fbpx

Uzman Erbaş Göz Derecesi Ne Olmalıdır?

‘Uzman erbaş göz derecesi ne olmalıdır?’ sorusu sön dönemde ülkemiz şartlarında askerlik yeniden  ciddi bir iş sahası oluşturduğundan dolayı sık sorulmaya başlanmıştır. Biz de bu konuda çok sık sorular alıyoruz. Bu yazıda uzman erbaş göz derecesi yeterlilik şartları konusunda bilgi vereceğim. Bu bilgiler tamamen en güncek TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Bazı durumları şu şekilde sıralayabiliriz. 

Öncelikle şunu vurgulamak gerekir. Uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaş adayları aynı kriterlere tabidirler. TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin 3. Bölüm 23. maddesinde bu kriterlere yer verilmiştir. Şimdi göz atalım.

Uzman Erbaş Göz Derecesi ve Yönetmelik

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin 3. Bölümünde ‘ Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erbaş ve Er Adayları ile Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erbaş ve Erlerin Sağlık Yetenekleri’ konusu ele alınmaktadır. 3. Bölüm Madde 23, 2. fıkrada uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaşlarda renk körlüğünün olmaması gerektiği ve her iki gözde tashihle (gözlükle ya da kontakt lensle) ya da tashihsiz görme seviyesinin tam (10/10)  olması gerektiği belirtilmektedir. 

Madde 23, 3. fıkrada ise 2. fıkradaki şartları taşımak koşuluyla

 1. Her bir gözde 1.00 (bir dâhil) diyoptriye kadar olan miyopi, hipermetropi ile 1.00 (bir dâhil) diyoptriyi geçmeyen astigmatizmanın engel olmadığı açıklanmıştır.
 2. Herhangi bir göz rahatsızlığı varsa yönetmelikteki Personel Adaylarının Hastalıklara Göre Değerlendirme Çizelgesinin “Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erbaş/Er Adayları Değerlendirme Sütunu’ndaki karşılığı (+) artı işareti olanların uzman erbaş olabilecekleri belirtilmiştir. 

Kimler Uzman Erbaş Olmaz?

Yukarıda bahsettiğimiz kriterler dikkate alındığında aşağıda sizlerin sık gördüğü bazı sorulara cevap vermek istiyorum.

 1. Göz dereceleri (miyopi, hipermetropi ya da astigmatın herhangi birisi) 1.25 ya da daha yukarı olan adaylar uzman erbaş ve söleşmeli er/erbaş olamaz.
 2. Pitozis adı verilen göz kapaklarında düşme olanlar uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaş olamaz.
 3. Göz kapaklarında şekil bozuklukları engeldir.
 4. Gözyaşı kanal tıkanıklıkları engeldir.
 5. Katarakt olması ya da katarakt ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 6. Göz içi mercek ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 7. Korneasında travma ya da başka nedenlere bağlı olarak iz kalmış olması engeldir.
 8. Gözde kayma ya da nistagmus (gözlerde titreme) olması engeldir.
 9. Vitrektomi ameliyatı olmuş olmak engeldir.
 10. Herhangi bir retina ya da optik sinir (görme sinir) hastalığı engeldir.
 11. Göz tansiyonu hastalığı engeldir.
 12. Keratokonus hastalığı engeldir.

Lazer Göz Operasyonu Olmak Uzman Erbaş Olmaya Engel midir?

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin ilgili çizelgesine bakıldığında halk arasında göz çizdirme ya da lazer göz ameliyatı olarak bilinen excimer lazer operasyonunun uzman erbaş olmaya engel olmadığı anlaşılmaktadır. Ancak lazer göz operasyonu da olsa bir kişide göz tembelliği varsa bu durumda görme seviyesi tam olamayacağı için yine engel durumu ortaya çıkabilecektir.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

21 thoughts on “Uzman Erbaş Göz Derecesi Ne Olmalıdır?”

 1. Hocam merhabalar benim gözümde şuan da kreatononus hastalığı var ben cross linking ameliyat olsam alım için uygun olur mu

  1. Merhaba, keratokonus hastalığı tespit edildiği takdirde kesin bir şekilde engeldir. ‘Tespit edildiği takdirde’ diyorum, çünkü çok başlangıç aşamalarda nadiren tespit edilemeyebilir. Ama bu ihtimal düşük. Daha net yorum yapabilmek için muayene etmek gerekir. Size verilen bilgi için için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bizimle ilgili yorum yazarsanız çok seviniriz. Teşekkür ederim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

 2. Tam ( -0.50 -1.00 a x o )
  Tam ( -0.50 -1.00 a x 180 )
  Hocam aldığım raporda böyle yazıyor.
  Uzman Erbaş için sıkıntı olur mu ??

  1. Hocam iyi günler beni bugün birligimden hastaneye göz muayenesi için gönderdiler komando uzman Erbaş olur veya uzman erbaş olur yazısi istediler göz derecelerim biri 2 biri 2.25 miyop karar ne olur acaba sağlığım için ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim

 3. HOCAM KAYSERİDEN YAZIYORUM MUAYENE KAĞIMA TAM(-1.00) YAZDI DOKTOR BU ŞEKİLDE GEÇER MİYİM CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM..

  1. Merhaba Murat Bey,
   Ameliyat olduysanız ve şu anda kayma yoksa ve bunların dışında göz dereceleriniz ve görme seviyeleriniz açısından sorun yoksa bu durum uzman erbaş olmanıza engel olmayacaktır. Umarım geçersiniz.
   Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

 4. Hocam ben Uzm çavuşum astigmatizma ve hipermetrop var gözümde 2017 de aldığım raporda ve beni bu sene komandoya verdiler çalışabilir miyim çalışamam mı hocam yardımcı olursanız sevinirim

 5. Bende tavuk karası var pdpr ve kök hücre nakli oldum ve tedavi olmaya da devam ediyorum gece görüşüm aslında o kadarda çok kötü değil ama bilmiyorum ki ayrıyetten smıle touch lazer tedavisi oldum ve miyopim şuan yok bu durumda 1buçuk sene sonra fln askere gideceğim niyetim teskere bırakıp uzman olmak bu sağlık muayenesinden geçer mi kalırmı?

 6. Hocam ben ilasik lazer oldum ve gozumde tebellik vardı ondada duzele oldu ama gozumde kayma kaldı dışa dogru sorun olurmu

 7. Hocam kolay gelsin ben 2016 yılımdan beri jandarma bünyesinde görev yapmaktayım ve bu yıl sağlık raporu alacağım yaklaşık 2.5 yıl önce retina distrofi teşhisi kondu ve araştırmalarıma rağmen halen bir tedavi yöntemi bulamadım normal insanlara nazaran görme seviyem %50 diyebilirim bana sağlık raporunda ne gibi bir problem çıkar yardıöcı olursanız çok sevinirim

 8. Hocam Merhaba,
  Sağ gözümün görme oranı 10/2 sol gözümde de miyop var 1.5 derece ayrıca renk körlüğü de mevcut askerlikten muaf tutulur muyum?

 9. hocam sol gözümde doğuştan kayma vardı 2 defa ameliyat geçirdim ama tam anlamıyla düzelmedi bu durum uzman erbaş olmama engel mi bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba, mevcut durumda belirgin bir kayma varsa muayenede sorun teşkil edebilir. Ama belirgin ve göze doğrudan çarpan bir kayma yoksa geçme ihtimaliniz yüksek. Biraz da muayeneyi yapan hekimle ilgili.
   Sizin gibi bizlere değişik platformlarda soru soran takipçilerimize verdiğimiz bu hizmet nedeniyle dolayı aşağıdaki linki tıklayıp google profilimize yorum yazabilirseniz çok sevinirim.
   https://g.page/kayseri_goz_doktoru/review?mt

 10. Hocam ben çok erken tehşisle keretokonus cros linking tedavisi oldum bu uzman cavuş olmama engelmidie düşük numaralarla lens kullanıyorum şeffaf lens

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button Scroll to Top