Askeri Personel Göz Şartları

Kara Harp Okulu ve Hava Harp Okulları ile Uzman Erbaş olmak isteyen hastalarımız tarafından bize sık sorulan soruların cevaplarını bu yazıda bulacaksınız.

Harp Okulları için Göz Şartları Nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin Madde 40’da ‘Sivil Kaynaktan Harp Okullarına Alınacak Adaylarda Tam Sağlam Olma Şartı Aranır’ ibaresi yer almaktadır.

Tam Sağlam Olma şartı demek TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde hiçbir madde almamak anlamına gelmektedir. Lazer operasyonu geçirmek ise A6/F4 maddesi içerisine girmektedir. Ancak son dönemde bu operasyonu geçiren adayların sağlık muayenesinden geçtikleri görülmektedir. Son dönemde bu yönde bir inisiyatif alındığını görüyoruz.

Askeri Personel Göz Şartları

Uzman Erbaşlık için Göz Şartları Nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin Madde 40’da Uzman Erbaş adaylarında renk körlüğünün (diskromatopsi) bulunmaması gerektiği ve her iki gözde görme seviyesinin düzeltme ile (gözlükle ya da kontakt lensle) tam olması gerektiği belirtilmiştir. 

Göz Numarası açısından değerlendirildiğinde ise A madde dilimi içinde olan

 • 7 dereceye kadar olan miyopi, hipermetropi veya astigmatizmalar
 •  Her iki gözün derece toplamının 14 dereceye kadar olması
 • Miyoplarda sferik eşdeğer değerinin 6 derece, hipermetroplarda ise 4 dereceye kadar olması

durumlarının uzman erbaş olmaya engel olmadığı belirtilmiştir.

Askeri personel ve polis göz şartları konusundaki diğer yazılarımıza kategori ve etiket blog sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz.

Askeri Personel Göz Şartları hakkında 41 yorum yapıldı.

 1. hocam peki Milli Savunma Universitesi için hangi tip lazer tedavisi olmamız lazım?

  1. Mehmet Öztürk

   Hocam ben sözleşmeli er olarak gideceğim ama gözümde astigmat var fakat şöyle bir kafama takıldı iz bırakan amaliyat varmış birde iz bırakmayan varmış hangisini olmam gerekiyor

 2. Hocam birkaç gün sonra doktor muayenem var ve Kara Harbe girmek istiyorum.
  Bu tedaviler ile uygun koşul sağlanırsa Askeriye ye alınır mıyım.

 3. Uğur pekcan

  Hocam iyi günler . Benım sag gözüm 7.75 hipermetrop ve – 6.50 astigmat sol gözüm ise 5.00 hipermetrop ve – 3.25 astigmat Bu durumda uzman er ve erbaş olabiliyormuyum. Heyete sevk edildim hastane tarafında . Bilgi almak istedim sizden

 4. kardeşim canını sıkmak istemem ama almazlar ve alınmamanda gerekir derecelerin baya yüksek önemli olan sağlıklı asker almak

 5. Hocam iyi günler benim gözler bugün 0.50 çıktı sağ gözde 0.50 sol gözde 0.50 uzman erbaş için sorun olur mu saygılar

  1. Merhaba hocam lise ikide benim sağ gözüm enfeksiyon kapıp keratit olmuştu amniyon zarıyla kapladılar iyi olup görmem düzeldikten sonra beyaz leke kalmış dediler dışardan görünmüyor göze bakılan aletle görünüyormuş görmemde sıkıntı yok göz doktoru çok şanslısın dedi leke göz bebeğinin sağ tarafında kalıyor akşamları göz bebeği büyüyünce çok hafif lekenin ucuna denk geliyor sokak lambalarında hafif sağa doğru bi süzme oluyor astigmat gibi çok hafif bi şekilde ama görmede sorun yok 2 sene olucak tsk harp okullarında vs bir sorun olurmu bir sorayım dedim hocam umarım iyi anlatabilmişimdir.

   1. Heyet göz doktoru lasik operasyonlusu Vo () 10 tashihsiz yazmış acaba ne anlama geliyor astsubaylık için heyet raporu alıyorum

 6. HOCAM MERHABALAR
  08.005.2020 TARİHİNDE SAĞ GÖZÜME CAM BATTI AMELİYAT OLDUM AMELİYAT NETİCESİNDE GÖZÜMDE İZ KALDI 1.50 DERECE İLE MSÜ KAZANDIM GÖZÜMÜ ÇİZDİRSEM GİREBİLİR MİYİM? VEYA GİREBİLMEK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR? SOL GÖZÜM 0.50 BİR SORUNU YOK.
  TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba kemal Bey,
   Tavuk karası hastalığı askerliğe kesin bir şekilde engeldir. TSK Sağlık Yeteneği yönetmeliğinde D9F8 maddesine karşılık gelir ve bu da sadece barış zamanında değil aynı zamanda sefer zamanında da askerlik yapılmayacağı anlamına gelir.
   Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

  1. Merhaba,
   Şaşılık’ın engel olma ihtimali yüksek. Ameliyat olup şansınızı artırabilirsiniz. Kesin konuşmak için muayene etmek gerekir. Çünkü eğer şaşılık ile birlikte gözde tembellik te var ise sorun çıkma ihtimali daha yüksektir. Ama tembellik yok ise şaşılık ameliyatından sonra girme ihtimaliniz yüksektir. Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

   1. Merhaba, lazer olmayı düşünün demişsiniz, ancak başka bir yazınızda ameliyat olunduğunda,çizdirme vs., muayenede bu farkedilirse engeldir demiştiniz. Düzeltmeler ile lazer vs. giriş için göz koşulunda engel teşkil etmiyor öyleyse anladığım kadarıyla doğrumu

 7. Merhaba hocam sağ gözüm 1 derece sol gözüm 0.50 derece askeri sınavlarda mülakatlarda sıkıntı yaşar mıyım doktor lens yazdı

 8. kuzenim msü sınavına girdi sağlık mülakatında göz doktoru 8a ve 7a %100 şeklinde bir tanı koymuş ne anlama geldiğini biliyormusunuz acaba

 9. Hocam merhaba jandarma astsubayligi için sağ 23.4 sol 20.5 göz ölçümü yapıldı bu ölçüme göz tansiyonu tanısı konabilir mi?

 10. Hocam merhabalar sağ gözüm 1.75 döl gözüm de aynı şekilde 1.75 msü kara harp okuluna gitmeyi düşünüyorum sorun olur mu olursa lazer tedavisi uygularsam şansım artar mı

 11. Hocam jandarma astsubaylık sağlık raporu alıyorum gözümü çizdirsem herhangi bir sorun olurmu yada çizdireceksem hangi yöntemi seçmeliyim?

 12. Merhaba sağ göz 1.25 astigmat, sol 9 astigmat askerlik için muaf nedeni mi ?

 13. Merhaba oğlumun sol gözünde makula deliği olduğu için amaliyet oldu gözde fiziksel olarak bakıldığında problem görülmüyor fakat görmesi gözlükle %15-20 gibi. Sağ gözde herhangi bir problem yok. Askeri liseye gitmesinde veya askere gitmesine engel olur mu bu durum teşekkürler.

  1. hocam bugün göz muayenesine gittim . ilk ölçümde 2.00 miyop ikinci defa ölçünce 0.50 çıktı. tahtadan okutunca hepsini okudum. doktor sende yalancı miyop var dedi bu durum kara harp okulu için sorun teşkil eder mi. çok sağolun.

 14. Hocam iyi günler. Doğuştan göz kapağı düşüklüğüm vardı 2 yaşımda ameliyat olarak düzeltildi şuan hiçbir engelim yok harp okuluna girip pilot olmama engel midir ? Teşekkürler

 15. hocam iki gözüm de 2 derce miyop hangi ameliyatı olursam ameliyattan sonra kara harp okuluna girebilirim ?

  1. Merhaba Sıla,
   Lazer yöntemlerinin tamamı harp okullarına girmek için yönetmeliğe göre engeldir.
   lazer operasyonu olmak istiyorsanız göz yapınız uygunsa PRK olmanızı tavsiye ederim. Ama buna muayeneniz sonucunda karar verilmesi gerekir.
   Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

 16. genetik veya sonradan kendinden olma bir göz kusurum yok ama 2 ay önce gözüme yay çarptığı için çok küçük bir katarakt oluştu. ameliyat olduktan sonra hava harp okulları için sıkıntı olurmu?

 17. SERHAT SAYIALİOĞLU

  Hocam iyi akşamlar sol gözüm 20 sağa gözüm 14 numara kontak lens kullanıyorum askere alınır mıyım sizce ?

 18. Hocam lasik yönteminde gözde iz kalıyormuş sözleşmeli olcam ehette sıkıntı yaratırlarmı

  1. Merhaba Harun Bey,
   Gözlük kullanmak istemiyorsanız en iyi alternatif lazer operasyonudur. Lazer operasyonu sonuçları çok başarılıdır.
   Aşağıdaki linke tıklayarak hakkımızda yorum yapmanız sizin gibi bizlere sosyal medya ve WhatsApp yolu ile ulaşan takipçilerimize desteğimiz açısından motive edici olacaktır. Çok teşekkür ederim.
   Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan

   https://g.page/r/CdywofHadfRnEAg/review

 19. Hocam merhaba tsk sağlık yönetmeliğine göre H52.1 – MİYOPİ e nabızda çıkan ön tanı sorun olur mu ?

 20. Hocam Uzman Çavuş Renk Körüyüm meslekten sonra doktor fark etti sözleşme yenilemede sorun olur mu 5 yıldır görevdeyim

 21. Selamun aleykum hocam sag gozumde 4.25 astigmat sol gozumde 3.75 astigmat 1.75 miyop var. Bide keratakonus rahatsizligim var ameliyat gecirmisim

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top
Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan-Göz Doktoru
Önemli Bilgi-Okuyunuz
 • Yoğunluğumuz nedeniyle kişisel göz durumunuzun asker-polis olmanız için uygun olup olmadığı konusunda bilgi veremiyoruz.
 • Bu amaçla bize gönderilen whatsapp, mail ya da sosyal medya mesajlarına cevap veremiyoruz.
 • Muayenehanemiz Kayseri’dedir. Randevu alıp muayene sonrasında durumunuzla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 • Daha fazla bilgi için bu pencereyi kapatıp sayfamızı okuyabilirsiniz.

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.