Uzman Erbaş Göz Derecesi Ne Olmalıdır?

‘Uzman erbaş göz derecesi ne olmalıdır?’ sorusu sön dönemde ülkemiz şartlarında askerlik yeniden  ciddi bir iş sahası oluşturduğundan dolayı sık sorulmaya başlanmıştır. Biz de bu konuda çok sık sorular alıyoruz. Bu yazıda uzman erbaş göz derecesi yeterlilik şartları konusunda bilgi vereceğim. Bu bilgiler tamamen en güncek TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Bazı durumları şu şekilde sıralayabiliriz. 
Öncelikle şunu vurgulamak gerekir. Uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaş adayları aynı kriterlere tabidirler. TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin 3. Bölüm 23. maddesinde bu kriterlere yer verilmiştir. Şimdi göz atalım.

Uzman Erbaş Göz Derecesi ve Yönetmelik

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin 3. Bölümünde ‘ Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erbaş ve Er Adayları ile Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erbaş ve Erlerin Sağlık Yetenekleri’ konusu ele alınmaktadır. 3. Bölüm Madde 23, 2. fıkrada uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaşlarda renk körlüğünün olmaması gerektiği ve her iki gözde tashihle (gözlükle ya da kontakt lensle) ya da tashihsiz görme seviyesinin tam (10/10) olması gerektiği belirtilmektedir. 

Madde 23, 3. fıkrada ise 2. fıkradaki şartları taşımak koşuluyla

 1. Her bir gözde 1.00 (bir dâhil) diyoptriye kadar olan miyopi, hipermetropi ile 1.00 (bir dâhil) diyoptriyi geçmeyen astigmatizmanın engel olmadığı açıklanmıştır.
 2. Herhangi bir göz rahatsızlığı varsa yönetmelikteki Personel Adaylarının Hastalıklara Göre Değerlendirme Çizelgesinin “Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erbaş/Er Adayları Değerlendirme Sütunu’ndaki karşılığı (+) artı işareti olanların uzman erbaş olabilecekleri belirtilmiştir. 

Kimler Uzman Erbaş Olmaz?

Yukarıda bahsettiğimiz kriterler dikkate alındığında aşağıda sizlerin sık gördüğü bazı sorulara cevap vermek istiyorum.

 1. Göz dereceleri (miyopi, hipermetropi ya da astigmatın herhangi birisi) 1.25 ya da daha yukarı olan adaylar uzman erbaş ve söleşmeli er/erbaş olamaz.
 2. Pitozis adı verilen göz kapaklarında düşme olanlar uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaş olamaz.
 3. Göz kapaklarında şekil bozuklukları engeldir.
 4. Gözyaşı kanal tıkanıklıkları engeldir.
 5. Katarakt olması ya da katarakt ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 6. Göz içi mercek ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 7. Korneasında travma ya da başka nedenlere bağlı olarak iz kalmış olması engeldir.
 8. Gözde kayma ya da nistagmus (gözlerde titreme) olması engeldir.
 9. Vitrektomi ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 10. Herhangi bir retina ya da optik sinir (görme sinir) hastalığı engeldir.
 11. Göz tansiyonu hastalığı engeldir.
 12. Keratokonus hastalığı engeldir.

Lazer Göz Operasyonu Olmak Uzman Erbaş Olmaya Engel midir?

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin ilgili çizelgesine bakıldığında halk arasında göz çizdirme ya da lazer göz ameliyatı olarak bilinen excimer lazer operasyonunun uzman erbaş olmaya engel olmadığı anlaşılmaktadır. Ancak lazer göz operasyonu da olsa bir kişide göz tembelliği varsa bu durumda görme seviyesi tam olamayacağı için yine engel durumu ortaya çıkabilecektir.

Uzman Erbaş Göz Şartları

Uzman Erbaş Göz Derecesi Ne Olmalıdır? hakkında 53 yorum yapıldı.

 1. Hocam merhabalar benim gözümde şuan da kreatononus hastalığı var ben cross linking ameliyat olsam alım için uygun olur mu

  1. Merhaba, keratokonus hastalığı tespit edildiği takdirde kesin bir şekilde engeldir. ‘Tespit edildiği takdirde’ diyorum, çünkü çok başlangıç aşamalarda nadiren tespit edilemeyebilir. Ama bu ihtimal düşük. Daha net yorum yapabilmek için muayene etmek gerekir. Size verilen bilgi için için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bizimle ilgili yorum yazarsanız çok seviniriz. Teşekkür ederim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

   1. Sag gozumde ur var 100 de 20 goruyorum askerlik yapabilirmiyim 3 Sefer lazer ameliyati gecirdim tumorum stabil yapmak icin Ama ayni degisen bir sey yok .askerligim Ne olur

   1. Ümit çiftçi

    Be uzman erbaş için göz doktoruna gittim sende renk körlülügü var dedi ve olamaz dedi itiraz etsek olabilecek mi hocam

  2. Muhammed Çalıkuşu

   Hocam benim sağ gözümde 2.0 derece tembellik var uzmanlığa engel mi veya tembelliğin lazer tedavisi var mı

 2. Tam ( -0.50 -1.00 a x o )
  Tam ( -0.50 -1.00 a x 180 )
  Hocam aldığım raporda böyle yazıyor.
  Uzman Erbaş için sıkıntı olur mu ??

  1. Hocam iyi günler beni bugün birligimden hastaneye göz muayenesi için gönderdiler komando uzman Erbaş olur veya uzman erbaş olur yazısi istediler göz derecelerim biri 2 biri 2.25 miyop karar ne olur acaba sağlığım için ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim

  2. Mehmet yalmaç

   Hocam benim de sadece kırmızı renk körlüğü var sıkıntı olurmu sözleşmeli er erbaş için teşekkür ederim

 3. HOCAM KAYSERİDEN YAZIYORUM MUAYENE KAĞIMA TAM(-1.00) YAZDI DOKTOR BU ŞEKİLDE GEÇER MİYİM CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM..

 4. Hocam kolay gelsin bende ekzotropya vardı 25 derece ameliyat oldum seneye rapor yenilemem gerekiyor bu engel olur mu?

  1. Merhaba Murat Bey,
   Eğer mevcut durumunuzda gözünüzde kayma açısından ciddi bir sorun yoksa engel çıkaracağını zannetmem. Bence müracaat edip şansınızı deneyin. Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

  2. Merhaba Murat Bey,
   Ameliyat olduysanız ve şu anda kayma yoksa ve bunların dışında göz dereceleriniz ve görme seviyeleriniz açısından sorun yoksa bu durum uzman erbaş olmanıza engel olmayacaktır. Umarım geçersiniz.
   Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

 5. Hocam ben Uzm çavuşum astigmatizma ve hipermetrop var gözümde 2017 de aldığım raporda ve beni bu sene komandoya verdiler çalışabilir miyim çalışamam mı hocam yardımcı olursanız sevinirim

 6. Bende tavuk karası var pdpr ve kök hücre nakli oldum ve tedavi olmaya da devam ediyorum gece görüşüm aslında o kadarda çok kötü değil ama bilmiyorum ki ayrıyetten smıle touch lazer tedavisi oldum ve miyopim şuan yok bu durumda 1buçuk sene sonra fln askere gideceğim niyetim teskere bırakıp uzman olmak bu sağlık muayenesinden geçer mi kalırmı?

 7. Hocam ben ilasik lazer oldum ve gozumde tebellik vardı ondada duzele oldu ama gozumde kayma kaldı dışa dogru sorun olurmu

 8. Hocam kolay gelsin ben 2016 yılımdan beri jandarma bünyesinde görev yapmaktayım ve bu yıl sağlık raporu alacağım yaklaşık 2.5 yıl önce retina distrofi teşhisi kondu ve araştırmalarıma rağmen halen bir tedavi yöntemi bulamadım normal insanlara nazaran görme seviyem %50 diyebilirim bana sağlık raporunda ne gibi bir problem çıkar yardıöcı olursanız çok sevinirim

  1. Mehmet yalmaç

   Hocam benim de sadece kırmızı renk körlüğü var sıkıntı olurmu sözleşmeli er erbaş için teşekkür ederim

 9. Hocam Merhaba,
  Sağ gözümün görme oranı 10/2 sol gözümde de miyop var 1.5 derece ayrıca renk körlüğü de mevcut askerlikten muaf tutulur muyum?

 10. hocam sol gözümde doğuştan kayma vardı 2 defa ameliyat geçirdim ama tam anlamıyla düzelmedi bu durum uzman erbaş olmama engel mi bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba, mevcut durumda belirgin bir kayma varsa muayenede sorun teşkil edebilir. Ama belirgin ve göze doğrudan çarpan bir kayma yoksa geçme ihtimaliniz yüksek. Biraz da muayeneyi yapan hekimle ilgili.
   Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

 11. Hocam ben çok erken tehşisle keretokonus cros linking tedavisi oldum bu uzman cavuş olmama engelmidie düşük numaralarla lens kullanıyorum şeffaf lens

 12. Hocam merhaba .
  Hocam ilk hastaneye muayene olduğumda bana keratakonus teşhisi kondu kontrollere gittiğimde hastalığın ilerlemediğni söylediler ikinci hastaneye gittiğimde de keratakonus un olmadığını söylediler sağlık muayenesinde bu bölümlere tedavi olduğum için sorun çıkarmı acaba.
  Birde gözlük kullanıyorum sağlı muayenesi ne gözlükle mi girmeliyim .
  Saygılar ..

  1. Merhaba, muayene olmanız önemli değil. Keratokonus teşhisi konulmuş olsa bile önemli değil. Önemli olan sizde keratokonus olup olmadığıdır. Bazen keratokonus şüphesi olan durumlar oluyor. Bu durumlarda hekimler arasında yorum farklılıkları da olabiliyor. Sizde de böyle bir durum olabilir.
   Aşağıdaki linke tıklayarak hakkımızda yorum yapmanız sizin gibi bizlere sosyal medya ve whatsApp yolu ile ulaşan takipçilerimize desteğimiz açısından motive edici olacaktır. Çok teşekkür ederim.
   Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan
   https://g.page/r/CdywofHadfRnEAg/review

 13. Merhaba hocam benim Bi gözüm 1.50 diğeri 0.50 miyop ben uzman erbaş olabilir miyim

   1. Hocam hayırlı akşamlar
    hocam bugün hastaneye gittim keretakonus teşhisi konuldu yotubtan sizin videoları izledim polisliğe engel ama göz dereceleri yüksek değil sizin videoları izlediğimde şöyle Bi konuşmada dediğiniz her ne kadar yönetmeliğe aykırı olsa göz dereceleri yüksek değilse polis olmaya engel değildir dediniz bendede keretakonus var ama göz derecelerim gayet iyi
    Polis olma ihtimalim varmıdır hocam

 14. Hocam merhaba sözleşmeli er için göz muayenesi oldum gözlükle sağ tam sol 0.5 23/3 elverişli değildir yazdı. Karara itiraz edip gözlükleri değiştirip tekrar muayeneye girsem geçirmiyim cevabınız için şimdiden teşekkürler saygılar

  1. Merhaba Umutcan,
   Bir gözde yüzde 100 görme seviyesi sözleşmeli er olmak için zorunludur. Sizin sol gözde 0.5 olduğu anlaşılıyor. Bu doğru ise sözleşmeli er olmanız mümkün görünmüyor. EK sorunuz olursa sorabilirsiniz.
   Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

 15. Hocam merhaba bn uzman çavusum sözleşme yenileyecegim sol göz 0.75 sağ 1.25 astigmat var sözleşme yenilemede sıkıntı olurmu

 16. Hocam merhabalar gözümde 1.0 1.25 astigmat var fakat astigmant 1 derece göz derecemin biri sadece 1.25 başka herhangi bir göz rahatsızlığım sorunum çok şükür yok bekçi liğe başvurucam olmaz ise askere gidip kalma gibi bir düşüncem var kalır mıyım sizce geçermiyim beden eğitimi bölümündeyim

 17. Hocam ben no touch lazer ameliyatı oldum sol gözden. Göz derecelerim iyi ama ameliyat sonrası geçirdiğim bi adenovirüs sebebiyle göz tabakamda şeffaf baloncuklar olduğu için sol gözle harfleri okuyamadım. Doktor sol göz için görme seviyesine 0.8 0.9 yazdı raporuma sizce sonuç ne olur gelebilirmiyim? Ve bu hastalığımın kısa sürede tedavisi varmıdır itiraz edip tekrar girebilmek için ?

 18. hocam jandarma mülakatına girdim sol göz için görme derecesi olarak +1,25 -0,50 görme seviyesi olarak 0,8 0,9 yazdı. sağ göz tam ve sağlam. bu değerler elenme sebebimidir ?

  1. Hocam benim göz de miyop var sağ gözüm2,00 sol gözüm 2,25 jandarma da uzman çavuşum komondo olarak görev yapmaktayım bu sene sözleşme yenileyecek sözleşme yenilemede sıkıntı olurmu birde komondo olamaz raporu alabilir mıyım

  1. Hocam benim gözümde toxoplasma var şuan aktif değil ilk aktif olduğunda ilaç kullandım geçti şuan gözümde sadece örümcek ağı gibi şeyler uçuşuyor doktor ne nevanac kullanmamı söyledi uzman olamaya engelmi ?

  1. Hocam benim göz de miyop var sağ gözüm2,00 sol gözüm 2,25 jandarma da uzman çavuşum komondo olarak görev yapmaktayım bu sene sözleşme yenileyecek sözleşme yenilemede sıkıntı olurmu birde komondo olamaz raporu alabilir mıyım

 19. Hocam ben askeri personelim gözümde sağ miyop 1,75 , astigmat 1,25 , solda ise miyop 1,25 , asktigmat 0,75 uzman erbaş olur komando olamaz raporu almama uygunmudur teşekkür ederim.

 20. Merhabalar hocam yardımcı olurmusunuz ben askeri personelim sol gözümde 1,75 miyop ve 1,25 astigmat , sağ gözümde 1,25 miyop ve 0,75 astigmat var komando olmama engel oluyor mu , komando olamaz raporu alacağım uygunmudur alabilirmiyim veya kaç derece olması gerekiyor sınıf değişikliği yapmam için , teşekkür ederim?

Yorumlar kapalı.

Scroll to Top
Doç. Dr. Fatih Çakır Gündoğan-Göz Doktoru
Önemli Bilgi-Okuyunuz
 • Yoğunluğumuz nedeniyle kişisel göz durumunuzun asker-polis olmanız için uygun olup olmadığı konusunda bilgi veremiyoruz.
 • Bu amaçla bize gönderilen whatsapp, mail ya da sosyal medya mesajlarına cevap veremiyoruz.
 • Muayenehanemiz Kayseri’dedir. Randevu alıp muayene sonrasında durumunuzla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 • Daha fazla bilgi için bu pencereyi kapatıp sayfamızı okuyabilirsiniz.

Sitemizi ziyaret ederek KVKK ve çerez kullanım politikamızı kabul etmiş sayılıyorsunuz.