığa bağlı değilse MSÜ Göz Şartları açısından çok büyük ihtimalle size engel çıkarmayacaktır. Çünkü göz doktorları bu durumu genellikle normal bir durum olarak algılamaktadır. Ancak bunun yanında hekim vitreus dejenerasyonu olduğunu tespit eder ve size bu konuda bir madde verirse yine engel teşkil edecektir. Çünkü tam sağlam olma şartı demek hiç bir madde almamak anlamına gelmektedir. 

Öneriler

Bu yazıda MSÜ Göz şartları açısından günlük pratikte bizlere sık sorulan sorulara cevap vermeye alıştım. Birçok kişinin ‘bu durum fark edilir mi?’, ‘muayenede anlaşılır mı?’ şeklindeki sorularına cevap olacak şekilde yazmaya çalıştım. Ancak TSK hepimizi kurumu olduğundan eğer ciddi bir göz sorununuz var ise hiç başvuru yapmamanızın ya da muayenede göz sorununuzu hekime dürüstçe ifade etmenizin daha uygun olacağını düşünüyorum.

MSÜ Göz Şartları hakkında 35 yorum yapıldı.

 1. benim sol gözüm 0.50 miyop
  sağ gözüm de ise 0,50 miyop 1 derece astigmat var
  bu MSÜ öğrenciliğine engel mi ?
  ( ya da miyop’u ve astigmatı ayrı ayrı mı alıyor ? )

 2. Smile lazer diye bir göz çizdirme lazer türü varmış gözüm 2.5-2.75 miyop. Bir forumda okuduğum ama göre bu smile lazer askeriyede (HHO)’dan kabul alıyormuş. Doğru mu her hangi bir bilginiz var mı?

  1. Merhaba,
   Lazer operasyonu olmak A6F4 maddesi almak anlamına gelir. Bu da yönetmeliğe göre engeldir. Ama son dönemde lazer olup ta bu okullara giren adaylara da rastlıyoruz. Ancak normalde lazerin her türlüsü yönetmeliğe göre engeldir. Tespit edilip edilemeyeceği ayrı bir konudur.Size verilen bilgi için için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bizimle ilgili yorum yazarsanız çok seviniriz. Teşekkür ederim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

    1. Kardeşim lazer yaptırmıştım bende de bu yazıldı gectin mi itiraz etti mi sonuc ne oldu cvp larsan sevinirim ben pzts gideceğim

    2. Sonuc ne oldu ben de itiraz ettim birde yaptırdığım dr kesin gecersin demişti gecemedim bende itiraz ettim sizin sonuc ne oldu

     1. Kardeşim itirazda da mı elendim ve sadece kusur olarak gözunun çizik olması mı vardı cevaplarsan sevinirim

 3. Hocam benim gozlerim 1.25 e 1 miyop hava harp okuluna girme ihtimalim var midir ?

 4. Merhaba yaşım 16 gözümde Allah’a şükür ki herhangi bir sorun yok. MSÜ’ye hazırlanıyorum. İki gözün toplamıda 1.25’i geçmemesi mi gerekiyor yoksa tek gözün mü 1.25’i geçmemesi mi gerekiyor anlamadım da tam olarak

 5. A6/F4 adında bir madde yok TSK Sağlık Yönetmeliğinde

  Lazer tedavi ile göz kusurunun giderilmesi askeri öğrenci olmaya engel değildir

 6. Göz çizdirmek(4/6 F/4) göz doktoru tarafından heyet raporunuza yazılmış ise elenirsiniz . Faklı şeyler yazıyorlar itibar etmeyin arkadaşlar

 7. Sol gözümde iris kolobomu var ama görmemi sagligimi etkilemiyor. MSÜ sağlık mulaktinda elenirmiyim?

 8. Sol gözümde iris kolobomu var ama görmemi sagligimi etkilemiyor. MSÜ sağlık mulaktinda elenirmiyim

 9. SOL GÖZ 3,75 SAG GÖZ 1,25 MSU SIVIL PERSONEL ICIN BASVURDUM ELENDIM . SANKI ELIMIZE SILAH VERIP HEDEF VURDURACAKLAR. :s

   1. Merhaba saygıdeğer hocam. Bir soru sormak istiyorum. Ben öğretmen sınıfı subaylık başvurdum ve spordan geçtim. Fakat sağlıkta Göz muayenesinde sol gözümde birşey çıkmadı. Sadece sağ gözümde 2.5 astigmat çıktı. Doktor da muvazzaf subay olamazsın dedi. Gözümü cizdirtsem durumu kurtarma imkanım var mı ?

 10. Merhaba saygıdeğer hocam. Bir soru sormak istiyorum. Ben öğretmen sınıfı subaylık başvurdum ve spordan geçtim. Fakat sağlıkta Göz muayenesinde sol gözümde birşey çıkmadı. Sadece sağ gözümde 2.5 astigmat çıktı. Doktor da muvazzaf subay olamazsın dedi. Gözümü cizdirtsem durumu kurtarma imkanım var mı ?

 11. Göz kapağı düşüklüğüm vardı ama ameliyat oldum 14 sene oldu şuan bi sorunum yok harp okullarına girmeme engel midir lütfen cevap verin :’)

 12. Merhaba minik bir şey danışacaktım aklıma çok takılıyor öğrenmezsem rahat edemeyeceğim yıllardır hayalim askeri tıp okumak bu sene sınava gireceğim göz numaram sınırı geçmiyor herhangi bir görme kaybımda yok çok şükür sadece erken doğduğum için Prematüre retinopatisi gelişmiş küçükken ama tedavi bebekken yapılmış 18 yıldır da her sene kontrole gidiyorum hiç sorun yaşamadım retinamda sağlık yönetmeliğinde bununla ilgili maddede tek gözde retina sorununu olmuş ve tedavi edilmişse görme kaybı olsa bile belli bir dereceye kadar kabul edileceği yazıyor (A dilimi) ama bilateral vakalarda iki gözde de olmuşsa görme kaybı olmasa bile elenecegi yazıyor (B dilimi) genel prematüre retinopatisi ile ilgi bir şey yazmıyor bu yüzden elenirsem çok üzülürüm herhangi bir görme kaybım yok 18 yıldır kontrole gidiyorum bir sorun çıkmadı sadece bebekken olduğum bir şey icin elenir miyim sorduğum bir doktor askeri tıpta geçersin ama deniz harpte elerler dedi sizin görüşünüz nedir rica etsem yardım siz de Gata mezunsunuz daha iyi bilirsiniz işin içini lütfen yardımcı olun çok üzülüyorum bunu düşünmekten askeri hekim olmayı çok istiyorum :(:(

 13. MUHAMMED MUAZ CESUR

  HOCAM GÖZ DERECELERİ ŞUNLAR ENGEL OLUR MU ASKERLİĞER YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  RİGHT LİGHT
  SPH: -1.00 SPH: -1.00
  CYL: -0.75 CYL: -0.50
  AKS: 105 derece AKS: 90 derece

 14. Hocam alerjik konjonktivit ve gözün içindeki ipliksi beyaz sıvı msü ye engel mi?

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top
Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan-Göz Doktoru
Önemli Bilgi-Okuyunuz
 • Yoğunluğumuz nedeniyle kişisel göz durumunuzun asker-polis olmanız için uygun olup olmadığı konusunda bilgi veremiyoruz.
 • Bu amaçla bize gönderilen whatsapp, mail ya da sosyal medya mesajlarına cevap veremiyoruz.
 • Muayenehanemiz Kayseri’dedir. Randevu alıp muayene sonrasında durumunuzla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 • Daha fazla bilgi için bu pencereyi kapatıp sayfamızı okuyabilirsiniz.

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.